opt81

volvo 850 t5 consum foarte mare

22 posts in this topic

Salutare tuturor am si eu o problema cu t5 meu consuma foarte mult si nu face presiune pe turbo de doua saptamani incoace si nu stiu ce sa i fac.Am verificat toate vacumurile am schimbat si valva aceea cu trei furtunase pe tester nu mi da decat sonda lambda si am mai observat ca valva(evap) nu lucreaza cand accelerezi in rest nimic defect(doar consumul de la 12,3 la 18,4/100km).Poate ma indruma cineva cu un sfat multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum urban sau extraurban?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este consumul afisat pe bord si as zice mixt. astazi cu 15l de gpl am facut 50km dar am fortat o la limita de nervi pt ca nu stiu ce sa i fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca pe tester iti da sonda lambda , cum crezi ca ar trebuii sa fie consumul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am mai intrebat si eu oameni care repara masini si unii zic ca testerul da sonda lambda defect dar cauza ar fi debitmetrul de aer ca sonda se strica foarte greu iar altii ca ar fi catalizatorul infundat din cauza asta nu face nici presiune la turbo.

sonda lambda defecta cica nu ar trebui sa creasca chiar atat consumul ci numai cateva sute de grame jumate de litru la 100km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum se comporta pe gpl?

Trage la fel ca pe benzina?

Incearca sa citesti codurile si sa vezi ce erori ai.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu estediferenta de la benzina la gpl iar coduri de defect numai sonda lambda si masina nu trage cum trebuie din cauza ca nu face presiune la turbo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce presiune ai in turbo?

Ai ceas de boost?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catalizator infundat .. stai chill nu este mai mult ca sigur

Sonda lambda ...sonda lambda , dar ce cod de eroare ai ? ca sunt cateva cu sonda . Mecanicii care ti-au zis ca o sonda defecta creste doar cu cateva sute de grame consumul , le poti spune sa se lase de meserie .

Referitor la presiune : ori controlerul de turbo nu functioneaza (verifica si cablajul ) , ori ai vr-un furtun spart.. verifica totusi si intercoolerul .

L.E: acum nu stiu exact cum e la T5 , dar este posibil ca atunci cand nu citeste lambda sa lase deschis circuitul de la wategate ( din controler)

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

acul de laturbo intra pe zona hasurata numai foarte putin laturatie mare peste 5000

Share this post


Link to post
Share on other sites

acul de laturbo intra pe zona hasurata numai foarte putin laturatie mare peste 5000

Vorbim de presiune in mers?

Pentru ca pe loc este normal sa nu faca presiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

codul nu l stiu nu l am notat dar maine pun iarasi testerul si va spun si codul.Atunci ar trebui sa schimb sonda lambda nu?

da presiune in mers pentru ca masina v am zis nu mai trage ca inainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica si furtunele sa nu ai vreo fisura pe undeva.

Poti incerca sa scoti mufa de la solenoidul(controler) si vezi daca fara mufa iti face presiune.

P.S. Cat a costat instalatia de GPL?

Edited by vlpvlp06

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incerc maine fara mufa la controler iar instalatia a fost pe masina asa am cumparat o din Italia anul trecut din dorinta de a avea si un t5 avand deja un 850 glt din 94de care apropo sunt foarte multumit nici macar o problema la el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sonda lambda are prostul obicei sa dea eroare de la GPL.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu contrlerul deconectat , wastegate-ul este in circuit deschis , adica nu o sa faca presiune deloc .

Baga mai intai codurile de pe pinul 2 din conectorul de langa aripa si pe urma vedem ce are . Daca sonda lambda e stricata , nu are cum sa traga si sa nu consume .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, sonda lambda e ultimul element care inchide bucla formata din MAF, RPM sensor, Throttle si controller-ul de boost. O sonda lambda proasta da valori eronate catre ECU, de-l zapaceste total. Sonda lambda o poti desface si pune-i o saiba, pentru a-i mai indeparta putin capul de pe traseul tevii. Apoi da o tura cu masina.

Uita-te la turbina, in partea unde iese IN SUS un furtunas mic de vacuum, in dreapta corpului ei - este o piesa din aluminiu sub forma de triunghi cu marginile rotunjite si prinsa in colturi cu 3 suruburi de 10. Inauntru acestei piese este o valva de cauciuc ce se sparge - este valva de recirculare care trebuie astupata atunci cind iti pui renumitul BOV...daca e fisurata/sparta/intepata iti da toata muuulta presiune din turbina pe evacuare, nu mai baga destul spre admisie. Daca scoti arcul ala, mai tensioneaza-l un pic mai mult (trage putin de el, fa-i spirele mai rare).

Daca nu se aude nici un "fasssss" cind o calci zdravan, inseamna ca nu ai pierderi mari de vacuum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

astazi nu am avut timp sa lucrez la masina dar maine o sa desfac wastegate-ul si am sa pun si saiba la sonda lambda si va anunt ce se intampla.multumesc pt sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare tuturor am desfacut astazi wastegate-ul si membrana era buna cred ca era schimbata nu de mult timp pt ca arata foarte bine si am pus si o saiba la sonda lambda atasez mai tarziu poze pt ca am uitat camera in masina am mai verificat furtune,intercooler nu gasesc problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva noutati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare astazi am rezolvat problema am inlocuit controlerul si am din nou presiune merge foarte bine iar eu respir usurat. Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai gasit rezolvarea. Controlerul iti da SIGUR cod de eroare, data viitoare sa ne spui ce coduri are masina...ok ?

Bafta si bucura-te de ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now