Andu G

Atentie! Clonarea autoturismelor este posibila!

43 posts in this topic

La un link postat pe Facebook de Alex (MidnightCaller), am gasit acest articol foarte interesant, mai ales ca masina clonata este un volvo! Daca nici oamenii legii nu stiu ce sa faca, atunci cine?

INTERLOPI / SERVICII: “Ne scuzaţi, v-am clonat maşina. Poliţia ne-a ajutat mult!”

INSIDER: 20 NOIEMBRIE 2011 - “Va anunt de la inceput ca nu este vorba de o gluma sau de un trucaj foto. Fapta este adevarata.

Intamplator am gasit ieri inca o masina identica cu a mea. Aceeasi culoare, marca SI NUMERE DE INMATRICULARE. La inceput politia nu a vrut sa o ridice deoarece masina nu era furata. Normal. Era o masina in plus. Normal era sa o iau eu, Din spusele politiei eu eram proprietar. Masina clonata avea parbrizul vopsit in zona unde ar fi trebuit sa se vada seria caroseriei.

Numerele de inmatriculare erau elibarate de politie. Aveau acel RO in relief si valurile din partea de jos. La acel service unde am gasit-o nimeni nu stia nimic de ea. Dar cat timp am stat acolo s-au perindat zeci de colorati care se holbau la mine si la masina. Deranjati vizibil de prezenta politiei.

Ce am facut? Am sunat la 112 si in 10 minute au inceput sa vina echipajele de politie. Imagine atasata: Am stat 6 ore langa masina pana in final a fost sigilata, ridicata si dusa la o sectie de politie. Politia de sector spunea ca este treba celor de la circulatie. Cei de la circulatie spuneau ca masina nu este in neregula fiind tot a mea si ca daca este furata, este treba celor de la furturi. Cei de la furturi spuneau ca masina nu este furata fiind a mea. Si tot asa. Pana la urma m-am enervat si am vrut sa chem o platforma sa o ridice sa o duc la mine acasa. Daca toata lumea spunea ca este masina mea. Iar daca cautai masina in baza de date a politiei asa si aparea. O singura masina al carei proprietar eu eram. Intr-un final dupa 6 ore, s-a decis sa o ia totusi politia si sa cerceteze cum a fost posibil ca cei de la inmatriculari sa “greseasca” si sa elibereze doua numere identice.

Dar masina avea 3 bile negre. 1. Era identica cu a mea si avea numerele mele. 2. Seria din parbriz era acoperita sa nu poata fi citita. 3. La acel service auto unde am gasit-o nimeni nu stia a cui este si cine a venit cu ea. Desi pe suportul placutelor de inmatriculare era reclama acelui service auto.

Eu sunt convins ca masina era folosita, sau pregatita, pentru fapte demne sa ii imbogateasca pe anumiti interlopi. Iar daca erau depistati, fugeau sau lasau masina acolo. Politia urmand sa salte gascanul. Adica pe mine. Asta sa nu mai pun la socoteala ca putea produce un accident grav. Si tot gascanul era umflat. Eu doresc sa ma indrept cumva impotriva faptasilor. Stie cineva cum?” SURSA PRIMARĂ

21 NOIEMBRIE 2011 – „Azi am fost la “Udriste” locul de unde se dau numerele. Nu stiu exact cum se numeste, este undeva prin Pipera. Acolo am primit asigurari ca pe masina mea nu au mai fost scoase alte numere. Nici de catre mine nici de catre alta persoana. Adica masina are un singur rand de numere emis legal. Neoficial am fost insa informat ca s-au mai depistat cazuri de numere false, si chiar de carti si taloane. Dar erau numere de Ford puse pe BMW, sau ceva de genul acesta, si a fost usor sa le depisteze.

Am gasit si eu pe net referiri la o banda din Constanta care facea numere si taloane. A fost arestata dar dupa doua zile eliberata. Desi se confiscasera peste 1000 placute de inmatriculare. Poate cunoaste cineva masina sa imi dea informatii despre proprietari. Nu ofer nici o recompensa desigur. Prinderea infractorilor este recompensa. Eu nu abandonez ideea de a-i prinde. Adica sa plateasca un nevinovat distractia inconstienta a altora nu mi se pare corect. Mai ales cand unii mai fac si bani din vanzarea numerelor.” SURSA PRIMARĂ

Link-ul catre articol: http://infoinsider.r...2/#comment-2458

Voi ce ati face in situatia proprietarului???

post-1775-0-28788900-1329476172_thumb.jp

post-1775-0-74708400-1329476178_thumb.jp

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de acest subiect.

A patit-o un coleg care avea masina "inmatriculata" in ploiesti.

Am scris bine intre ghilimele. El a circulat doi ani cu masina radiata si asta din cauza unui politist inteligent care in aceeasi zi in care i-a inmatriculat masina a si radiat-o. Probabil ca a incurcat actele.

Colegul a fost surprins cand, introcandu-se acasa, in Ploiesti, si-a vazut numerele pe o alta masina.

La fel, au chemat politia si au rezolvat ei fara sa perceapa taxe sau penalizari. Ar fi fost si culmea sa te mai si amendeze.

I-au reinmatriculat masina colegului, si-a pastrat numerele.

Oricum, foarte amuzanta faza. Doi ani sa mergi ilegal stiind ca tu esti legal.

In articolul de mai sus e dubios ca masina nu e revendicata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as da autoritatile in judecata. Nu pentru a ma despagubii ci sa faca o ancheta pentru a depista posibilii neatenti sau raufacatori, a le taia din leafa sau a muncii in folosul comunitatii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Locuim in tara tuturor posibilitatilor!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astia de la politie n-au si ei un soft care sa-i avertizeze atunci cind dau aceleasi numere altei masini ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca in aceeasi zi ii si radiase masina... normal ca numarul era disponibil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astia de la politie n-au si ei un soft care sa-i avertizeze atunci cind dau aceleasi numere altei masini ?

Normal ca au!

Pai daca in aceeasi zi ii si radiase masina... normal ca numarul era disponibil.

Depinde de cazul cui vorbeste! Al prietenului tau sau al celui cu volvo de lai sus!

Oricum, cei care fac placute de inmatriculare personalizate cu nume banuiesc ca pot reproduce usor o astfel de tablita!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io stiu ca un numar radiat nu se da decit dupa 30 de zile cu exceptia cazului cind chiar cel care radiaza vrea sa pastreze numarul pentru o alta masina de-a lui..., si ma refeream la cazul specificat de Midnight....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cazul prezentat in presa nu il stim. Nu stim finalul.

Stim doar ca o persoana a gasit o masina identica cu numere identice... Total suspect.

Probabil ca hotii au intrat in posesia bazei de date de la politie si cand fura o masina din strainatate merg cu acte "reale" si fura masini identice cu ce exista in acte. Daca sunt verificati de politie/vama, masina exista, exista proprietar, exista totul. Nu stiu ce fac cu seria, probabil ca inlocuiesc chiar si tablita vizibila. Am vazut ca e prinsa cu nituri. Daca nu exista recalamatii, politia/vama, nu verifica amanuntit masina. Nu s-au uitat niciodata la seria masini ori de cate ori am trecut prin vama.

Cine stie cate masini au fost furate pe numarul meu sau al altuia.

Cand ajunge in tara, o dezmembreaza sau schimba caroseria... sau cine stie, o trimite in Moldova.

Colegul meu a descoperit dupa doi ani o masina cu aceleasi numere de inmatriculare.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

In articolul de mai sus e dubios ca masina nu e revendicata.

Daca masina a fugit de prin alte tari si au avut acte aranjate cand au intrat in tara, a fost mai greu sa o inmatriculeze. Una e cand ai talonul si treci cu ea prin vama (unde de obicei nu iti verifica actele masinii) si alta e cand ai nevoie de o groaza de acte pe care trebuie sa le traduci, sa le autentifici ca sa poti inmatricula o masina adunsa din alta tara. In cazul asta cine sa o revendice la noi ? Probabil ca la mama ei a avut casco, proprietarul si-a recuperat paguba si si-a vazut de treaba lui. Pentru o masina furata la noi nu cred ca se da in urmarire prin interpol si probabil ca asa e si prin afara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ar trebui sa fii nebun sa mergi prea mult timp cu o masina inmatriculata asa mai ales ca nici nu sunt prea multe C30-uri... Probabil ca numerele si actele au fost folosite doar pentru a fi adusa in tara sau cum spune el, sa comita o infractiune.

Poate lui i s-a furat un talon, iar hotii l-au furat tocmai pentru a aduce masini in tara. El nu specifica asta, nu da amanunte. Clar e suspect cazul lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ceva improbabil se poate intampla, sigur se va intampla!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mai fost un caz cu o masina de teren Q7 sau X5, nu mai stiu sigur, insa si mai dubios a fost ca aveau si aceiasi serie, in afara de acte si numere.La astia singura diferenta era ca o masina era in Bucuresti si una prin Brasov parca. Au fost descoperite accidental, insa RAR-ul nu a putut identifica care din ele este clona, mai ales ca ambele masini aveau contract de vanzare cumparare cu un neamt care a decedat intre timp. Sfarsitul povestii nu-l cunosc, dar oricum povestea asta e de vreo 2 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, daca mi se fura talonul masinii de catre cine trebe , ma pot pomeni cu clone la masina mea....

Da' n-ar putea s-o cloneze si pe nevasta-mea , asa mai tinara ? Buletinul ei il am....si nici nu ma deranjeaza daca o aduc din germania , sa aiba "kilometri" mai putini si-o recunosc io...

Edited by iulirx
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut!

Intamplator am citi acest articol si nu pot sa cred. Voi ce puteti spune, eu nu cred ca poate fi real, as vrea sa fie doar un articol tip can-can si atat.

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/incredibil-un-bucurestean-a-dat-din-intamplare-peste-copia-perfecta-a-masinii-sale-e-identica-aceeasi-culoare-marca-si-numere-de-inmatriculare-vezi-cum-a-fost-posibil-209409.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Om bun, tu citesti TOT topicul inainte sa postezi ? FIX DESPRE ACEA MASINA ESTE VORBA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

interesant o sa fie cand politisti ,o sa de-a din umeri(nu stim domn`le cum sau eliberat. ``tipic la romanii,, ) daca sunt numerele clonate scoase de la ei ,

daca nu cum spunea mai sus ca oricine care personalizeaza numere le putea face,,,, :)) so cloneze pe a mea si so treaca si pe numele meu =))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu stiti voi cate masini sunt inmatriculate pe numele altora si omul afla abia cand trebuie sa plateasca impozitul ca a avut 4-5 masini pe numele lui, masini despre care nu stie nimic .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi nu stim, dar aia de la Militia Rutiera si de la Serviciul Inmatriculari care-i ajuta pe "smecheri", da.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici macar. Ai auzit de procură ?

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe subiectu asta se pot vorbi multe si marunte, din pacate atata putem face pentru ca suntem niste picaturi in ocean. si nimic alceva, crezi ca daca ai mai avea o masina trecuta la impozit de care nici tu nu sti de ea, ai putea sa scapi sa nu o platesti? platesti inpozitul, iti mai faci niste drumuri pe la primari pe la R.A.R si abia dupa aia o sa se vad ce se poate face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu luam clona direct acasa, fara nici o discutie. :D

Ieseam bine si daca o cauta cineva si daca nu o cauta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari, tablia de numere vine la numar la atelierul lor, la 20.000 de bucati nu are nici macar 1 bucata in puls, daca cel ce preseaza numarul il greseste face raport justificativ, deci exclus sa fie ,,fabricate'', doar daca au sursa la fabricant adica in TARA, daca este pierdut un numar proprietarul trebuie sa dea declaratie la notar abia apoi primeste altul, daca folia de pe el are acele RO in patratele si valurile din partea de jos este numar autentic de fabrica si emis de politie, daca nu contine acel RO, poate fi facut in germania orice numar cu 14 euro setul si scrie pe el ce vrea muschii tai DAR apare steagul EU cu DE nu cu RO, peste ala se poate pune un abtibild si nu se observa, actele nu le-a vazut nimeni asa ca nu comentez daca sunt originale formularele sau ,,crosetate'', numerele se elibereaza doar dupa ce se verifica daca acel numar dorit sau la rand sa fie liber in calculatorul evidentei, NU pot fi greseli sa fie emise chiar preferentiale accidental, pt. ca operatorul introduce numarul dorit in cazul preferential iar calculatorul ai afiseaza daca este disponibil sau nu, in momentul cand clientul zice asta il vrea se introduce comanda de lucru pt. acel numar si pozitia cu acel numar nu mai este valabila ca figureaza deja ocupata chiar daca inca clientul nu a ridicat efectiv numaru, la numerele deja in uz si radiate acel numar NU se da din nou, nici chiar la numerele rosii NU se repeta combinatia, am avut multe masini in 20 de ani si va asigur ca nu am revazut nici o combinatie din fostele mele numere pe alta masina data din nou, problema ar fi la ,, fetitele'' de la firmele de inmatriculari ca ele se pare ca au ,,trecere'' pe la operatori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stire la radio azi dminieata: Masina care era parcata la sectia 13 a fost trimisa catre "furturi auto". Cei de acolo nu au primit masina si nimeni nu stie unde se afla. Intrebati daca stiu ce se gaseste in maina, au raspuns ca nu au putut sa o deschida ca nu au cheie, iar geamul nu au reusit sa il sparga nici macar cu ranga. Desii au contactat interpol-ul si europol-ul nu au reusit sa afle cine este proprietarul masinii deoarece seria masinii (aia care apare sub parbriz) este modificata. Nu au auzit de vida ca sa citeasca VIN-ul masinii si sa afle macar ce reprezentanta a facut livrarea si catre cine (presupunand ca merge cumva pus contactul pe direct - bogdan stie mai bine daca se poate sau nu). Stiu ca pe la zidul parafoc e marcat vin-ul inca odata. E greu........Sa mai spui ca politia nu incearca sa musamalizeze .

Super tari masinile astea volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stire la radio azi dminieata: Masina care era parcata la sectia 13 a fost trimisa catre "furturi auto". Cei de acolo nu au primit masina si nimeni nu stie unde se afla.

Ca prin minune, masina a disparut!!! Super tare! Cel mai probabil, i se vor pune alte numere ori va fi dezmembrata!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now