MarianBr

ce nu se poate folosi de la o masina cu volan pe dreapta la una cu volan pe stanga?

16 posts in this topic

ce nu se poate folosi de la o masina cu volan pe dreapta la una cu volan pe stanga?

*presupun ca directia,usile fata,instalatia stergatoarelor,bordul,scaunele fata

Share this post


Link to post
Share on other sites

directia,stergatoarele,farurile,stopurile de ceata(red ca sunt altfel).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Absolut tot mai putin : bordul cu instalatia electrica , caseta de directie , faruri , sticla de la oglinzi ....si cam atat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farurile nu se pot regla pentru a bate cum trebuie? Scaunele fata de ce nu? Partea centrala a bordului e la fel... Cred ca o caseta de directie de la o masina cu volan pe dreapta poate ajuta la repararea celei cu volan pe stanga... Pe mine ma tenteaza sa iau un s80 din 2003-2004 cu volan pe dreapta care sa-l dezmembrez la tara. As scapa de casco (care e 700 E pe an) si de piese cumparate pe viitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot pentru piese de schimb ma intereseaza o achizitionare de s40 cu volan pe dreapta si de asta am intrebat aici ce pot folosi si ce nu sa stiu la ce sa ma astept. Mulltumesc oricum pentru raspunsuri.

* de scaune ziceam k nu prea se pot folosi pentru ca o sa ai in dreapta scaunul reglabil(si pe inaltime) pentru sofer

*si aceeasi intrebare am si eu referitor la faruri:nu se pot regla sa bata cum trebuie?cum bat cele "englezesti"?

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca avem reglaje pe inaltime la ambele scaune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca avem reglaje pe inaltime la ambele scaune?

Salut scaunul de la masina cu volan pe partea dreapta daca vrei sa il muti pe masina cu volan pe partea stanga merge motat doar pe partea dreapta nu merge pus pe partea soferului pentru ca mufa unde bagi centura vine spre usa si butoanele de reglaj vin spre cal.

Edited by adrian mangalia

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci centura este prinsa de scaun nu de podeaua masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci centura este prinsa de scaun nu de podeaua masinii.

Deci scaunul de pe dreapta doar pe dreapta merge montat punct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cu dus-intors achizitionarea unei masini cu volan pe dreapta pentru piese de rezerva.

In realitate, piesele cu part no. diferit pentru rhd este mult mai mare... un vadis/vida, ti-ar fi util sa te lamuresti.

Eventual, merita un RHD in eventualitatea in care ai accident cu daune spre serioase, care includ si motorul; sa o peticesti pe a ta pana gasesti ce iti trebuie... dar tot iesi mai scump, dand banii de 2 ori pe acelasi lucru, de exemplu: faruri.

Ai rabdare un pic, abia anul asta se fac 8 ani de cand nu se mai fabrica modelul. In 2-3 ani o sa scada preturile la piese cam la jumate fata de cat sunt acum. Asa s-a intamplat si la mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se fac abia 6 ani...ultimele au fost scoase in 2006.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am referit la s/v40...

Din pacate, la ta nu o sa scada prea mult preturile la piese nici dupa 8 ani, pentru ca multe sunt comune cu alte modele... spre deosebire de s/v40 care e cvasi-orfan.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Absolut tot mai putin : bordul cu instalatia electrica , caseta de directie , faruri , sticla de la oglinzi ....si cam atat .

nu te supara pe mine? dar esti sigur ca cele spune de tine mai sus sunt chiar de nefolosit ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci spune tu cipilika ce este chiar de nefolosit. Si ce problema au farurile,bat altfel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

farurile se regleaza cu 15ron pt un far le poti face sa bata cum trebuie, oglinzile sunt la fel, intalatia electrica este la fel, doar bordu si caseta de directie nu se poate folosi si sistemul de stergatoare.

Edited by cipilika
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now