george_s40

motor 1.6 benzina

33 posts in this topic

puteti sa mi dati va rog cateva caracteristici ale motorului de 1.6 de pe s40 din 2001.am cautat pe site dar nu am gasit prea multe.motorul efacut de volvo sau e facut de alta marca?multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am vrut sa cumpar v40 cu motor de 1.6 si mi s-a parut puturos rau de tot.Motorul este posibil sa fie facut de Renault

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu este motor de renault si cutie de renault,Dar ma pot insela asteptam si alta pareri.

Edited by AndreiCristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca toata lumea stie exact pe dos. Nu este motor de renault (ca cel de pe 440/460/480) ci este derivat din cel de 5 cilindri, "castrat" de un cilindru. Da, ca a fost pus pe Renault e alta poveste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DAr este puturos si consuma mult fata de 1.8 sau 2.0.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu 2.0 si consuma la mers frumos in bucuresti cam 11...nu stiu exact cat consuma 1.6 ele dar din cate am inteles consuma undeva la 13

Edited by AndreiCristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca sunt destul de putini membrii ai forumului care au asa motor.eu vreau sa cumpar asa o masina si de aia ma interesa.e si consumul un lucru important in ziua de azi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa-ma sa ghicesc .... Alba si break ? :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadim, omul a scris S40, nu V40 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu,e gri.e s40.are 270000 si e 1.6 benzina.e 3000 masina.am ceva indoieli in privinta motorului pt ca in rest stiu ca sunt masini bune pt ca am mai avut un s40 insa 1.9d

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut, pentru george_s40, cateva detalii as putea sa-ti dau si eu am S40 1.6, de putin timp intr-adevar (1 luna), chear puturos nu pot sa zic ca e, consumul Brasov - Bucuresti mixt (200km) benzina 17,4 litri = 8.7l / 100km mers linistit 70 - 110 km / h

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadim, omul a scris S40, nu V40 ;D

My bad :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

iar 2.0-ul meu a consumat din Bucuresti pana in Bran si inapoi bucuresti benzina de 160Ron, nu stiu exact cat vine asta in litri dar asta se intampla acum 1 luna si era destul de ridicat pretul pe litru.(am mai facut si un drum la rasnov si inapoi in bran).si mersul a fost putin combinat.Deci nu stiu ce sa spun....parera mea este ca 2.0 consuma mai bine decat 1.6!

Am dreptate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu 1.6-le scoti consum bun la mers constant si regulamentar (80-120km/h). Cel mai bine am scos cu V-ul 5.8%, intre Constanta si Targoviste (trecut prin Bucuresti), mers 90km/h in afara localitatii si 70km/h in localitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o intrebare...din pura curiozitate cat consuma s70-u tau ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

17-20% in oras (in functie de picior), 10% la 140km/h constant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar 1,6 e destul de lenes, astfel cu masina incarcata full cu 5 persoane adulte si ceva bagaje, ca sa urc dealurile mai abrupte, de obicei imi puneam avariile si mergeam pe marginea drumului, ca sa pot fi depasit, caci strangeam coloana uriasa dupa mine... In rest cu vant din pupa, si cu masina goala se poate alerga. Consumul in oras 12-13% in afara 8-9%. Motorul merita doar pentru taxa scazuta la RCA si impozitul local, in rest nu prea. V40 fiind foarte greu, ca sa plec de pe loc turez pe la 2500-3000turatii, ca sa nu ´´moara´´ si raman in mijlocul intersectiei. Zilele trecute m-am ´´delectat´´ un pic pe centura Sibiului si pot spune, ca pana la urma eu sunt multumit.

post-174-0-03731900-1333114292_thumb.jpg

Edited by roco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca toata lumea stie exact pe dos. Nu este motor de renault (ca cel de pe 440/460/480) ci este derivat din cel de 5 cilindri, "castrat" de un cilindru. Da, ca a fost pus pe Renault e alta poveste.

Motor renault ca la seria 400, maestre? :smile:

Cred ca e musai sa imi iau un benzinar ca sa va conving ca toate motoarele de pe seria 400, au partea de sus Volvo (sau altele) si partea de jos "renault".

Numai de aia imi e ciuda, ca la s/v imediat gasiti scuza, printr-un calcul matematic de whiteblock si: "daca s-au folosit si pe renault, e alta poveste" dar la seria 400, in vremurile cand renault era cvasi-proprietatea Volvo, nu. Alea is renault. ::)

Ce daca si unele cutii de viteze au rombul renault pe ele dar nu s-au folosit la renault. Apropos, cum 800 si urmasii are cutie M59 si 1.7T are. :happy12:

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! S40 1,6 benzina din '97 .consum benzina 10-10,5 mixt. consum gpl 11-12 l\100km.Cam puturoasa pana pe la 3500 ture....dupa....isi ia avant.Distributia este pe curea.Atentie la intinzator(eu am patit-o) este cu pistonas sau cu autoreglare direct in rola.Si intradevar pe cutie, pe baia de ulei este semnul de la renault.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul de 1,6 benzina (1587cmc, 80kw, motor b4164s2) de la V40 Phase1 e identic cu cel de pe V40 Phase2 (fabricat dupa 2000-2001)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii euro 2 in primul rand.Iar in al doilea cred ca difera cutia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now