lucian66

Filtru de particule + pompa aditiv

57 posts in this topic

prefer anularea lui, masina are 200 mii de km asa ca dupa spusele tale este deja praf

masina este un s40 motor 1.6d fabricatie 2006, 80 kw 110 cp

In cazul asta, in mod sigur nu mai ai ce face cu el, si-a trait traiul. La 196.000 a crapat si al meu, desi ma chinuiam deja de vreo 15.000 cu el. Aceeasi motorizare, acelasi an. Suspenda-l daca asta e alegerea ta.

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate anula DAR asta numai ca solutie extrema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua

Am achizitionat de curand un Volvo S40 motor 1.6, diesel, cu filtru de particule DPF, anul fabricatiei 2007. Mentionez ca mai am un volvo acelasi model, acelasi motor, anul fabricatiei 2005, insa fara acest filtru de particule DPF. Spun asta, pentru ca, desi au aceeasi motorizare, consumul mediu indicat in bordul lui S40 / cu filtru DPF este mult mai mare, respectiv 7.1, fata de cealalta, care indica doar 5.0.

Ambele masini sunt luate la mana a doua; cea din 2007 cu DPF are 101.000 Km, cealalta 200.000 km; am luat-o pe a doua in ideea de a o vinde pe prima, pentru a innoii km din bord.

Ma intreb daca nu am facut o afacere proasta cu acet filtru de particule din moment ce consuma asa de mult! Ce-i drept nu am ajuns cu ea la un service, ma gandesc ca poate si alta e explicatia acestui consum ridicat.

Fata de cele prezentate, mi-ati putea spune daca intr-adevar acest filtru de particule ridica atat de mult consumul? sau poate e vorba de cu totul altceva?

Va multumesc

Există, deja, discuţii pe această temă. O căutare ar fi fost binevenită. Nu-i nimic, de data asta, am plasat eu mesajul tău în subiectul corespunzător.

Te rog şi să fii mai atent unde postezi, pe viitor.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul la schimbare de filtru de particule in bucuresti la primus pe radu voda langa unirii e tot 6 mii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este fix aceeași firma, aceeași persoana face programările și la excellence și la primus...

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
43 minutes ago, Midnight Caller said:

Este fix aceeași firma, aceeași persoana face programările și la excellence și la primus...

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Ciudat, mie mi-au facut persoane diferite.

E adevarat ca s-au mutat o parte din angajatii de la Primus la Excellence odata cu (re)deschiderea (noului) sediu(lui).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now