ValiU

Ski in muntii Parang

9 posts in this topic

Buna dimineata.

Tocmai ce m-am intors de la ski din Parang.

Am fost placut surprinst de ce am gasit acolo. Este adevarat ca si iarna asta a fost foarte generoasa cu ei, le-a dat muuuulta zapada dar si oameni s-au adaptat foarte repede.

Partiile erau foarte bine intretinute, instalatiile de cablu, desi foarte vechi, functionau bine, angajatii de acolo foarte draguti si saritori.

Pentru mine e primul an de snowboard si a fost mai greu cu teleski-ul insa oamenii au avut rabdare si daca nu reuseai sa urci macar pana la jumatate, te lasau sa mai incerci fara sa te taxeze pana ajungeai sus. (m-am dat cu schiurile pana anul trecut)

Tarifele.... foarte mici. 2,5 roni o urcare pe teleski sau 5 urcari la 10 roni pana la 10 roni pe telescaun, muuult mai lung decat cel de la Predeal. Ce e drep, e foarte vechi si lent dar oamenii, ca sa nu ingheti, iti dadeau si o patura pe care puteai sta sau o puteai pune pe picioare.

Un + mare pentru zona este ca poti face foarte mult off piste fara sa risti sa iti rupi gatul. Cred ca asta mi-a placut cel mai mult. Distractia a fost maxima cand te afundai in zapada si trebuia sa te tarasti ca rama sa poti iesi/ridica.

Cazarea este ok ca si pret, conditiile nu sunt de multe stele insa nu am mers acolo sa ne lafaim in lux, saune si piscine ci doar sa schiem in timpul zile si sa bem un vin fiert, o tuica, palinca si ce s-a mai adus apoi sa iesi in zapada sa te tavalesti.

Ca si concluzie:

Pot da un 10 zonei care desi e defavorizata la maxim, oamenii mai au puterea sa iti zambeasca si chiar sa fie draguti;

Partiile, pentru romania, foarte bune daca este zapada desigur. (nu au instalatii de zapada artificiala);

Nu a fost aglomerat decat sambata la telescaun pana pe la ora 13 si asta pentru ca e singurul mod de acces pe munte iar instalatia merge incet;

Nu te lovesti de pantofari privitori si nepasatori ca incurca schiorii. Nu te lovesti de masini de teren urcate pana pe partie;

Pentru off piste, ai mult spatiu deci pentru romania pot da iarasi un 10. (aceeasi conditie, sa fie zapada);

Conditiile de cazare, modeste insa curate, calduroase si prietenoase. Gazdele la fel de prietenoase;

Preturile sunt, zic eu, foarte bine proportionate conditiilor, poate chiar mici;

Daca esti un pic descurcaret dar destul de curajos, poti lua un snowmobil care sa te duca pe versantii din imprejurimi si sa faci un off piste de toata cinstea plus ca mai ai parte si de o frumoasa aventura cu snowmobil-ul.

Pentru sezonul urmator o sa mai fie o instalatie de cablu noua.

Recomand iubitorilor de sporturi de iarna daca este zapada multa.

Sper sa se pastreze acea zona asa cum este acum. Foarte frumos, bravo lor. Peisajul superb.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine in fata firmei raman masinile intepenite de nici 5 n-o mai scot afara... Nu stiu cui ii arde de ski pe vremea asta cand nu pot iesi nici de pe straduta lor :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima oara am schiat anul trecut de revelion .. si am facut pe huidu , mai pe romaneste , la ultima coborare era un monitor cu ratustele dupa el , eu veneam lansat .. cand i-am vazut , am dat sa-i ocolesc , dar din nefericire s-a rupt schiul in 2 si m-am dat peste cap ....am scapat doar cu niste vanatai . Toate s-au intamplat pe Sorica in Azuga .

In Parang se merita 100% sa faci un weekend de ski , mai mult ca sigur nu sunt monitori de ski si de preturi nu vorbim , in Azuga era 120 de lei (parca) 4 sau 5 coborari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hi hi, mai Alex. Unora ne place sportul extrem... ce e drept, si eu ma gandesc daca astazi o sa ajung cu masina acasa.... :) , dar asa e frumos, adrenalina cat cuprinde. :)

Vadim, presupun ca ai inchiriat schiurile...

E periculos echipamentul sh de la noi si multi din cei care le dau.... sunt inconstienti ca te pot omora cu un ski reparat sau o legatura de snowboard modificata

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa vezi la straja cum e

pirtie de 6.5 km

lumea se plinge ca e cam scump ,ca nu au apa ca..........

scump cablu etc

inca nu au inteles ca skiul nu este un sport ieftin

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hi hi, mai Alex. Unora ne place sportul extrem... ce e drept, si eu ma gandesc daca astazi o sa ajung cu masina acasa.... :smile: , dar asa e frumos, adrenalina cat cuprinde. :smile:

Vadim, presupun ca ai inchiriat schiurile...

E periculos echipamentul sh de la noi si multi din cei care le dau.... sunt inconstienti ca te pot omora cu un ski reparat sau o legatura de snowboard modificata

Erau ale mele ... am avut schimbata o legatura din spate si fix acolo s-a rupt .. . Acum cativa ani am schiat cu echipament inchiriat si intr-adevar e cam grav , grav ca nu sunt ascutite marginile , nu sunt ceruite .. etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, inteleg ce spui.

Si eu am modificat legaturile la niste schiuri, personale desigur si tot timpul ma gandesc daca nu cumva, intr-o zi se pot rupe.

Exista un kit de reparatie. O solutie si ceva special pentru umplut gaurile.

Momentan nu mai gasesc link-uri utile dar la nevoie se poate cauta.

Ski-ul e un sport frumos iar snowboard-ul e chiar mai distractiv si spectaculos. Ce e drept, fooooarteee dureros pentru fund, uneori crunt. :P

Am gasit un articol cu diverse proceduri de reparare a schiurilor:

http://www.skivirus.com/discutii-echipament-schi/2423-cum-se-pot-repara-gaurile-distruse-din-schiuri-ale-legaturilor.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar este un sport foarte frumos , snowboard sincer n-am avut curajul sa incerc , nu de alta dar am vazut cum cadeau incepatorii pe partia Bradul din Poiana , care e cea mai de novice partie de la noi , are 500 m :D

Foarte util link-ul , foarte profi , pe la noi doar la Decathlon cred ca au scule necesare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now