darian007

telefonul din interior

33 posts in this topic

Am achizitionat recent un V50 si am constatat ca in interior se afla un telefon pe care insa nu il pot folosi. Citind cartea am mai constatat ca lipseste (sau nu il gasesc eu) "sim card reader-ul". Il are cineva montat pe masina sa imi explice si mie exact unde il gasesc eventual cum l-as putea achizitiona in cazul in care lipseste?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este telefonul original al masinii simul trebuie sa fie in torpedou in partea din stanga.Baga nasul acolo si vezi.Are un sim holder de care tragi si pui simul in el. Grija ca este subtire si firav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-un final l-m gasit. Ma asteptam totusi sa fie fixat cumva si sa nu atarne asa aiurea. Acum mai ramane sa inteleg si germana sa ma descurc prin meniu.

Multumesc pt ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meniul la telefon poti sa l faci in engleza din setari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-un final l-m gasit. Ma asteptam totusi sa fie fixat cumva si sa nu atarne asa aiurea. Acum mai ramane sa inteleg si germana sa ma descurc prin meniu.

Multumesc pt ajutor.

Pai e fixat, cum adica nu e fixat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
meniul la telefon poti sa l faci in engleza din setari

Salut.Dar cum se poate fratilor,eu m-am chinuit 2 zile si nu am reusit?

Spune-ne si noua daca stii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Dar cum se poate fratilor,eu m-am chinuit 2 zile si nu am reusit?

Spune-ne si noua daca stii.

Dai pe Phone > Menu > Settings > Language

Am sa iti spun cum sa navighezi dupa numerele optiunilor, ca doar asa am dibuit si eu.

Deci apesi Phone apoi Menu si navighezi asa :

alegi optiunea a 5-a - 5

alegi optiunea a 2-a - 5.2

alegi limba a 2-a - 5.2.2

post-100-0-29549800-1327567939_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e fixat, cum adica nu e fixat ?

poi ma gandesc ca se refera ca este lipit/prins de plafon si sta pe peretele din stanga al torpedoului.si daca nu ma insel daca prinzi de soclu si misti nu i chiar fix.La mine este si dvdul de la gps langa el si sta fix acolo.

Si in germana sa fie, pe dibuite, si tot gasesti luand submeniu de submeniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi ma gandesc ca se refera ca este lipit/prins de plafon si sta pe peretele din stanga al torpedoului.si daca nu ma insel daca prinzi de soclu si misti nu i chiar fix.La mine este si dvdul de la gps langa el si sta fix acolo.

Si in germana sa fie, pe dibuite, si tot gasesti luand submeniu de submeniu.

Multumesc,dar eu nu reuseam sa ajung acolo deoarece nu aveam cartela pusa la telefon.

Acum m-am prins :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca are setari din fabrica in momentul cand esti intr un viraj mai strans nu ti raspunde la telefon.Iti apare doar apel pierdut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi ma gandesc ca se refera ca este lipit/prins de plafon si sta pe peretele din stanga al torpedoului.si daca nu ma insel daca prinzi de soclu si misti nu i chiar fix.La mine este si dvdul de la gps langa el si sta fix acolo.

In cazul meu atarna intr-un cablu. Am fost atat de fericit ca l-am gasit incat nu am mai incercat sa descopar daca se poate fixa cumva.

Daca meniul la tel se poate seta in engleza macar am mai putina germana de invatat. In cazul asta nu prea se mai justifica o investitie de 900 ron.

LE E vorba doar de meniul telefonului sau de tot ce apare pe ecranul central deoarece am constatat ca mai sunt si satari de clima pe acolo?

Edited by darian007

Share this post


Link to post
Share on other sites

doar de meniul telefonului.ce are legatura cu submeniurile lui: phone book,messages,call duration..etc

Vezi ca are setari din fabrica in momentul cand esti intr un viraj mai strans, sau stai pe loc semnalizezi(parca) nu ti raspunde la telefon.Iti apare doar apel pierdut cand te suna careva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar meniul telefonului e multi language, restul sistemului de infotainment are limba separata.

Telefonul e un modul Sony Ericsson din cate imi amintesc :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul meu atarna intr-un cablu. Am fost atat de fericit ca l-am gasit incat nu am mai incercat sa descopar daca se poate fixa cumva.

Daca meniul la tel se poate seta in engleza macar am mai putina germana de invatat. In cazul asta nu prea se mai justifica o investitie de 900 ron.

LE E vorba doar de meniul telefonului sau de tot ce apare pe ecranul central deoarece am constatat ca mai sunt si satari de clima pe acolo?

Vezi ca il poti prinde singur inapoi, si la mine era la fel atarnat in fire, si l-am prins singur destul de usor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

La mine acum am descoperit ca modulul pentru cartela SIM lipseste de acolo cu totul...nu fire, nu modul, nu nimic :)) Masina e echipata cu telefon, are microfonul in plafon, are butoate pt telefon...dar nu are SIM holder-ul :(

Cam cat costa sa cumpar altul nou/din dezmembrari? Daca are cineva asa ceva si ma poate ajuta, raise your hand, please? :)

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce nu te duci la firma de la care ai luat masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce nu te duci la firma de la care ai luat masina?

...pentru ca am luat-o din Belgia, eu sunt in Germania si masina a ajuns in Romania pe platforma pentru ca "prietenii" unguri nu te lasa cu numere galbene... :)) Complicated story...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cred ca nici nu ai SIM holder si de fapt este doar modul bluethoot sa conectezi telefonul tau la masina! Conectezi telefonul prin bluethoot si apoi folosesti comenzile masinii! :iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cred ca nici nu ai SIM holder si de fapt este doar modul bluethoot sa conectezi telefonul tau la masina! Conectezi telefonul prin bluethoot si apoi folosesti comenzile masinii! :iroc:

Sper sa fie asa, eu acum nu pot folosi masina, sunt departe de ea :smile:) Dar am pus-o pe sora mea sa umble prin meniuri si cand a dat pe MODE la Radio nu aparea BT in lista intiala...sper sa fie pe pagina urmatoare a listei pentru ca nu am pus-o sa apese pana vad toate optiunile...am vazut doar AUX USB si CD

La firma am dat un mail, sunt curios daca primesc vreo lamurire...

Edited by Claudiu T

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi daca merge asa. https://www.youtube....h?v=2V9sadYPH08 Daca nu merge si iti cere SIM, inseamna ca lipseste ceva!

Merci!

Masina are telefoanele fostilor proprietari in memorie inca, ceea ce ma face sa concluzionez ca are doar BT, si nu ii pot baga si SIM :D Mai bine asa.

Multumesc inca o data!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci!

Masina are telefoanele fostilor proprietari in memorie inca, ceea ce ma face sa concluzionez ca are doar BT, si nu ii pot baga si SIM :D Mai bine asa.

Multumesc inca o data!

Sa-mi dai banii pe modulul SIM, ca ti-am reparat telefonul :laughing5:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu aveam la masina telefonul pe lateral, butoanele pe volan si simul in torpedou langa navi.Din cate stiam pe facelift vine cu bluetooth,deci fara sim.

Vrei sa zici ca ai in memorie numere de telefon?Va trebui sa gasesti la bluetooth toate telefoanele care s-au conectat pe masina si dupa ce le stergi poate dispar si numerele ca sa nu te deranjeze.

Ar fi trebuit sa sti/sa ti spuna cand ti au facut numerele galbene ca ungurii is scartari.Cu toate ca am vazut masini cu numere galbene(5 zile) intrand in tara, dar noaptea.Cel mai bine nr toll de 30 zile(130E), doar ca tre sa platesti impozitul pt ele vro 45E,+ taxe la primarie vro 40E,dar tot ii mai ieftin ca platforma(cred).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu aveam la masina telefonul pe lateral, butoanele pe volan si simul in torpedou langa navi.Din cate stiam pe facelift vine cu bluetooth,deci fara sim.

Vrei sa zici ca ai in memorie numere de telefon?Va trebui sa gasesti la bluetooth toate telefoanele care s-au conectat pe masina si dupa ce le stergi poate dispar si numerele ca sa nu te deranjeze.

Ar fi trebuit sa sti/sa ti spuna cand ti au facut numerele galbene ca ungurii is scartari.Cu toate ca am vazut masini cu numere galbene(5 zile) intrand in tara, dar noaptea.Cel mai bine nr toll de 30 zile(130E), doar ca tre sa platesti impozitul pt ele vro 45E,+ taxe la primarie vro 40E,dar tot ii mai ieftin ca platforma(cred).

Ajungeam la vreo 500€ cu nre rosii fie de Belgia sau de Germania...e foarte scumpa asigurarea RCA...si trebuie sa o platesti...si te plimba nemtii pacii in toate partile. Nici ei nu stiu exact ce si cum. Unii spun ca numere galbene accepta toata UE, eu le spun ca Ungaria nu mai accepta sa raman masca :)).

Am ales calea cea mai sigura chiar daca nu am masina aici cu mine, dar in 1 luna ma intorc in tara si imi fac atunci de cap cu ea :male:

La platforma am platit 350€ din Belgia pana la Arad.

Nu am verificat daca are numere in memorie, am gasit doar telefoanele care s-au conectat pana acum.

Concluzia e ca are BT si nu mai are SIM holder :)

Multumesc pentru informatii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now