Guest

ACTA - Cenzura Internetului

67 posts in this topic

ACTA e doar o folie de aluminiu frumos stralucitoare care infasoara de fapt o bomboana stricata, cu viermi !

Internetul si libertatea de exprimare pe Internet a inceput sa reprezinte un pericol iar treaba cu drepturile de autor si protectia proprietatii intelectuale e doar un pretext bun pentru a invoca astfel de legi.

Au existat de mult legi legate de drepturi de autor, de proprietati, etc

Existau si exista sistemele si resursele necesare pentru orice, tot ce mai aveau nevoie ca sa fie perfect era unul din aceste tratate "cross-country" ca sa folosesc un termen legat de Volvo :smile:).

Problema nu este monitorizarea\interceptarea traficului ci cine\cum va fi accesul la ea.

Ar mai fi o solutie :evil5: .Trecem la scrisorele.La faxuri, sau si mai bine, o sa avem ocazia sa stam pe indelete la povesti; asa o sa socializam cu adevarat, :3some:

Fax-ul invoca comunicatie digitala deci pica :smile:

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto, ai dreptate, ma apuc sa invat morse, sa strang fan....sa facem focuri...... :blob8:... sa trimitem semnale... :bgsok:

Gasim noi romanii si pentru asta o solutie....uite, ne scoatem certificate , ca suntem dusi de acasa :angel12: si nu mai au ce sa ne faca, ca nu stim ce facem... :nana: si asa suntem considerati "tampiti" de tatuca :cyclops: . Mergem si ii cerem si tidula, sa avem docoment la mana. da' sa ne grabim , ca poate pleaca mai repede :happy12: .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' la mama China se poate face o lege a drepturilor de autor? Ar incepe al 3-lea razboi mondial.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh... hai ca nu e dreaq asa de negru... O sa ne adaptam, si o sa continuam file-sharing-ul...

2153720_700b.jpg

Edited by Danyx
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei ce nu au intelesc inca , DE CE ACTA este un acord controversat , gasiti aici o brosura care a fost trimisa membrilor Parlamentului European si a fost tradusa si in Romana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E clar ca acta incalca drepturile omului. Insa ei o vor pune in aplicare .

Vor apare, mai mult ca sigur softuri de criptare a informatiei transmise pe internet.

Io scriu pe forum (si asa va apare scris) ££2n@@;;kkksyn5142 si , de fapt, am scris la tastatura " jos basescu".

"baietii" care au codul vor citi ce trebuie, aia cu ochi albastri vor incerca doar sa obtina codul. Si cred ca nu vor reusi.

La fel se poate proceda cu orice fel de informatie, inclusiv muzica, filme, poze, etc...

Comunitatile nu vor mai fi deschise, se vor feri ca dracu de turnatori. Ah, ce viitor luminos !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

SE PARE CA VOI INCA N-ATI INTELES inca, CA PAREREA VOASTRA NU CONTEAZA!!!.Altfel, cum crezi ca se accepta toate porcariile venite de la americani.America nu mai este demult o democratie.Este cel mai elocvent simbol al totalitarismului. Insa oamenii sunt prostiti si manipulati, pur si simplu nu vad cum li se iau drepturile pentru care au murit inaintasii lor. Cu scuze de genul "sa preintampinam un 9/11", s-a dus naibii libertatea. Cei avizi de putere, au vazut ca nu mai sunt "invidiati" pentru bani, si cauta alte cai pentru a arata cat sunt de puternici. Crezi ca si astia de la noi din tara doar de dragul banilor fac ce fac? Nu .Au vazut ca sunt apreciati cei care au muncit pentru bani,nu ei care au reusit sa fure si incearca sa ne arate ca au putere, pentru genul asta de oameni, banii nu mai reprezinta succesul, ci modul cum umilesc oameni,sa-si arate puterea ;daca stau sa ma gandesc bine, filmele cu cei impotriva mondializarii, cu fiecare zi care trece, ma face sa cred ca au dreptate.Nu mai sunt oameni cu caracter, Ai mai auzit de o personalitate , pe plan mondial, care sa reprezinte omul simplu? Cinstea si adevarul?.....Ma indoiesc. Banul, a cumparat demnitatea, si noi, cei simpli, am inceput sa apreciem ,nu acest lucru, ci ce ne ofera el............

Revenind la Acta, pana nu a existat internetul cum a fost? Vezi cum devenim sclavii unora, doar de dragul comfortului?

Atunci cand vor vedea ca pierd financiar,pentru ca se va produce o ruptura in IT, va fi o concurenta asa de acerba intre informaticieni, incat vor invinge...hackerii... programele cautate vor fi cele de criptare, oamenii vor face retele gen intranet,numarul utilizatorilor va scadea, afecerile online la fel, si uite asa......singuri vor renunta la acest acord.Doar ca acum, si pe plan mondial sunt oameni fara minte.Sunt isterici, nu mai au stiu cum sa fie bagati in seama, oamenii,sunt delasatori, nu se uita in jurul lor, si asa, cei care au putere,fac ceea ce vor.

Sa nu uit. parca mesajele de la telefoanele Blackberry, nu pot fi interceptate...Sa fie o noua revolutie informatica? O sa apara statii de emisie- receptie pentru calculatoare?Genul celor de pe camioane, dar adaptate la evolutia actuala, care sa evite traficul de pe net?Atunci cand ti-e amenintata intimitatea, cu siguranta vei cauta, si vei gasi o cale sa te aperi.Deocamdata, noi, oamenii, cel putin noi romanii, suntem asemeni celui din povestea drobului de sare, stam si ne uitam si ne plangem fara sa facem nimic.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa fie ca pe vremea prohibitiei la americani (prin 1926 parca) . Incercind sa impuna poporului renuntarea la alcool , au obtinut fix contrariul si , in plus, au dat apa la moara contrabandistilor, cu cresterea criminalitatii. Lor le cereau sa renunte la alcool, noua ne cer sa renuntam la intimitate. Dependenta de intimitate e , cel putin, la fel de mare ca cea de alcool.

Americanii au renuntat dupa citiva ani, si ai nostri vor renunta...

Cind nu stii istorie, esti condamnat s-o repeti !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare :

Ce au in comun Volvo si cel mai mare tracker de torrents din lume ?

Raspuns : Suedia :glasses9:

Documentar interesant despre piraterie si PirateBay partea1 si partea2

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Dacă iau un film de pe torrente, se numeşte că îl fur. Nu contează că nu-l găsesc pe DVD, nu îl difuzează televiziunile şi nu-l rulează cinematografele. Nu contează că, dacă nu-l văd acasă, pe televizor, tot nu merg să-l văd la cinema şi nici nu dau juma' de milion pe el. Nu contează, E FURT!"

Conform legislatiei actuale NU ESTE FURT! Daca e pus pe torrente de catre WBS sau Sony Entertaiment si tu il downloadezi e furt? Furt este cand incerci sa faci bani cu el. Daca primesti cadou un tablou de Grigorescu NU ESTE FURT. E o linie subtire peste care NU trebuie sa treci. Cu torrentele NU se trece aceasta linie. Daca gasesti o carte pe jos NU ESTE FURT. Poate e lasata de cineva acolo sau pierduta. Tot nu este FURT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu aceasta "asociatie ACTA" nu are legatura cu drepturile de autor. Mai mult, si-o asuma guvernele si nu "organele" guvernelor. E o mare magarie pe care isi construieste cineva un imperiu financiar.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne indreptam spre 1984. Guvernele si-au dat seama ca prea multa democratie strica, se desteapta prea tare prostimea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Americanii astia.... :protest:

Americanii au semnat ACTA Agreement la un an dupa aparitia lui, in cea de-a 6 runda de discutii. Daca nu cunosti ce este ACTA informeazate si apoi expuneti punctul de vedere intr-un mod corect si nu unul tendentios. Mai esti si moderator !!!!!!!

Am raportat acest enunt ca discriminare si contrar regulamentului. Am fost amenintat cu WARN de catre matrixxx !!

There, there, son! Howdy! ;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

La americani din cate stiu este SOPA , ....recunosc nu am citit multe despre acest SOPA dar poate Dragos ne spui cum functioneaza si cum va nemultumeste . daca este cazul , acest tratat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragos, mai usor cu urletele pe acest forum. " !!!!! " Este ultima rugaminte.

SOPA, PIPA si ACTA - aceeasi Marie cu alta palarie. Cenzura, cenzura, cenzura dar cu fata umana.

Combaterea pirateriei...bla bla...pacat ca sint atit de multi prosti si creduli pe planeta asta... :evil7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil urmatorul pas va fi sa ne bage cipuri in creier, pentru protectia noastra,evident,impotriva traficului de carne vie ...sau pentru combaterea terorismului sau pentru a nu avea ganduri necurate la adresa democratiei in curs de disparitie....oare de ce toate legile astea sunt facute pentru a-i face pe cei bogati si mai bogati?...Raspuns: pentru binele vostru,sclavilor! Sa munciti bine si in liniste!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cind religia crestina nu prea mai poate sa-si duca la bun sfirsit menirea , a trebuit sa apara altceva de care sa ne fie frica : terorismul.

Oare de ce mi se pare uimitor de asemanator secolul 21 cu secolele 9-16 ?

Nu era mai simplu daca vaticanul "excomunica" internetul si noi, cuminti, ascultam ? Da' noi am devenit obraznici, nu mai ascultam dom'le de biserica. E lasa , ca daca de iad nu va e frica, aducem noi iadul pe pamint sa va invatati minte !

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu cunosti ce este ACTA informeazate si apoi expuneti punctul de vedere intr-un mod corect si nu unul tendentios.

There, there, son! Howdy! ;D

Pe langa corectarile pertinente ar fi fost normala si o atitudine onesta, de moderator, asupra subiectului ce l-am adus in atentie. Din pacate nu exista integritate morala la nivelul moderatorilor acestui forum iar calitatile lingvistice prezentate nu compenseaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zi ca doar se legalizeaza ceea ce se intampla oricum pana acum.

Or sa poata folosi legal informatiile colectate cu sau fara stirea/voia noastra.

Ca o paranteza, Goagalul are istoria cautarilor fiecarui detinator de IP in parte.

Asta ce este???

Acum va putea (legal si la vedere) x-ulescu sa vada ca ai metode de producere a artificiilor si sa te aresteze ca presupus terorist.

Eu ma minunez de ce servere pot avea incat sa monitorizeze si sa stocheze tot despre toti.

Oricum ar fi, viitor de aur internetul n-are. Doar sa se mobilizeze hackerii si sa le faca varza serverele cam asa cum i-a facut varza pe minunatii de la Norton, antivirusul a fost virusat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite ce pot face niste cuvinte aruncate aiurea:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/tratati-ca-niste-teroristi-din-cauza-unor-glume-pe-twitter-o-sa-distrugem-america-964136.html

ACTA vegheaza. Ar fi tare sa te trezesti arestat ca ai scris stiu eu ce prostie pe un site de socializare.

Iulirx! ai grija ce scrii, poate nu mai pui piciorul in Vatican pentru urmatorii 100 de ani :P:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Furtul este furt, de acord. Dar, daca eu am cumparat un DVD/CD/caseta/placa vinil si o imprumut vecinei/prietenului, este furt? Dar daca am copiat pe caseta/CD si l-am luat cu mine in masina, este furt? Daca am facut asa ceva folosind un format digital (mp3/mp4/aac) e furt?

Ceea ce n-am vazut eu in discutiile de aici este faptul ca urmarirea si analizarea informatiei este facuta fara mandat judecatoresc de catre societati comerciale (ISP) la cererea altor societati comerciale. Daca acest lucru e facut cu convorbirile telefonice este necesara obtinerea unui mandat judecatoresc de catre procuratura.

Parerea mea.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, guvernul Romaniei s-a si grabit sa semneze, ministrul habar nu avea ce-a semnat. Un gest normal intr-o tara condusa de Base,Boc,Udrea,etc...daca era vorba de vreo spaga pentru ei ar fi fost foarte atenti la text. Fiind vorba doar de alte restrictii impuse cetatenilor,nu era important de analizat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sunt si oameni care au curajul sa spuna ca au gresit click

Daca au caracter si verticalitate morala de ce nu !!In general vorbind e o vorba "greseala recunoscuta e pe jumatate iertata".

MAI greu la noi cu asa zise "virfuri" de pe unde or fi ele...La noi este prea mare inertia la fel si prostia (uneori voita) plus incompetenta. Cind "colonizezi economic" o tara si cu ajutor din interior atunci este dramatic si eforturile sint enorme daca nu imposibile pentru revenire.Exista doar speranta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now