ValiU

Ski Austria, Ginzling/Mayrhofen

8 posts in this topic

Salut

Recomand o zona superba de ski.

Mayrhofen.

Am stat intr-un satuc langa Mayrhofen. Ginzling se numeste.

Cazarea, intr-o vila superba, cu niste proprietari extraordinari

Locatia e superba, liniste si zapada din plin.

Pe partii nu era deloc aglomerat.

Am avut pare de muuuulta zapada dar si de avalanse. Volvica era camuflat in fiecare dimineata. Ningea cate 20 cm pe zi.

Am fost si blocati dar Crucea Rosie a avut grija de noi. Ne-au oferit paturi, mancare, dusuri, pasta de dinti, papuci de casa, prosoape, caldura. Erau organizati extraordinar de bine si erau tineri toti. Ceea ce aratau la televizor a fost doar exagerare. Intradevar, nu am putu iesi doua zile din zona insa.... nu a fost deloc rau. Gazdele s-au purtat excelent. Probabil ca se simteau vinovate si pot spune ca ne-au adus si prajituri, placinta, de toate sa ne fie bine.

A fost o experienta extraordinara.

Atasat aveti un link cu cateva poze:

https://picasaweb.google.com/valiumbres/PozeGinzlingMayrhofen?authkey=Gv1sRgCPyZppGkndOSZA#5697955211793053074

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru poze...

Recomand zona, este una superba...se vorbea intr-un timp de o intermediata in zona :P

PS: a se intelege "superba" pentru practicantii sporturilor de iarna

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce frumos le-ar sta masinutelor noastre serpuind prin tunelurile alea, sau pe sosele. Cred ca ar iesii niste poze superbe. :)

Si pentru vacanta de vara merge.

Zona este o rezervatie naturala. Peisajele sunt superbe pentru cei care iubesc muntele.

Gazdele mai au o cabana in munti insa se ajunge doar pe jos acolo. Au zis insa ca e de vis si verile acolo sunt de neuitat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai poate facem o excursie la vara. Mi-ar place sa urc un pic cu piciorul. Stiu ca am avut o tentativa si anul trecut, dar nu aveam deloc conditie fizica si nici nu aveam echipament. Cu conditia fizica ma descurc mai bine, ramane doar sa-mi cumpar niste bocanci de vara potriviti si un rucsac cu cateva accesorii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt atat de multe locuri frumoase de vizitat....

Pacat ca nu le putem vedea pe toate.

Ne auzim la primavara. Noi pe moment avem o urcare in piatra craiului acum in februarie. Am si eu emotii mari. Sa speram ca o sa fie bine si ca nu o sa ne vedeti la stiri la PROTV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piatra Craiului e periculoasa acum, si la sfarsitul lui Mai e zapada, ai grija, multa bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Noi pe moment avem o urcare in piatra craiului acum in februarie". Am trecut acu 2 zile pe acolo .Se circula destul de greut.Max 30 km /h + zapada (vreo 10-15 cm) pe asfalt.La urcare/coborare nuu au fost probleme.Era curat.

Drum bun!

Le :

http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/trafic-blocat-pe-piatra-craiului-din-cauza-zapezii--81879.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Stim asta. Am facut muntii aia in lung si in lat dar doar vara.

Acum, ni s-a pus noua pata sa urcam si iarna.

Din ce stiu, iarna se urca doar pe la cabana curmatura. O sa vedem..... cred ca o sa fie o experienta foarte interesata.

Lik2008 - aia e piatra craiului de la voi insa avem si noi una, la Zarnesti aproape de Brasov. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now