blueazimut

Ulei pe admisie pana la debitmetru...

32 posts in this topic

Exista set de garnituri pentru capacul de la admisie.Asta in cazul in care nu e crapat capacul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc ca este oarecum normal sa apra ulei pe furtunul de admisie,supapa de la epurator este fortata si de vidul creat de turbina. Daca mai este si filtrul de aer imbacsit este clar ca va trage vaporii de ulei din motor pe la acel racord cu epuratorul. In mod normal acel ulei este aspirat de turbina si introdus in intercooler, din pacate acolo se cam opreste, nu intra in motor pentru a fi ars, intercoolerul este piesa amplasata cel mai inferior din sistemul de admisie si de aceea colecteaza uleiul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana trecuta, un prieten a fost in service cu masina si i-au schimbat baietii intercooler-ul pe motiv ca e plin cu ulei... mda. Inspirat de intamplarea asta m-am gandit sa fac si eu ceva in legatura cu uleiul din intercooler, respectiv sa-l scurg :).

Intrebare: Cum se da jos intercooler-ul la S60/V70? Iese singur sau "la pachet cu toate radiatoarele"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,ai 2 suruburi sub radiatoare si 4 dinspre motor spre faruri,mai sunt clemele tin cablurile,de scos o sa iasa toate 3 ca sunt prinse cu aceleasi suruburi toate,scoate toate furtunele de apa/aer si electroventilatorul,partea dificila e cand le pui la loc,o sa ai nevoie de inca o pereche de maini sa trage de radiatoare in timp ce pui suruburile pe pozitie,la mine a fost treaba de 2 ore fara pauze,succes!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu mare finete iese si singur (ic-ul) nu ma intreba cum , eu l-am scos , pe sus a iesit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nefiind un ginecolog bun, dupa 2-3 minute de gadilat radiatoarele in spatiul dintre admisie si trager... m-am apucat si am dat tot nasul jos (mai intai bara cu 2 suruburi si cateva clipsuri apoi tragerul cu vreo 8-10 inclusiv cele care tin farul de aripa ca l-am scos cu tot cu faruri). Sa vezi acolo loc de manevra! M-am lafait!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now