larahau

Grila fata

56 posts in this topic

Recent am facut rost de o grila fata de la modelul nou, cea cu sigla mare, si este si R design.Partea de aluminiu este impecabila dar grila de plastic care include si clemele de fixare in spoiler este cam crepata si unele cleme lipsesc.Pe interiorul grilei apar 3 coduri si urmatoarele cuvinte:

31290533 - Grille Mesh

31290532 - Grille Assy

31290757 - R-design

Banuiesc ca acestea sunt codurile pentru partile componente ale grilei si eu zic asa: 31290533 - Grille Mesh - este partea de plastic cu grilajul in sine ; 31290532 - Grille Assy - este partea de ornament din aluminiu cu sigla si 31290757 - R-design - este logoul R-design care este prins pe grila.

Rog pe cineva care are posibilitatea (vida) sa imi confirme daca am dreptate sau nu.

Intrebarea mea este daca se pot comanda componentele grilei separat? - in cazul meu vreau doar partea din plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca vin componentele grilei separat.

Eu mi-am luat o grila neagra din UK, m-a costat in jur de 300 lei. Daca vrei iti fac o poza.

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar te rog roskat! Vreau sa vad cum arata si cum da! :D Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te rog sa faci abstractie de tricoul scos pe geam, alta nu am la indemana :smile:)

post-123-0-54459400-1326054809_thumb.jpg

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

este metalica sau din plastic? Ce producator este?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, nu arata rau, dar parca tot mai misto era cea originala pentru culoarea carosiriei tale!biggrin.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti eu aici vorbesc de cu totul altceva.Eu vreau sa stiu sigur daca la grila din imagine se pot comanda componentele separat.Eu nu vreau sa schimb grila cu totul...

Asadar cei care au Vida ii rog daca pot sa verifice daca sunt valabile codurile care apar pe grila.Le-am enumerat mai sus sau se pot vedea si in una din imaginile postate.

post-1859-0-95948600-1326123654_thumb.jp

post-1859-0-46959100-1326123680_thumb.jp

post-1859-0-42163100-1326123700_thumb.jp

post-1859-0-74581800-1326123731_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, nu arata rau, dar parca tot mai misto era cea originala pentru culoarea carosiriei tale!biggrin.png

Parerile sunt impartite :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarahau, cred ca piesa are un singur cod, respectiv 31290532, care la o cautare simpla pe un site de piese mi-a gasit asta : http://www.volvopartswebstore.com/products/24l-5-cylinder-4DRS-WO-Sunroof/Grille--08--An-exclusive-grille-with-large-logo/1252926/31290532.html , iar celelalte 2 coduri nu se gasesc intre piese. Nu am verificat in Vida, dar nu cred ca rezultatul va fi diferit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cam aiurea sa cumperi toata grila din cauza unor cleme rupte...nu stiu ce sa zic, mai cercetez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu am vida dar am gasit: 31290532 - $224 si 31290757 - $202. Nu cred ca sunt componente.

P.S. La masina mea din '98 stiu sigur ca se gasesc separat toate aceste componente. Probabil ca si pentru modele mai noi !!

Edited by DragosGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred totusi ca nu vei gasi separat, doar partea care te intereseaza...DAR, daca este vorba doar de crapatura/ruptura care se vede in prima poza, sau de alte crapaturi asemanatoare, adica daca nu iti lipsesc si bucati de plastic/cleme, sau chiar daca sunt desprinse, inca le mai ai, iti pot recomanda un adeziv pt ele. Si nu, nu e superglue sau poxilpol, ci un adeziv special facut pt mase plastice ce urmeaza a fi supuse la socuri (parca pana la 125 kg/cm cub) si variatii mari de temperatura. E vorba de un produs de la Bison, dar nu cel pe care scrie Plastics, ci cel care are in denumire "Heavy Duty" sau ceva asemanator (ma pot uita in masina la denumirea exacta daca te intereseaza) -> ti-l recomand din proprie experienta, i-am lipit neveste-mii o bucata de colt de spoiler fix langa roata si tine de 4 luni de zile, prin gropi si toate cele.

Revin cu o alta intebare, pe aceasta schita (care e tot de s40), esti sigur ca nu ai nevoie de partea nr 4 (are codul 30657006 si e trecuta ca Grille Center, aprox 19 $) ?

post-1508-0-05704000-1326127963_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred totusi ca nu vei gasi separat, doar partea care te intereseaza...DAR, daca este vorba doar de crapatura/ruptura care se vede in prima poza, sau de alte crapaturi asemanatoare, adica daca nu iti lipsesc si bucati de plastic/cleme, sau chiar daca sunt desprinse, inca le mai ai, iti pot recomanda un adeziv pt ele. Si nu, nu e superglue sau poxilpol, ci un adeziv special facut pt mase plastice ce urmeaza a fi supuse la socuri (parca pana la 125 kg/cm cub) si variatii mari de temperatura. E vorba de un produs de la Bison, dar nu cel pe care scrie Plastics, ci cel care are in denumire "Heavy Duty" sau ceva asemanator (ma pot uita in masina la denumirea exacta daca te intereseaza) -> ti-l recomand din proprie experienta, i-am lipit neveste-mii o bucata de colt de spoiler fix langa roata si tine de 4 luni de zile, prin gropi si toate cele.

Revin cu o alta intebare, pe aceasta schita (care e tot de s40), esti sigur ca nu ai nevoie de partea nr 4 (are codul 30657006 si e trecuta ca Grille Center, aprox 19 $) ?

post-1508-0-05704000-1326127963_thumb.jp

Imi lipsesc si parti din plastic, daca te uiti atent la poza cu toata grila (untitleda) vei vedea ca in centru, langa varful sagetii si in partea cealalta e rupta si acolo, deci imi trebuie toata grila de plastic dar oricum poti sa ne spui despre ce lipici este vorba ca poate e util si la altceva.

Legat de imaginea respectiva vreau sa te intreb despre ce model de grila este vorba?Eu vreau pentru modelul asta nou, de la 2008 incoace (chiar daca masina din semnatura mea e 2006).

Am studiat mai atent, nu este vorba de grila de la nr 4...ai vazut in imagini despre ce grila este vorba.Cred ca mai de graba este vorba de pozitia 9 dar dupa cum vad eu este modelul vechi de grila.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar schita respectiva e de la un model 2006 dar intelesesem ca era vorba de o grila post 2008 :) Problema e ca acest model de grila, chiar si in catalog la ei vine ca o singura piesa, nu 3 asamblate (http://accessories.volvocars.com/AccessoriesWeb/Accessories.mvc/en-GB/UK/S40(04-)/2008/all/all/all/ShowDocument/VCC-428225). E absurd sa dai inca 200+ euro pe ea, DAR cautand un pic pe net ti-am gasit urmatoarele alternative aici (http://www.fk-automotive.org.uk/websale7/), mult mai accesibile din pct de vedere financiar (trebuie resetate filtrele de cautare si apoi le gasesti la categoria Sports Grille, desi toate merg pana la modelele din 2007) sau aceasta licitatie de pe ebay (http://www.ebay.co.uk/itm/Volvo-V50-S40-R-Design-Grill-/290655421972?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item43ac69c614) care cred ca e exact ce cauti tu (SH dar din 2 faci una).

Poate am inteles eu gresit dar trebuie sa mentionez si asta : un alt aspect care mi-a sarit in ochi este faptul ca lumea (membri de pe forumuri externe) spune ca grila respectiva (model facelift peste 2008 exact ca cea din pozele tale) nu se potriveste pe spoilerele de s40-uri mai vechi de 2008 (aici nu am inteles daca al tau e din 2006 sau post 2008 :) ). Adica pe scurt, e nevoie de mai multe modificari (spoiler nou de 2008+ si dupa cate am inteles si faruri noi deoarece lacasul difera de la un model la altul )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le are pe toate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nush daca merge! Au aceleasi prinderi? Ai schimbat si faruri?

Edited by Vita_Fresh
Scriere inadecvata

Share this post


Link to post
Share on other sites

O cumparat tot fata spate: spolier complet si faruri facelift,deci dupa 2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

le mai are pe cele vechi? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Patrichi_Mihai

din pacate nu e valabila varianta cu e-bay pt ca grila mea are sigla de la volvo altfel decat cea de acolo si "suportul" pe care sta sigla are alta forma.Probabil ca imi ramane sa caut o grila second cu partea din plastic sa fie buna ca o grile noua modelul asta este peste 1000 lei.

Si da la fel cum a zis si Thor am toata fata si spatele de la modelul face-lift deci nu e o problema imi lipsea doar grila si acum o am dar...ma uit la ea ca n-am ce-i face :smile: asta e mai cercetez...daca rezolv cumva va anunt sau daca aveti alte solutii sunt bine venite.

le mai are pe cele vechi? :D

Pai deocamdata cele vechi sunt pe masina pt ca nu ma apuc sa schimb la ea nimic pana nu am toate componentele...

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am zis ca schimb si eu cateva chesti la ea pe casco, dar vad ca mi-au rexiliat astia contractul, si acum imi pare rau ca nu am rezolvat problema mai devreme -_-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si se potriveste bara noua in locul celei vechi? Difera si aripile din cate stiu. De asemenea ai incercat mufa farurilor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti curajos ,nu gluma. :smile: .Trebuie schimbate aripi ,bara fata (2 componenete),suport ornament de proiector ,eventual proiectoare daca ai pe cea veche, grile radiator (A/C si intercooler).Cam asta imi aduc aminte .Posibil sa mai fie si altele (faruri!!).Daca cumperi de nou sa te astepti la un minim de 1400-1600E.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti nu vorbiti prostii...aripile nu trebuiesc.Va spun eu ca am probat.Trebuie schimbat spoiler fata cu toate grilele care le include si farurile iar in spate tre schimbat spoiler spate si stopurile.La mufe daca esti putin indemanatic le rezolvi, ca forma sunt aceleasi trebuiesc doar facute mici modificari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now