Guest

Ce fac de Craciun / Revelion

16 posts in this topic

Propun ca in acest topic sa aratam cam, cum ne vom distra / petrece aceste frumoase sarbatori .

Avand in vedere ca sunt initiatorul , este potrivit sa incep eu .

Pana de Craciun, avand in vedere tara unde locuiesc , sper sa gasesc ceva magazine romanesti sa pot cumpara varza murata , sa umplu casa de miros de sarmale , sa gasesc ceva picioare si urechi de porc sa pot face o racitura (piftie) , gratarul nu va lipsi ,

berea va fi prezenta , prieteni inca mai caut :smile:

Revelionul in schimb , este sub semnul intrebarii , ...mi-ar place sa merg in centru sa il fac pe strada dar nu stiu daca o sa pot , avand in vedere copiii. Mai gandesc si revin cu update :smile:

Voi ? ....pe unde veti petrece, si mai ales cum , aceste sarbatori ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Continui eu.

O sa merg la casa parinteasca, unde o sa cumpar un porcusor de la vecini si o sa il pregatesc ca pe vremuri. De abia astept soricii si pomana porcului. Varza murata, calita cu carne proaspata, boia iute si turta.

O sa facem, carnati, caltabosi, sunca afumata si mai vreau sa pun, ca pe vremea bunicii, carne la garnita.

Vreau sa invat sa fac sarmale la cuptor.

In ajun de craciun, o sa ii duc cadou, nepotelului si nepotelei mele. Vreau sa ma bucur de zambetul lor, zambet de ingerasi

In ziua de Craciun, daca e zapada, o sa merg pe partie sa invat sa ma dau cu placa. Sper sa nu imi rup fundul de tot.

P.S. Pentru hoti. Nu are rost sa imi spargeti casa, nu aveti ce fura! Nu am bogatii interesante! Dar totusi, daca intrati, poate imi faceti curatenie ca eu sa mor de am chef. Spor la treaba.

Craciuneala fericita!

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

de craciun, cu sotia, cu parintii, sora ,copiii, nepotii ... si cu sarmale ....

revelionul la casa valasoaia intre cheia si sacele pe traseul meu, normal, nu ? :smile: :

sper sa fie zapada !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce frumos ! Sa aveti parte de zapada, vin bun si bucate românesti, dar mai ales de armonie alaturi de cei dragi ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

iulirx: nu a nins la brasov & co anul asta, sper macar de craciun sa avem umpic de zapada, s-ar bucura copiii. daca esti prin zona da un semn si poate bem un vin fiert :)

de craciun in ce ma priveste pe mine, vom avea casa plina de matusi, bunici si pisici, dar eu probabil voi "atarna" in fata semineului la caldurica :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce frumos ! Sa aveti parte de zapada, vin bun si bucate românesti, dar mai ales de armonie alaturi de cei dragi ...

Marius, asta nu este un topic de urari! Spune-ne ce vei face de Craciun si revelion :)

Eu inca nu m-am decis ce voi face de Craciun si cu cine voi face revelionul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce voi face eu ? Esti subtil prietene ! Punctele de la sfarsitul mesajului meu spun ceva. Tu ai inteles.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius , ...dupa cum sper ca ai citit , in primul meu post din acest topic ...."prieteni inca mai caut" ....

Si punctele mele spun ceva . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu sotia, sarmale, tort facut de mandea si sampania - pe strada cu pahare de plastic,

pentru amatori, sa vedem artificiile ( la universitate ) si sa le uram LA MULTI ANI.

sarbatori fericite tuturor volvistilor, inclusiv "ailaltii".

CpNmTbooooooooo!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult, draga Danyx. Ar fi ceva sa fac o nebunie si sa ma urc in avion :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai fi intampinat cu mare caldura si noi am fi FOARTE bucurosi sa te primim .

Gandeste-te ..... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Danyx. Sunt coplesit, chiar nu ma asteptam sa fiu invitat in Anglia de Craciun... Se pare ca lumea e mica atunci cand ai multi prieteni !

Share this post


Link to post
Share on other sites

As face asa : Langa cabana, cu o stacana de vin fiert, bauta in fata unui foc de tabara, un berbecut la protap rumenindu-se alaturi, apoi o bataie zdravana cu zapada urmata (bineinteles, dupa improspatarea necesara) de ospatul in jurul focului (precum stramosii nostri), cu povesti si bancuri, pe fundalul unor colinde. ... Dar il voi face acasa, in fata televizorului, cu sarmale de la mama, salata de beuf, fripturica la cuptor, udate cu un vin de buturuga! Comoditatea asta ma impinge spre banal!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

revelionul---pe strada alaturi de 1 milion de oameni-poate o fi danyx

craciunul -intre prieteni

Share this post


Link to post
Share on other sites

de craciun am sa aplic morala zen :

cu dedicatie pentru heim.

Morala Zen

Un cal deprimat stătea tolănit şi nu mai vrea pentru nimic în lume să se ridice.

Stăpânul disperat chemă veterinarul.

- Aaaa, e foarte grav, singura soluţie sunt aceste pastile pe care i le vei da câteva zile; dacă nu reacţionează, trebuie eutanasiat.

Porcul auzi totul şi fuge la cal:

- Ridică-te, altfel se sfârşeşte rău !!!

Dar calul nu reacţionează şi dă încăpăţânat din cap.

A doua zi, veterinarul vine să vadă efectul pilulelor:

- Nu reacţionează, mai aşteptăm o zi, dar cred că nu sunt speranţe !

Porcul fuge din nou la cal:

- Trebuie să te scoli, altfel vei păţi mari necazuri !

Calul, nimc !

A treia zi, constatând lipsa progreselor, veterinarul îi cere stăpânului:

- Du-te după carabină, a venit timpul să-l scăpam pe bietul animal de chinuri !

Porcul fuge disperat la cal:

- Trebuie sa reacţionezi, e ultima ocazie, te rog, aştia sunt gata să te omoare !!!

Calul se ridică, se scutură, face câteva mişcari de dans, o ia la fugă în galop şi sare câteva obstacole. Stăpânul, care ţinea mult la calul său,foarte fericit îi spune veterinarului: - Mulţumesc mult, eşti un medic minunat, ai facut un miracol !!! Trebuie neapărat să sărbătorim evenimentul! Haide să tăiem porcul şi să facem o masă mare!!!

Morala Zen: Vezi-ţi mereu de treburile tale !

Edited by iulirx
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Craciunul la Constanta - doar ce m-am intors

Revelionul la Constanta - hotel Vega Mamaia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now