Sign in to follow this  
Followers 0
dani_dy

Cum redirectionez cei 2%?

36 posts in this topic

Nu minti, esti doar neinformat. Dar nu exclud posibilitatea de a gresi eu.

Daca stii ceva mai mult, de ce nu spui ?

Poate te referi la persoanele fizice care realizează, în mod individual sau într‐o formă de asociere, venituri în bani şi/sau în natură din România, provenind din:

1.1. Activități independente;

1.2. Cedarea folosinței bunurilor;

1.3. Activități agricole pentru care venitul net se stabileşte în sistem real;

1.4. Transferul titlurilor de valoare, altele decât părțile sociale şi valorile mobiliare în

cazul societăților închise;

1.5. Operațiuni de vânzare‐cumpărare de valută la termen, pe bază de contract,

precum şi orice alte operațiuni similare, altele decât cele cu instrumente financiare

tranzacționate pe piețe autorizate şi supravegheate de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare.

Dar in nici un caz nu poate fi vorba de societati comerciale ( S.R.L., S.A. ).

Iata mai jos si cele doua declaratii prin care se poate dona 2 %, cu explicatiile aferente.

Spor la donat !

Iata si una completata. Zilele urmatoare ma duc s-o predau la Fisc. Se completeaza in doua exemplare, una ramane la Fisc si una cu viza, la declarant.Declaratia 230 - Marius Daniel.bmp

Formular 230 pentru cedare 2 % din impozitul pe salarii.pdf

Formular 200 pentru cedare 2 % din impozitul pe venit.pdf

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

MI se pare ca 230 e numai pentru persoane fizice ,exista si pentru firme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DIN CEI 16% impozit pe profit poti sa redirectionezi 2%catre un nonprofit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog mult sa actualizati contul Asociatiei, caci nu e corect. Lipsesc 3 cifre, orice cont IBAN trebuie sa aiba 24 de caractere, iar cel afisat la postul nr.8, are doar 21 de caractere.

Astfel, orice eventuala utilizare a unui cont eronat, poate duce la imposibilitatea virarii de la buget a sumelor cedate din impozitul pe salarii.

Mai mult decat atat, nu se pot plati nici cotizatii in contul afisat !

DIN CEI 16% impozit pe profit poti sa redirectionezi 2%catre un nonprofit

Va rog sa precizati si care este formularul prin care se poate realiza acest lucru. Va multumesc.

Sa ma intelegeti corect. Am destui clienti care au platit sume frumusele la impozitul pe profit anul trecut si in caz ca se confirma aceasta posibilitate, pot sa incep munca de lamurire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

IBAN:RO60 BUCU 1892 2323 24019 RON ALPHA BANK HUNEDOARA

laura,te rog sa-l lamuresti,ca tu le ai......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, deci se adauga RON la sfarsit. La postul 8 nu apare asa.

Oricum, mai rar un astfel de cont, de obicei la sfarsit sunt cifre.

Multumesc de lamurire.

Ar fi bine sa se editeze si la postul 8, ca sa fie clar pentru toata lumea.

Oricum, astfel de informatii ar trebui sa fie foarte usor de gasit, ori formatul de forum de discutii nu e cel mai potrivit. Mult mai util ar fi sa apara o rubrica pe site-ul Asociatiei, iar aici sa fie un link catre.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna dimineata,

Am trimis chiar acum, electronic, declaratia 230, prin care solicit redirectionarea a 2 % din impozitul meu pe salariu retinut si virat la Fisc in cursul anului trecut.

Pot sa va spun ca este extrem de simplu, avand in vedere ca am intocmit varianta electronica si am trimis-o online. Detin semnatura electronica, astfel incat treaba e mai mult decat usoara. Doua minute completarea si un minut trrimisul plus primirea si salvarea recipisei. Totul din fotoliul de la birou.

Atasez mai jos, formularul de trimis electronic online cu semnatura electronica, gata completat cu datele asociatiei. Daca nu stiti suma, nu e nevoie sa o completati, ea se va calcula oricum de catre Fisc. Pun si declaratia mea plus recipisa pentru conformitate.

Mai mult decat atat, as vrea sa incerc sa vad daca pot semna electronic si pentru alti membri ( caz in care ma ofer sa fac gratis acest serviciu in beneficiul asociatiei). Cine se ofera ?

Declaratia 230 pentru Asociatia Volvo-Club Romania.pdf

Declaratia 230 Marius Daniel.pdf

Recipisa D230 Marius Daniel.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am completat si eu la job formularul 230. Am anexat fisa fiscala pe anul trecut siii...gata!

Sa fie intr-un ceas bun! ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi, pe ultima suta de metri, am depus si eu formularul 230.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari tuturor celor care au depus!

In fond, nu se pierde nimic, doar se redirectioneaza de la bugetul statului la Asociatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  
Followers 0