marco26

consum prea mare

44 posts in this topic

Cu update de soft se mai rezolva ceva?

La mine ultimii 1000km i am facut Pecica-Szeged(centru,4-5 drumuri) si mers babeste 90-100 la ei si 40-50/h orase(evitat autostrada) am avut cam 4,0-4.2 in bord(deci real putin sub 5),dar cum am prins 2 zile de vant ff puternic(copaci rupti,etc) a crescut la 4.6-4.7% in bord(220lei/40l,deci aceasi eroare de 0,8

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

La D5-ul vechi nu se rezolva nimic, la astea mai noi nu stiu, oricum 0.8L abatere este nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Imi poate spune si mie cineva daca ar fi corect un consum de 6.7 % in conditiile in care se merge extern 70% din drum, iar pe CB arata 4.9% ?

Mie sincer mi se pare maricel avand in vedere vremea de afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde cum sunt cei 30% din oras...daca sunt prin orase gen Bucuresti sau Timisoara, e posibil sa fie ok, daca e trafic mai lejer si nu mergi doar cu viteza 1 si 2 cum merg eu prin Timisoara, nu stiu...

(Mai) ai DPF? Posibil sa regenereze des daca ai...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre ce motorizare vorbim ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, Claudiu T said:

Depinde cum sunt cei 30% din oras...daca sunt prin orase gen Bucuresti sau Timisoara, e posibil sa fie ok, daca e trafic mai lejer si nu mergi doar cu viteza 1 si 2 cum merg eu prin Timisoara, nu stiu...

(Mai) ai DPF? Posibil sa regenereze des daca ai...

Nu am DPF la masina. Cei 30% sunt facuti intr-un oras de langa Brasov unde nu este aglomeratie.

12 hours ago, Bogdan G said:

Despre ce motorizare vorbim ? 

2.0 D.

Mi s-a spus ca trebuiesc sa schimbate 2 bujii. Poate fi asta o cauza? :huh:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura problema pe care o vad eu la tine este diferenta intre ce arata la bord si ce bagi la pompa.

Treaba cealalta cu "imi consuma xx%" e relativa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ballack. Resetează și  tu computerul și va arata corect.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Bogdan G said:

@Ballack. Resetează și  tu computerul și va arata corect.

resetarea din bord adica?

aia am facut-o de 3 ori pana acum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact aia, resetezi, mergi 1000km si vezi ce consum ai . 

Daca tu mergi ba in oras ba afara nu-ti arata nici o masina un consum real . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine arata 4.4% acum, dar ultimele drumuri sunt facute prin oras dupa un consum de 4.2% pe afara, a crescut foarte putin consumul pe bord, dar autonomia ce o zice pe bord s-a injumatatit de la 700km la 380km, eu facand doar vreo 50km prin oras :)) Deci consumul real prin oras mi-a fost undeva la 9-10% (tot a-ntaia si a doua...).

Mai trebuie resetat consumul mediu, mai ales cand intri in oras, si atunci o sa fie mai aproape de adevar. Cand mergi mixt oras si afara te cam minte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea asta o inteleg ca nu arata real, dar totusi este o diferenta cam mare de la 4.9 la 6.7

Si sa zicem ca nu m-ar deranja diferenta asta asa mare, dar per total un consum de 6.7% mi se pare destul de maricel. Este adevarat ca nu pot face o comparatie cu alta masina, dar avand in vedere totusi ca acolo scoteam 5.5 - 6% pe un motor de 1.9 D, oarecum ma asteptam sa nu fie asa mare diferenta...

De aceea intreb daca poate fi vreo cauza pentru un consum asa, sau acesta este consumul normal la o astfel de masina.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In opinia mea, partea cu consumul este asa si asa, deoarece la acest factor contribuie si anvelopele, modul de condus, la S40-ul meu pe motor 1.6D in oras am un consum relativ bunicel, cu anvelope continental 5 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca ai un consum OK pentru Brasov.

6,7% in oras este mai mult decat un vis, pentru Bucuresti, un cosmar pentru Sanicolaul Mare sau alt oras cu 3 masini.

Trebuie sa compari un consum facut cu masina asta in oras timp de cateva zile/saptamani cu un consum facut cu alta masina pe acelasi traseu tot timp de cateva zile/saptamani.

Mie imi consuma nevasta cu S60/D2-ul mai mult decat eu cu XC90/D5, diferenta mare de 1,5-2 litri.

Asta insemana ca a mea are un consum mai bun in conditiile in care nevasta traverseaza centrul Bucurestiului de 4 ori pe zi si eu niciodata?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Maurice said:

Eu zic ca ai un consum OK pentru Brasov.

6,7% in oras este mai mult decat un vis, pentru Bucuresti, un cosmar pentru Sanicolaul Mare sau alt oras cu 3 masini.

Trebuie sa compari un consum facut cu masina asta in oras timp de cateva zile/saptamani cu un consum facut cu alta masina pe acelasi traseu tot timp de cateva zile/saptamani.

 

Am specificat ca acest consum nu este in oras.

Este 70% facut in afara orasului si 30% intr-un oras apropiat de Brasov, dar care nu este aglomerat.

Tocmai asta am si facut, am comparat consumul cu cel al masinii anterioare (motor 1.9 D - marca nu stiu daca o pot specifica) si ar fi o diferenta de 1-2L la 100 km, ceea ce mi se pare cam mult. Si trebuie sa specific faptul ca pe masina anterioara am mers toate sezoanele cu anvelope de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ballack daca ai 1.6 conteaza, ca masina este grea pentru puterea motorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, CataP said:

@Ballack daca ai 1.6 conteaza, ca masina este grea pentru puterea motorului.

Am specificat mai sus. Este vorba de 2.0D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai hai sa o luam logic, dacă producătorul mașinii spune 5.6% consum mediu iar tu ai 6.7% unde este greșeala ?

Producătorul spune 7.5% urban și 4.5% extraurban. Mai pune un litru în plus și vezi ca 6.7% este ok.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now