vicanezu

valva oprire motor (diesel)

7 posts in this topic

Am si eu o problema legata de valva care inchide motorina atunci cand opresti motorul.Problema este ca pierd motorina pe langa axul cu piulita de deasupra valvei,am incercat sa o oblojesc cu diferite solutii dar in timp tot se repeta problema.Daca cineva are o solutie pt aceasta problema sau macar sa-mi spuna cum se numeste piesa respectiva pt a o cauta pe net. Mentionez ca este vorba de un s40 turbo diesel,1900cc,fabricat in 97 si din cate am inteles are motor de renault.Astept idei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Ar trebui scoasa afara si vazut daca e vreo garnitura stricata. Daca e asa, garnituri se gasesc ieftin la magazinele de piese auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie imi da o oscilatie la relanti cred ca tot din cauza acestei valve. Daca o misc cu mana isi revine motorul. face rar dar cred ca o sa inceapa din ce in ce mai des. Ma interessa un pret pentru inlocuire asa orientativ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MarianBr tu ai common rail.Banuiesc ca e alta pompa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MarianBr tu ai common rail.Banuiesc ca e alta pompa.

nu stiu sa-ti spun!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt. vicanezu piesa se numeste parghie oprire sau opritor injectie. Uite aici: http://www.al-padrin...l/61038050.html

Iar pentru MarianBr se numeste tot la fel dar este ma scumpa. Uite aici: http://www.al-padrino.ro/versiune/14956/tree/12894/articol/61038182.html

Edited by Justfocus
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua...pentru vicanezu...cum ai rezolvat problema cu opritorul injectie????;D..la mine curge ca o arteziana:angry:.Daca ma poate ajuta si altcineva cu un sfat...multumesc mult

 

Edited by dop

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now