valerica55

pompa de ulei cutie automata XC90

10 posts in this topic

Mi-am luat un volvo xc 90 din 2004,dupa care....necazurile....Distributia s-a dat peste cap si mi-a facut varza chiuloasa. Sa nu ma incurc cu altele ce mai trebuiau pe linga chiuloasa , am luat un motor sh , i-am pus cutia automata si a mers circa 50 km, am oprit-o si....n-a mai mers, nu mai cupleaza nici o viteza, nimic.

Mai multi meseriasi mi-au spus ca e o pompa de ulei in cutie si s-ar fi dus aia, se poate schimba usor , mi-a explicat cum, dar nu gasesc s-o cumpar , toti mi-au spus ca ei nu repara si nu-mi poate da pompa noua s-o montez singur , numai cutie completa.

Are cineva idee unde as gasi pompa separat ?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Valerica! Ca sa schimbi pompa de ulei, trebuie sa dai cutia de viteze jos. Daca tot desfaci cutia, curata/spala si blocul hidraulic (blocul de electrovalve)! Ai grija cand desfaci electrovalvele si solenoizii de pe bloc. Poti sa cureti cu benzina piesele. Pentru pompa de ulei i-a legatura cu prietenul meu Samer: http://www.cutiiautomatesamertm.ro/

ps: aceeasi chestie am patit-o si eu:

Share this post


Link to post
Share on other sites

valerica 55,ai rezolvat cu pompa de ulei?,ce cutie ai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

valerica 55,ai rezolvat cu pompa de ulei?,ce cutie ai?

Ca si a mea, AW 55-51 SN!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VAlerica se gaseste pompa separat, o gasesti aici si costa 275E statorul nou si 290E corpul pompei second hand .

Problema este ca prima data se da cutia jos, se desface, se vede ce este defect si se inlocuieste.

Nu te apuci sa cumperi piese dupa ureche, dupa cum vezi costa ceva bani pana si o amarata de pompa .

In Bucuresti o reparatie profi la cutie costa 1500E si iese brici, mai multe detalii pe PM .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Bucuresti o reparatie profi la cutie costa 1500E si iese brici, mai multe detalii pe PM .

Ce inseamna reparatie profi? Costa 1500 euro reparatia pentru Valerica, adica demontat cutie de pe masina, schimbat pompa de ulei si montat cutia pe masina cu piesele persoanei care face reparatia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1500E costa reparatia indiferent de ce este defect , discuri, valve, etc .

Profi inseamna ca sunt profesionisti si sunt recomandati de mine .

Normal ca se da cutia jos de pe masina, asta e procedura .

Diferenta este ca piesele folosite sunt noi nu din alte cutii SH si reparatia nu costa 2500E ci numai 1500E .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1500E costa reparatia indiferent de ce este defect , discuri, valve, etc .

Profi inseamna ca sunt profesionisti si sunt recomandati de mine .

Normal ca se da cutia jos de pe masina, asta e procedura .

Diferenta este ca piesele folosite sunt noi nu din alte cutii SH si reparatia nu costa 2500E ci numai 1500E .

Sa zicem ca s-a dus pompa de ulei - dai 1500 euro sa o schimbe - mult!

Sa zicem ca s-a dus convertizorul - dai 1500 euro sa-l schimbe - mult!

Sa zicem ca s-a dus blocul hidraulic - dai 1500 euro sa-l schimbe - mult!

Sa zicem ca s-au dus discurile de ambreiaj - dai 1500 euro sa le schimbe - mult!

Eu am dau cu 1000 euro mai mult si le-am schimbat pe toate :D! Si toate piesele proveneau din cutii noi care aveau carcasele lovite :P

ps: poate nu am inteles eu bine dar 1500 euro costa reparatia daca ai una din piesele enumerate mai sus de schimbat sau le schimba pe toatein banii astia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ai reparat cutia folosind piese SH, nu exista cutie noua lovita, alea sunt povestioare pt clienti ca tine .

Cutia ta avea tot pompa de ulei defecta si ai platit 2500E pt asta si esti multumit, bravo tie .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiti undeva o cutie automata pt xc90 ieftna si buna? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now