Laura

In pregatirea Nationalei 2012

92 posts in this topic

La 30km de Slanic ninge usor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drum bun!Distractie placuta!

Va asteptam la intoarcere cu feedback ;)

Si nu numai , in caz ca aveti telefoane , mai inteligente poate puteti posta pareri in timp ce sunteti acolo , asa am putea fi si noi "mai conectati" la aceasta pregatire.

Drum bun si vreme frumoasa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca sint primul posesor al informatiilor despre Nationala 2012 (dupa Matrixx si Iurlix ) pot concluziona fara nici-o urma de ironie -cine nu vine la intrunire si mai mult decit atit mai si si comenteaza , e un mare PACALICI !Toata lumea vrea conditii de 5 stele la pret de 2 stele , in spatele hotelului munte iar in fata lui mare . Ei bine , acum le avem pe toate , inclusiv piscina .Deci , daca aveti de gind sa petreceti un sfirsit de saptamina in compania unor prieteni/posesori de Volvo -GO FOR IT ! Preturi acceptabile , conditii super, iar mincare si bautura moca /pe banii vostrii ! Eu unul ridic ambele mainii . off-topic Scuze Iui IULI si lui Matrixx pentru divulgarea informatiilor inaintea lor( dati vina pe fusul orar )-cine v-a pus sa va opriti pe la mine inaintea Bucurestiului ?! Aaaaaa, scuze si lui Dany -dy care a fost prezent cu voi la scufundarea in piscina . yours PILGRIM

Scuze pentru PACALICI-furat de evervescenta locatiei am uitat ca pot fii multi membrii care din vari motive nu pot participa la intrunire. Cer clementa celor care vor fi alaturi de noi doar cu sufletul . VOLVO FOR LIFE . Yours , PILGRIM .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://youtu.be/JCzGrVSXdTw

trece matrix

http://youtu.be/eJAeb_QJaJc

riul

http://youtu.be/2o3W_WOmhcA

parcare fata+spate

http://youtu.be/MncSr6GFFu8

masina matrix

http://youtu.be/SDZvimorvMY

camera semineu

http://youtu.be/Vs3V2GIHVL4

2 camere

Abia am ajuns la constanta. Astea sint filmuletele. Miine mai zic si impresii d-acolo, acu' mor de somn !

Ne auzim miine !

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pilgrim,ca sa te iert si sa te speli de pacate trebuie sa te prezinti cu ceva "aghiazma',ce musai trebuie "citita' ca sa fie primita :)) (vineri trec prin Buzau,poate reusim sa ne vedem)

On topic

Si noua ne-a placut locatia,am fi incantati sa reusim o nationala care sa fie pe gustul tuturor.Gazde excelente,din punct de vedere culinar vreau sa cred ca nu vor fi carcotasi (produsele sunt bio, din propria ograda).

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi place! Ce ati vorbit cu proprietarii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi sint rupt de somn, va impartasesc tot.

In afara de aceasta locatie, unde am si stat sa vedem CONCRET servire, masa, conditii cazare, dialogul cu gazda/patronul, nu mai prezinta interes decit alte 3 locatii, anoste de fapt, niste hoteluri banale si atit. Dintre acestea 3, hotel Nemira se prezinta pe lista celor cu nasul pe sus, la 220 ron/camera dubla si 280 ron/ camera dubla deluxe///si care nu au vrut sa negocieze nimic cu noi, au scaldat-o ca...managerul nu e aici, nu putem, etc. In plus, acolo nu se fumeaza in restaurant...aviz fumatorilor inraiti.

Toata Pensiunea este NOUA, facuta printr-un proiect cu fonduri europene...

Sint camere pentru toate gusturile. Mai mici, mai mari, duble, triple, apartamente. In zona sint si casute, chiar si camping mai sus, insa nu era NIMENI sa intrebam conditii si preturi. Doar dupa 1 aprilie se poate afla ceva.

In parcare incap 50 de masini, dupa spusele patronului, un Om care ne-a cucerit (ca si sefa de sala, receptionera) prin ras, voie buna si vorba neocolita, sincera. A mai organizat grupuri si are experienta destula. Ne ofera vineri seara - daca dorim - foc de tabara asezonat cu platouri taranesti... Acolo este si curent si putem pune o muzica...Pretul a spus ca-l vom discuta mai tarziu, nu e nimic batut in cuie.

Prin zona se pot vizita salina de la Tg Ocna (se poate sta acolo vreo 3 ore dupa spusele lui si nu te saturi), se poate face poza de grup linga un lac, cel care pozeaza se poate urca undeva sus, pentru o imagine fantastica. Manastiri, trasee pentru ATV si biciclete, izvoarele cu apa naturala... Si mai sint vrei 2 locuri de vizitat dar le-am uitat.

Facilitatile locului care indeamna la "bisericute": piscina interioara cu apa calda, teren sport fotbal, teren tenis, un rau mic in care se poate pescui, atv-uri, biliard, ping-pong, darts...Exista proiector si ecran - pentru ValiU :smile: Sala de mese este incapatoare si spatioasa, afara este o terasa lunga in care se poate face ditamai masa - daca nu va fi racoare. Salon VIP cochet, numai bun pentru o cafea...un ceai...

Toata mincarea se incearca a fi naturala : branza, carnati, lapte, carne fripturi/grill, tuica, afinata, vin alb, vin rosu... Bineinteles ca nu are maslini si portocali in curte :smile:

Momentan, din vorbe doar, am reusit sa obtinem niste preturi, care se mai pot modifica dupa ce vom plati un avans de 30 % din toata suma. Intentionam sa luam TOATA pensiunea pentru noi, deci avansul va fi format din cazarea pe o zi si masa festiva. Vom mai discuta asta noi, aici.

Preturi alcool local, din crama proprie:

Tuica 60 RON/Litru. Afinata 70 RON/Litru. Vin Alb 11 RON/Litru. Vin Rosu 12 RON/Litru.

Preturi cazare:

Camera dubla - 130 RON

Camera tripla - 150 RON

Apt. 2 camere - 250 RON

Apt. 3 camere - 350 RON.

Atentie, nu sint camere SINGLE. Deci va trebuie sa ne "imprietenim" citiva, din cei singuri. :smile:

Preturile NU constin Mic Dejun. In acest pret intra accesul la toate facilitatile de-acolo.

Cum am spus, din vorbe am reusit sa obtinem un pret de 50-60 ron de persoana la cazare, in orice camera ar sta. Daca reusim sa ocupam toata pensiunea, vom mai discuta aceste preturi.

Preturi masa.

Mic dejun - intre 15-20 RON / persoana.

Pranz (felul 1, felul 2, desert - placinte/prajituri de casa, apa) - intre 35 - 50 RON / persoana.

Cina 30- 35 RON / persoana

Aceste preturi (INTRE) ni s-au spus deoarece gazda intreaba mereu inainte CE DORIM sa servim, ce fel de placinte, ce ciorbe, mamaliga sau paine de casa (are brutarie proprie...), etc. ca sa stie ce sa prepare si in functie de cit maninca fiecare, difera aceste preturi. Toate ciorbele/supele sint facute SEPARAT, nu o carne lunga si fiarta si schimbate apoi decit zeama in diferite denumiri, ca in Bucuresti...Taitei de casa, pasare crescuta acolo, etc.

Masa Festiva - aperitive/gustare, alcool, peste (pastrav), friptura sau mix grill, desert (tort preparat de ei daca dorim) sucuri, apa...in jurul sumei de 100 Ron. Probabil va ramine acest 100 RON sau mai putin, mai mult in nici un caz. Totul se vorbeste dupa avans, ce sa contina, gramaj, alte amanunte cu patronul, D-l Popa.

Eu cred ca va fi iesi foarte frumos aceasta Nationala, daca ne mobilizam si ne dorim acest lucru. Pina pe 1 MAI se va plati avansul, vom deschide un cont - poate chiar Asociatia se va ocupa acest an de asta, ca un fresh start.

Momentan atit ca mi se inchid ochii de somn. Sa aveti o saptamina frumoasa !

post-96-0-95721700-1331684069_thumb.jpg

post-96-0-55002900-1331684085_thumb.jpg

post-96-0-58240900-1331684095_thumb.jpg

post-96-0-92543200-1331684103_thumb.jpg

post-96-0-06759700-1331684113_thumb.jpg

post-96-0-37780700-1331684122_thumb.jpg

post-96-0-09898500-1331684137_thumb.jpg

post-96-0-49908300-1331684146_thumb.jpg

post-96-0-99617100-1331684157_thumb.jpg

post-96-0-25528000-1331684167_thumb.jpg

post-96-0-29617100-1331684178_thumb.jpg

post-96-0-78439300-1331684190_thumb.jpg

post-96-0-58710100-1331684230_thumb.jpg

post-96-0-72703400-1331684243_thumb.jpg

post-96-0-18708100-1331684255_thumb.jpg

post-96-0-26263200-1331684267_thumb.jpg

post-96-0-17263400-1331684283_thumb.jpg

post-96-0-61960200-1331684297_thumb.jpg

post-96-0-95223000-1331684315_thumb.jpg

post-96-0-83461200-1331684324_thumb.jpg

post-96-0-64205100-1331684340_thumb.jpg

post-96-0-87293900-1331684361_thumb.jpg

post-96-0-11703500-1331684379_thumb.jpg

post-96-0-97689900-1331684412_thumb.jpg

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Sa inteleg ca v-am indrumat binisor ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da! Excelent ! Mie personal mi-a placut ! Multumiri !

Drumul pina acolo (pe buzau-adjud-onesti-tg. Ocna) este parfum cu exceptia orasului onesti (12-15 km) unde scapi de pietre la rinichi. In rest mergi cit te duce masina :smile:

NU se poate intra direct dinspre tg. secuiesc, trebuie sa vii obligatoriu dinspre onesti, e singurul drum.

Eu apreciez ca o familie de 2 persoane va cheltui 700 ron pentru aceasta intilnire (fara transport, cu 2 nopti cazare, cina vineri, mic dejun simbata, masa festiva simbata, mic dejun duminica). La asta mai trebe adaugata o suma reprezentind transportul , vizitele , si "micile nebunii".

Data este 31 aug - 2 sept.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia astept! Multe multumiri pentru cercetasi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus motorina de 393 ron pentru traseul : ploiesti-buzau-slanic-ploiesti-constanta (900km, 6.9% consum, viteza medie 103km/h)

Mi-a fost mila de Matrix, si-mi va fi si de mine cind voi veni si cu rs-ul... :)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca v-a placut.

Cand voi aveati 200m dupa ce ati facut stanga din Tg. Ocna spre Slanic, eu coboram din Slanic si v-am dat cateva flash-uri.....eram cu un Duster bleumarin. Imi pare rau ca nu am putut macar sa opresc sa vorbim sau sa intorc dupa voi si sa va insotesc pentru ca nu eram singur si eram in timpul programului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de plecare: Cum se procedeaza? Plecam vineri invoiti de la munca sau pe dupamiaza - seara (adica dupa job)?

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ca sa fii prezent la focul de tabara din prima seara (vineri) ar fi bine sa ajungi acolo cel tirziu la ora 17.00 sa ai timp sa te cazezi, sa cari bagajele, sa faci un dus, etc...

La un mers normal (50-70 in localitati, 100-120 p-afara) se fac maxim 5 ore , cu tot cu 2 opriri de 15 min pe drum, din bucuresti. Vedeti ce distanta aveti de facut pina la slanic , considerati o viteza medie de 60-70 km/h si aflati cind trebe sa plecati ca sa ajungeti pina in ora 17.00...

Unii, printre ei si eu, vor veni de joi acolo, sa incalzim putin atmosfera... :smile:

Insa , pina atunci trebe sa stringem avansul, care, din cite am mirosit eu, trebe dat acolo pina la 1 mai. Cred ca avansul va fi de 200 ron de caciulita solo si de 400 ron de cuplu tinar , dornic de afirmare :smile: Trebe tinut cont ca locatia (in perioada aia) este destul de dorita , si daca nu dam avans s-ar putea sa avem surprize neplacute....(nunta, botez, team-building, etc)

Deja trebe sa va grabiti, nu mai sint 33 camere, au ramas doar 30, si asta numai din vina mea... :)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna si arata excelent.

Multumim.

As vrea ca pana la 1 iunie sa avem si un program facut. Vin concediile si o sa stim din ce in ce mai greu unii de altii.

nu ma consider un organizator, nu am nicio treaba cu asta dar o sa insist ca pana la 1 august cei care vor sa ne prezinte cate ceva sa faca macar planul prezentarii.

Ar fi bine daca chiar ar termina-o.

Spun asta pentru a nu intra in criza de timp sau a nu ramane acolo fara prezentatori.

Multumim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu putem încasa avansul pentru naţională în contul asociaţiei. Pentru cei care doresc deja să se înscrie vă pun la dispoziţie contul următor:

Pîrciog Laura

RO81 RNCB 0318 0498 0082 0001 - BCR

Ca sumă eu propun 200 lei. Cum spunea Matrixxx, 100 lei masa festivă + o noapte de cazare ~ 60 - 70 lei. Am rotunjit la 200 lei.

Termen : 25 aprilie vi se pare ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok for me !

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ok si pentru mine!

L.E:Multumiri celor care au fost acolo in ''cercetare''! Mie unul mi-a placut ce am vazut :D

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti mai jos si Structura de cazare, defalcata pe camere, asezare, etc.

post-96-0-29775100-1331798319_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare: In cei 100 lei de persoana pentru masa festiva intra mancarea si bautura! Pentru cei ce nu consuma alcool tot 100 dau ;D? Sau dam ca toata lumea 100 lei si luam bautura acasa :P?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai măi Andu, asta e întrebare de tine?

Treci la subiectul următor....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai măi Andu, asta e întrebare de tine?

Treci la subiectul următor....

Normal! Cei care vin cu, copiii tot 100 lei platesc, chiar daca nu mananca cat un adult si nu consuma alcool? Sunt curios :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now