nevergone

volvo s80 proaspat proprietar

92 posts in this topic

Nu paghid!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata!! M-am scos....am primit in avans cadou de ziua mea discuri si placute genuine volvo!! Acum...a mai incercat cineva sa decupleze frana electrica pe spate folosind curent 12v la s80 2008? Multumesc

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce sa faci asta cand se poate face super usor din tester .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am tester...si ju stiu pe nimeni pe aici cu unul...iar dealer-ul volvo e piperat...au ora de manopera dublu fata de alt service...in alte locuri dai £40 la ei e £80...deci sincer cu banii aia faci muuuulte alte lucrurì...acum sa sper ca va merge si nu voi strica ceva...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, Cristy Muresan spunea ca a avut si el probleme cu furtunul de ulei de retur de la turbo, ma poate ajuta cineva cu poze...sau "grafice"care este acela si unde e pozitionat? Am vazut ca am urme de ulei pe exteriorul motorului intre motor si parbriz in partea de de sus...si ma gandesc poate am furtunul acela fisurat...ca azi...fiind foarte cald si neavand ce face am iesit cu masina la o tura cu mers putin mai sportiv...si am schimbat vitezele manual, iar in 15 min de mers am oprit la un magazin si am observat ca miroase a incins afara...iar dupaia am observat ca imi iese fum de sub capota...iesea fum din zona pe unde era ulei...ma gandesc ca era fum cum se ardea uleiul ajuns probabil pe evacuare...sau pe turbo...habar nu am cum sunt pozitionate...va multumesc.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci cum te uiti de sus la turbo. E fix sub turbo deci trebuie sa ridici masina si sa te uiți de jos... mie imi lipseau o-ringul de la motor si garnitura aceea de pe turbo...

http://s105.photobucket.com/user/bblackbr/media/IMG_2419.jpg.html cam asa arata partea de la turbo. Mie nu imi iesea fum! Doar ca mirosea in pic a ulei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos Cristi, deci nu am treaba acolo...imi curge de sus de undeva...ms

Edited by alin s60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa niște poze poate ne dam seama. Mie la v70 sa descopere toate scurgerile miau curatat motorul cu un degresant... in spray si au sters cu o carpa la spalatorie cum ai încercat tu nu stiu cat rezolvi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,iki poate recomanda cineva ce ulei sa folosesc acum...vreau sa fac schimbul si d5'ul meu are cam 230 000 km...sincer de la ultimul schimb a inceput sa fie mai galagios motorul...am folosit castrol 5W30.iarna asta o sa o petrec in romania...stiind ca sunt alte temperaturi...ce ar trebui sa folosesc? Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

D5 de 185 cp . Eu as recomanda 0-30 castrol de volvo sau 5-30 dar nu orice 530 ci doar cu norma a5b5 este de ford daca nu ma insel . Nu pune 10-40 sub nici o forma

Si 0-30 tot a5b5 ... daca vrei sa il faci mai silentios pune 250 ml ulei 2t norma JASO FD la 50 l nu stiu exact ce rezervor ai . Eu la d5 vechi pun cam 300 ml la 70+ de l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar nu conteaza ca are 230 000 km?tot 0w30 se foloseste? Scuze ca insist dar masina eu vreau sa o vand...o mai tin vreo 3 luni si scap de ea! Neaparat 0w30? Sau merge si un 5w30...sau 5w40? Mersi si scuze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune 0 30 daca iti consuma mult ulei treci la 5-30 si cam atat . Respecta neaparay norma a5b5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

D5-ul sotiei mele are 240.000 de mile 386.000 km si merge cu ulei Castrol FST for Volvo 0W30 A5/B5 fara probleme, daca consuma ulei sa-i pui 5w30 dar cum a zis si Cristi cel mai important ii sa fie A5/B5

Daca te uiti si la alte topicuri o sa gasesti foarte multe discutii pe tema asta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mea are mai multi km si merge cu 5-30 pierde ulei pe la palier si nu se renteaza 0-30 ... dar mai jos de atat nu se merge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai atunci si eu bag tot 5w30 pentru ca si a mea pierde pe la palier.. :-D e ok, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pui altceva sar putea sa strici motorul.

In alta ordine de ideei mie imi pierde cam 1-1.5 l la 15k cam asa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now