rosubog

VIDA-DICE...?

300 posts in this topic

Am găsit ceva, mulțumesc Brava, chiar pentru c70, sunt interesat de sistemul audio, cel cu 11 difuzoare, de interpretat schemele, intr-un fel sau altul reusesc eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

DVD cu EWD nu te ajuta pt modele vechi au doar de pe la 2005 incolo parca. Ceva mult mai util este DVD-ul de la otppubs.com pt 850 ai pe el tot ce visezi aproape inclusiv toate schemele electrice (chiar si cele din 92 si 93 care nu se gasesc pe net).

 

http://www.store.otpubs.com/850-models-1992-to-1997/

poti sa testezi si cumva dvd-ul in sensul ca poti naviga prin structura lui. Nu poti vedea evident pdfurile criptate pt ca ai nevoie de viewer si licenta. Dar iti poti face o idee ce este pe ele. Din pacate nu au pentru V70 in program. Macar pentru alea am schemele complete din 97 pana in 2000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Cristi si multumesc de lămuriri, căutam schema electrică a sistemului audio de pe c70 din 2000, am intrat in posesia unui sistem audio de pe c70, cel cu patru difuzoare de 200mm de la Dynaudio cu două filtre , amplificator 4x100 etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara si La Multi Ani,dragi colegi,azi am vrut sa caut in Vida codul la un tampon motor si surpriza,dupa introducerea parolei imi apare eroarea ,,No valid subscription,,.Am incercat reinstalarea(inclusiv a windowsului),fara reusita,aceeasi eroare la logare......

Stie cineva,ce ar trebui facut?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, aparent patch'ul genera licenta pana pe 31/12/2017. Pe unul din forumurile externe au rezolvat si e disponibil un nou patch  pana in 2022. Incearca un search pe google. Daca nu reusesti da'mi un pm.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 02.01.2018 at 1:34 PM, Terrapeutic said:

Salut, aparent patch'ul genera licenta pana pe 31/12/2017. Pe unul din forumurile externe au rezolvat si e disponibil un nou patch  pana in 2022. Incearca un search pe google. Daca nu reusesti da'mi un pm.

salut,poti sa ma ajuti si pe mine cu licenta la vida2014d,multumesc si LA MULTI ANI!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, StingaRobert a spus:

salut,poti sa ma ajuti si pe mine cu licenta la vida2014d,multumesc si LA MULTI ANI!!!

Ai PM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.se poate face vreun update la module cu vida?cu soft.ul cumparat de pe volvo parts?am vazut acolo soft update ICM,oare merge instalat cu vida?

Limba din bord merge schimbata cu vida,?este nevoie doar de fisierul cu limba dorita si instalat apoi cu vida? se poate?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! 

Am și eu câteva întrebări legate de vida dice. Vreau sa cumpăr o diagnoza ca să ii pot da câte un reset cutiei din când în când. Din câte am citit, se poate face asta, nu? TCM-ului i-a fost făcut update de soft de curând la Primus. La fel și Icm-ului. Le mai vede diagnoza? 

Dacă da, poate îmi spuneți de unde pot lua o diagnoza funcțională, sa fie ok. În afara de ebay. 

Mașina e XC60 din 2012, D3.

Merci mult! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum cinci ani de zile mi-am luat de aici cu vreo 120 de euro. Acum vad ca-i la jumat-de pret...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor, 

Ce parere aveti despre testere de tip stand alone dedicate pentru Volvo, din gama iCarsoft (i906 ; v.1 ; vol II) sau Autophix ES610 sau am mai gasit de la AUTEL.

Preturile la unele sunt ceva mai mari decat la VIDA2014D , dar la o prima vedere par o alternativa mai simpluta si mai comoda pentru citire si stergere  coduri , urmarire parametri in functiune, fixeaza datele in momentul aparitiei codului, se pot face calibrari etc. 

Foloseste cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mecanic

  • Nou venit
  •  
  • mecanic
  •  

Salutare tuturor, 

Ce parere aveti despre testere de tip dedicat pentru Volvo, din gama iCarsoft (i906; v.1; vol II) sau Autophix ES610 sau mai mult gasit de la AUTEL.

Preturile la unele sunt ceva mai mari decat la VIDA2014D, dar la prima vedere este o alternativa mai usoara si mai comoda pentru citirea si stergerea codurilor, urmarirea parametrilor in functiune, fixarea datelor la aparitia codului, calibrarea etc. 

Foloseste cineva?

 

 

Salutare din nou, 

Chiar daca postarea de mai sus nu a provocat nici o reactie , am studiat cateva zile si profitand de ofertele Black Friday am luat un scanner stand alone dedicat Volvo.

Sunt foarte multumit.Face tot ce am eu nevoie la nivelul de amator entuziast.

In primele 5 minute si-a scos banii.Profesionistii la care am fost (in Sibiu) pentru geamul de la usa stanga fata ,care de cand am luat masina nu se inchidea automat, mi-au spus toti ca trebuie schimbat modulul....pentru ca pretul era piperat si daca se umbla la capitonajul de usa imi era teama ca nu mai scap de greierasi am preferat sa ignor defectul si sa inchid manual geamul.

Cu" Programing soft stop" la 6 mm si apoi o initializare a pozitiei data din scanner am rezolvat aceasta  problema veche .

L-am bagat in mufa imediat ce am deschis pachetul si utilizarea a fost intuitiva, acum urmeaza sa citesc carticica cu intructiunii sa vad tot ce poate face.

Pentru alte persoane care sunt interesate  atasez modulele cu care poate comunica pe diversele tipuri de autoturisme marca VOLVO ,am vazut ca pe cele mai multe module exista functii suplimentare de testare, initializare , adaptare etc. scula pare destul de profesionala.

 

20181117_105227.mp4

20181117_110125.jpg

20181117_110056.jpg

Foxwell GT80_VOLVO_Functionlist-V1.00.pdf

20181117_110024.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deoarece au fost colegi de forum,care  au fost indusi in eroare si apoi dezamagiti din cauza nick name-ului crezand ca sunt mecanic si am vreun service la care pot sa apeleze in SIBIU, am schimbat nick name-ul care a fost ales neinspirat si provoca confuzie din MECANIC in EVOLVENTA.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Este posibil cumva ca vreo eroare sa nu poata fi citita de un tester universal, ci doar cu vida dice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ajut singur cu raspunsul la propria intrebare: Da, e posibil! Am pus dice, si vida a zis niste erori care nu erau pe cititorul cel universal. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua

Există vida dice pentru Volvo fabricat din 2016?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 7 minute, cmh a spus:

Buna ziua

Există vida dice pentru Volvo fabricat din 2016?

Doarla reprezentanta, online. In rest, merg doar cele pana la inceputul lui 2015

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista si merge pana auto 2019,a iesit vida 2015a,este destul de scump,1200pe alliexpress

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Unde as putea gasi in VIDA partea de regenerare si monitorizare DPF?

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 2/2/2013 at 9:03 PM, mario74 a spus:

salutare baieti,cine ma poate ajuta?am incercat sa sterg azi o eroare de abs dupa ce am rezolvat o problema la un senzor pe spate(cablu sectionat) la s40 si nu se conecteaza DICE la masina,la inceput am crezut ca e ceva cu mufa OBD,dar nu merge nici pe cealalta masina,licareste ledul verde(firmware status)si cel albastru(bluetooth com status),in momentul cind conectez mufa usb la laptop se aprinde cel galben(USB com status)si licare pentru cateva secunde dupa care se stinge impreuna cu cel albastru,ramane aprins numai cel verde,sa fi murit DICE-ul sau e ceva problema cu softul/laptopul(Dell D830),laptopul nu il folosesc la nimic altceva de aceea am si instalat softul pe el,am observat ca daca deconectez usb-ul ledul albastru incepe din nou sa licare......

Mario74, ai gasit ce problema are DICE? Am cumparat zilele trecute unul si se comporta la fel, nu se conecteaza la laptop.  Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
Q: When I go Vida all-in-one after I input the password ADMIN, it does not accept anything.
A: Please install “Vida_patch”, after complete installation, restart the computer, then it will accept.
Ia vezi..rezolvi asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Q: When I go Vida all-in-one after I input the password ADMIN, it does not accept anything.
A: Please install “Vida_patch”, after complete installation, restart the computer, then it will accept.
Ia vezi..rezolvi asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now