asashy

Cameră video auto de mers înapoi sau senzori de parcare?

29 posts in this topic

Vă salut....Astăzi am intrat iar pe Okazii.ro şi am văzut camere video auto de mers înapoi şi apoi senzori de parcare...Mai frumos şi elegant ar fi camera video...şi la preţ ar fi apropiată de senzorii de parcare...Voi ce sfat îmi daţi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ala de sare in sus cand pui contactu!

In general apare acolo o harta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu...nu am aşa ceva! Deşi nu mi-ar displace :headbang: ...Ce să fac, cum să procedez?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda...minunat...parcă aş instala şi eu pe maşina mea aşa ceva...dar poate în viitor...Acum problema mea era:ce te ajută mai mult, camera video de mers înapoi sau senzorii de parcare(am găsit camere la 200 lei şi cam tot aici este şi preţul senzorilor)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am avut nici una nici alta.Dar tind sa cred ca senzorii sunt mai buni.

La camera daca se murdareste nu stiu daca mai vezi ceva.SI la senzori e posibl sa afiseze eronat nu zic ca nu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am optat pe camera.Nu poti parca masina cu senzori in locuri mai la limita pentru ca nu vezi si senzorii au o marja de min 0,3 metri dupa 0,3 suna mereu cu camera vezi exact.Vara nu este problema cu mizga,iarna este dar se poate sterge

Nu as da camera pe senzori.Este mult mai scump dar merita

Share this post


Link to post
Share on other sites

camera am si eu la 244 legat la dvd

vezi foarte bine (si cand iesi din parcare cu spatele te ajuta foarte mult)

am condus multe masini cu senzori de parvare dar camera ii mai buna dupa parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites
:hello2: Optez pentru cameră!!! Acum dacă mă poate ajuta cineva cu un preţ la o cameră bună şi ieftină...ar fi minunat! Am găsit ceva pe okazii, la preţul de 200 lei. Design atrăgător şi cred că îşi face treaba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca senzorii isi fac foarte bine treaba. Dar parca ar merge si o camera..asa, pentru fineturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am Început cu ceva şi cred că am să sfârşesc cu alte idei(deh...om idiot :downtown: ). Am căutat 2 zile un gps cu mufă av-out, pentru instalarea unei camere video de mers înapoi( mult mai ieftin şi mai plăcut ca design)...Acum vreau ajutorul vostru să mă îndrumaţi spre un GPS bun, care să-şi facă treaba în mod exemplar şi care să aibă şi mufa respectivă! Eu am găsit MIO MOOV 500 la 425 lei preţ, dar fără asistenţă de parcare şi MIO SPIRIT 670 cu asistenţă de parcare la 497 lei...Aştept opiniile şi părerile voastre în cazul în care ştiţi ceva mai bun... :salut: !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi interesanta o camera in fata, in special pt protejarea spoilerelor de borduri in parcari.Dar cum sa o conectezi ca sa iti intre automat cand mergi cu o viteza foarte redusa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai poate sa functioneze tot timpul!De ce numai la viteze reduse.Ar fi interesant una cu nightmode.Sa poti observa fiecare "stanca "din drum :D.

Mio670 ii bunicel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi interesanta o camera in fata, in special pt protejarea spoilerelor de borduri in parcari.Dar cum sa o conectezi ca sa iti intre automat cand mergi cu o viteza foarte redusa?

Pai poate sa functioneze tot timpul!De ce numai la viteze reduse.Ar fi interesant una cu nightmode.Sa poti observa fiecare "stanca "din drum :D.

Mio670 ii bunicel.

Banuiesc ca in fiecare zi ar trebui sa stergi lentila camerei, mai ales daca este pozitionata cat mai jos gen 15-20 cm fata de sol!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Angajez o musca de serviciu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut! Am achizitionat un Gps cu intrare AV-IN...pentru a ma bucura de acest lucru, ce trebuie sa mai fac? Am mai vorbit cu cineva si mi-a spus ca trebuie sa mai cumpar o camera video de mers inapoi...hmmm, chiar habar nu am..Un sfat , va rog!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, iti mai trebuie o camera video - o alimentezi in paralel cu becul de marsarier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, iti mai trebuie o camera video - o alimentezi in paralel cu becul de marsarier.

Multumesc! Camera am sa o cumpar astazi, maine...ceea ce nu stiu este ce trebuie sa fac in continuare: unde montez camera video(cat mai sus pe parbriz...) ce cablu bag in gps in AV-IN, cum montez totul la becul de marsarier..Cateva lamuriri, pas cu pas, daca vreti, mi-ar fi de mare ajutor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la becul de marsarier legi alimentarea camerei, adica doar plusul, ca minusul e masa masinii (vei trage si un fir de masa de unde gasesti, pentru camera).

Camera de regula vine cu un cablu AV - RCA, daca nu, cumperi unul mai lung, 4 metri cred, ca sa ai pe unde sa-l ascunzi prin masina. Acest cablu intra in GPS-ul tau la mufa de AV-IN.

Exista camere care se monteaza pe luneta cu ventuze sau se "infig" in suportul numarului de inmatriculare.

Citeste si pe internet, de exemplu aici, gasesti aproape tot ce-ti trebuie. Nu e greu, doar putina indeminare.

http://vwforum.promotor.ro/topic/46979-montare-camera-mers-inapoi/

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

la ce iti tre camera video pe spate cind ai oglinzi?

de fita? ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

la ce iti tre camera video pe spate cind ai oglinzi?

de fita? ok

Numai de fite nu am eu chef :confused2: ...problema este urmatoarea: la un S 40 pe care l-am avut acum multi ani, am distrus bara spate din cauza unui "sofronel"(numele primarului care i-a montat), dand cu spatele! Desi am cascat ochii cat cepele acesta era mult mai mic si nu l-am vazut in oglina...acesta este motivul, plus ca ma ajuta mult la parcarea cu spatele in lateral(ca aici nu prea le am cu aprecierea distantei). O alta idee este insa binevenita.. :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzori de parcare in bara - chiar si cei mai ieftini isi fac treaba care ai tu nevoie. Sint doar citeva culori disponibile, dar se pot si vopsi la o adica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc atat senzori cat si camera, concluzia: senzori=util; camera=fita. Dealtfel camera o folosesc numai la cuplarea rulotei.

Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now