28 posts in this topic

Vă salut! După o iarnă capricioasă apărătoarea de noroi, de la roata stânga faţă s-a desprins din pop niturile respective...Întrebările mele sunt: cum pot scoate acele pop nituri fără bormaşină, de care nituri îmi trebuiesc pentru a le inlocui pe cele scoase?

Maşina mea este un volvo s80, an 2001, 2435 benzină! Aştept sfaturile voastre!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

fara bormasina nu prea ai cum , iar pop nituri poti folosi de 5 sau 6 mm cu 16 - 18 mm lungime

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, o sa-ti fac mai pe seara poze la un pop-nit si o sa-l si masor! Parca la volvo un pop-nit costa 5 lei bucata. Ele sunt din aluminium si plastic, asa ca daca nu pui pop-nituri de la volvo, pune ceva echivalent la material (ca atunci cand il prinzi cu pistolul sa nu gauresti aparatoarea)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceau, eu chiar ieri mi-am prins si eu 2 nituri de aluminiu tot partea din fata si pe alea vechi le-am scos fara probleme cu bormasina cu un burghiu mic si la viteza mica, nu s-a intamplat nimic si nu s-a marit nici gaura, dupa care miam pus nituri de aluminiu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reuşit să tai capul niturilor cu un patent...restul nitului l-am impins înăuntru(unde a ajuns, nu ştiu)...Aş vrea să ştiu ce fel de pop nituri voi folosi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt si unele mai mari cere se pun cu un cleste profi cum sunt cele de taiat sirma ghimpata

Au la service, sunt mult mai rezistente decit poniturile normale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reuşit să tai capul niturilor cu un patent...restul nitului l-am impins înăuntru(unde a ajuns, nu ştiu)...Aş vrea să ştiu ce fel de pop nituri voi folosi!

VICTORIE! incearca sa masori gaura cu ceva, (subler, ruleta, burghiu, etc..) sau ia-ti pop-nituri si de 5 si de 6 si vezi care se potrivesc mai bine. ca sa montezi pop-nituri iti trebuie un cleste special.

46-000400.jpg

mai exista si varianta profesionala cu aer comprimat, pt productie si ateliere cu fite.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-au mai iesit niturile (de la borduri, gropi, etc) de la aparatorile de noroi ale rotilor dar de fiecare data am luat un ciocanel si le-am bagat inapoi. Cred ca se pot scoate si fara bormasina.

ps: Ai grija cat de solid le prinzi deoarece poti rupe aparatorile. Mai bine iese un nit...doua decat sa le faci bucatele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum am promis, am masurat si pozat un pop-nit, cu o mica intarziere ;D ;D ;D. Sper sa te ajute si sa fii multumit!

post-1775-0-63626300-1330330493_thumb.jp

post-1775-0-60309900-1330330503_thumb.jp

post-1775-0-19303400-1330330512_thumb.jp

post-1775-0-92129400-1330330519_thumb.jp

post-1775-0-95531800-1330330528_thumb.jp

post-1775-0-02240700-1330330537_thumb.jp

post-1775-0-71736300-1330330544_thumb.jp

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc tuturor...mâine mă duc să cumpăr! Am găsit şi pistol de nituri, treaba e ca şi făcută...Vă comunic dacă am reuşit sau nu :hello2: . O seară bună tuturor, oriunde v-aţi afla!!! :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:violent1: De 6 sunt prea groase...
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce era sa pierd si eu aparatoarele le-am prin cu pop nituri pentru placari .Avantajul este ca prind pe suprafata mai mare si chiar daca gaura este in plastic fixeaza perfect ! popnit-placari-fioriv.jpgFAFT-caracteristici.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

:violent1: De 6 sunt prea groase...

Tu te-ai uitat la pozele puse de mine? In ultimele doua poze, sublerul indica 0,5 cm (5mm)!!! :hammer: :hammer: :hammer:

Dupa ce era sa pierd si eu aparatoarele le-am prin cu pop nituri pentru placari .

Multumim Gyuri pentru alternative!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce-i ala şubler? ;D

Edited by LeChuck
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce-i ala şubler? ;D

Aaaaaa...o chestie cu MOSOR! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Andu...Într-adevăr au fost bune cele de 5 mm. M-am cam chinuit, că nu se fixau în plastic cum trebuie, dar cu răbdare şi perseverenţă am reuşit...Vă mulţumesc tuturor şi vă doresc noapte bună!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva sa-mi imprumute si mie un pistol pop nit ,dar sa aiba ciocul mai lung (trag la macaralele geamurilor si nu merge orice ), chiar strica si pistolul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum am promis, am masurat si pozat un pop-nit, cu o mica intarziere ;D ;D ;D. Sper sa te ajute si sa fii multumit!

Salutare!

Unde gasesc astfel de pop nituri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gasesc si la Alex (MC) pe la 3 lei/ buc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutări la toată lumea!  Reînvii threadul acesta cu o întrebare care s-a mai pus. Unde se găsesc nituri pop pentru prinderea carenajului? Și știe cineva de ce sînt de două feluri? Mai exact care este diferența dintre cele două feluri? Din VIDA așa reiese că ar fi. 

 

Am sunat la Midnight Caller l-a magazin și se pare că el ar putea aduce la comandă. Mie mi-ar trebui un pic mai repede și, sincer, m-aș bucura dacă ar fi și un pic mai ieftin. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu gasesti pe stoc si nici mai ieftin

Share this post


Link to post
Share on other sites

La orice magazin de piese, cod C10135. 

Sunt pe stoc la mai multi furnizori 

Succes .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now