sergiu_md85

unde pot repara turbo,sau cum?

13 posts in this topic

Salut....am un volvo s40 1,9 td din'98,si imi scoate fum foarte nasol ,nu trage mai multe chestii,am curtat egr am schimbat pompa de injectie si efect 0 ,acuma am fo la un mecanic si mi-o zis ca-i dusa turbina nu se aude sa traga aer are cineva o idee despre ce e vb. poate inafara de egr sa mai fie dus ceva supapa intermediara care comanda turbina ????

va multumesc....

Share this post


Link to post
Share on other sites

"acuma am fo la un mecanic si mi-o zis ca-i dusa turbina nu se aude sa traga aer" :)))

Schimba mecanicul.Asta nu i vw!E volvo.

Daca vrei sa vezi daca i dusa sau nu turbina,masoara presiunea care o face.

Fum foarte nasol ce vrea sa insemne?Ce culoare mai exact?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai exact fum negru...uat se incetoseaza cand apas acceleratia pana la capat....am schimbat filtrele tot ....deci ce imi mai ramane intercooler sau turbo in rest mai sunt ceva supape turbo daca da care ?ms mult...

si inca ceva nu ii volvo ci renault,din pacate...au motoare cam slabute asta e adevaru....sper ca nu te-am suparat?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta alt mecanic.

Fumul negru este de la motorina nearsa.Deci poate fi de la filtrul de motorina sau pompa care zici ca ai schimmbat o.

DAca nu este in cantiate prea mare este ok.

Ar trebui vazute ce valori ai acolo.Presiunea din turbina,motorina din pompa.Dar fara o diagnoza nu cred ca poti face ceva.

Da o fuga pana la Cluj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da stiu ca aici pe la oradea sunt numai mecanici nasoli,am patit-o deja,dar vreau sa intreb daca supapele alea de langa egr au vreo treaba cu cuplarea turbosuflantei ,ms pt ajutor !!!respect....

Share this post


Link to post
Share on other sites

supapele alea au treaba cu turbina, dar daca fumega negru, pare a fi problema de motorina. de la turbina baga fumigena in spectrul alb-albastru-mov-siclam ;D.

lasand gluma la o parte, si turbina poate fi testata. fa-i o diagnoza, imposibil sa nu gasesti nimic. stim pe cineva bun care face diagnoze in bucuresti, dar e cam departe de tine. pacat ca te-ai apucat sa schimbi fel si fel de chestii.

si inca ceva nu ii volvo ci renault,din pacate...au motoare cam slabute asta e adevaru....sper ca nu te-am suparat?!

nu s-a suparat, ca ai dreptate, dar sunt "motoare adaptate la stilul nordic" ;D

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intercooler-ul e in regula?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...au motoare cam slabute asta e adevaru....sper ca nu te-am suparat?!

Daca si 1.9td e motor slabut... nici nu imi pot imagina cat de proaste pot fi restul. Mai bine nu vorbi daca nu cunosti. Poate te crede cineva.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt ajutorul vostru o sa verific sambata la un mecanic.....dar eu cred ca francezii la vremea '98 nu prea stiau de motoare....fara nici o suparare ,ms inca odata colegi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar eu cred ca francezii la vremea '98 nu prea stiau de motoare....fara nici o suparare ,ms inca odata colegi....

de ce ne spune cineva ceea ce crede? pentru ca nu stie. are o impresie subiectiva, emotiva, bazata pe opiniile alora, pe traditie etc. in fine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

un fum albastru imi scoate si mie  masina si am si putin joc in axul turbinei sa inteleg ca este turbina dusa??????????????

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 11/9/2016 at 6:34 PM, volvut a spus:

un fum albastru imi scoate si mie  masina si am si putin joc in axul turbinei sa inteleg ca este turbina dusa??????????????

 

Fumul albastru nu e neaparat de la turbina, e de la un motor uzat! Daca turbina are joc la ax

, e cam dusa, ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 12/9/2011 at 4:48 PM, LeChuck a spus:

supapele alea au treaba cu turbina, dar daca fumega negru, pare a fi problema de motorina. de la turbina baga fumigena in spectrul alb-albastru-mov-siclam ;D.

lasand gluma la o parte, si turbina poate fi testata. fa-i o diagnoza, imposibil sa nu gasesti nimic. stim pe cineva bun care face diagnoze in bucuresti, dar e cam departe de tine. pacat ca te-ai apucat sa schimbi fel si fel de chestii.

 

nu s-a suparat, ca ai dreptate, dar sunt "motoare adaptate la stilul nordic" ;D

Daca are fum negru pot fi si alte cauze, ...tubulatura intercooler sparta ....aer fals ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now