zzSami

comenzi audio/tel pe volan

25 posts in this topic

cum sau unde gasesc "cablaria" comenzilor audio de pe volan? ca sa nu ma apuc eu sa demontez nu-stiu-cate plasticuri si sa ma pierd printre fire

daca cineva stie sau a mai facut...un mic ajutor

am schimbat unitatea audio din masina si vreau cumva sa leg si comenzile de pe volan dar pt asta imi trebuie (stiu: sa-mi vad de treaba :D, dar daca nu ma complic nu ma simt bine) sa stiu ce, cum si unde ajung acele comenzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai airbag-ul volan jos si ajungi la comenzi, oricum nu te ajuta cu nimic pt ca nu se pot utiliza cu alt sistem audio in afara de cel original .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are treaba spira, numai ca trebuie umblat din soft pentru a fi functionale acele butoane! Spor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spira diferă în funcţie de tipul de airbaguri şi de prezenţa DSTC-ului, nu de prezenţa/absenţa comenzilor pe volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma tot trebuie sa desfac plasticurile si pe sub bord...doar ca sa vad unde duc...urata treaba

dar vorba aceea: 'natia lor de suedezi', nu ma las la ei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu eu, stiu eu, firele alea duc la CEM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai pe romaneste...CEM=???

stiu si eu ca duc undeva...dar mai precis unde si care sunt?

Share this post


Link to post
Share on other sites
CEM = central electronic module

Share this post


Link to post
Share on other sites

si daca nu te superi....sti cumva unde e amplasata? sau cel putin cum ar arata?

obs:

cand am inlocuit unitatea audio cu tot ce tine de ea, fara acel display nu mai mergea inchiderea centralizata...asa ca l-am conectat doar prin mufa cu fire electrice si l-am plasat in torpedou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este in forma de L si se afla sub bord in stanga sus .

Recomandarea mea sincera este sa nu umbli acolo pt ca este 6700 RON si foarte usor de stricat, acum fiecare face ce poate si cat stie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit firele de la comenzile audio de la volan...duc la unitatea centala audio (sub panoul de AC-clima) dar nu pot face nimic cu ele pt ca player-ul la nu le poate citi :cursing::crybaby::angryfire::rant:

deci imi trebuie un convertor....daca stie cineva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa mai cauti putin . :D

Hai sa-ti explic cum functioneaza sistemul:

Butoanele audio de pe volan sunt legate la SWM (calculatorul volanului), de acolo pleaca un singur fir spre CEM (calc central) via comunicatie seriala de tip LIN BUS (adica un singur fir, 9.6 kbps) din CEM semnalul pleaca spre ICM (ecranul casetofonului care este nodul de fibra optica) pe magistrala LS-CAN BUS (2 fire, 125kbps) .

Ei bine cum ai reusit tu sa masori firele si sa concluzionezi ca duc in spatele climei nu stiu, pt ca sunt fire diferite care merg la module diferite . Adica tu de la un fir de LIN ai ajuns la mai multe fire ? Mai sa fie .

Nu exista convertor pt asa ceva, exista anumite casetofoane care au o "cutiuta" (analizor LIN bus) iar acolo legi firul de LIN de la comenzi iar "cutiuta" invata fiecare semnal si-l memoreaza . Pt XC90 2007 exista asa ceva dar costa si este chiar periculos pt ca se conecteaza direct pe LS_CAN si poate face bube mari acolo daca blocheaza reteaua.

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am luat dupa culorile firelor, doar doua ajung la unitatea aceea (acolo ajung firele de la amplif, antena radio, fibra optica si inca o mufa care nu stiu de unde si incotro)

acele fire nu merg la clima ci la unitatea care se afla sub cea de clima

doar acele doua fire dau semnal care poate fi citit de player, doar ca tot sar codurile (2 sau 3 cifre) iar player-ul chiar daca 'prinde' o combinatie apoi nu face nimic, imi arata ca a memorat dar nu schimba nimic

player-ul are cateva inscriptii de genu'

CAN_H

CAN_L

3,3V

key1_steering

key2_steering

cele cu CAN nu inteleg ce sunt si daca nu cumva se leaga si acelea pe undeva, iar mufa de la player are fire doar pt 3,3V si key1, key2

stii cumva ceva?

si daca nu incalc ceva regula priveste te rog la http://incartec.co.u...uct.aspx?P=3369

si daca tot te pricepi...poate imi spui cum sa fac sa bipuie din nou senzorii de parcare;)

Edited by zzSami

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate firele de CAN-BUS sunt albe si verzi, problema este ca SWM-ul este pe HS_CAN si nu transmite pe CAN semnalul ci pe LIN, acolo te-ai incurcat tu . Tu trebuie sa te conectezi pe LS_CAN , CAN_H (alb) CAN_L (verde), la mufa de la ICM te poti conecta pt ca este Low Speed CAN .

La player trebuia sa ai o cutie decodor si in ea sa conectezi firele CAN_H si CAN_L .

Senzorii de parcare nu mai functioneaza si nu se poate rezolva nimic .

Ce nu inteleg eu este altceva, cine ti-a recomandat sa macelaresti sistemul audio si ce sistem ai pus tu de e mai bun decat Alpine-ul din fabrica ? Daca vroiai video trebuia sa te conectezi la ecranul navigatiei sau daca nu aveai era mai bine pt ca NECVOX face un ecran ALL in One pt Volvo XC90 si arata OEM, aveai si navigatie, camera marsarriere + auditie excelenta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha

dar la CIM sunt 2 fire verzi si 2 albe, iar _LS e combinatia lor sau e unca un fir...am incercat sa le leg dar nu mi-a dat nimic pe oricie combinatie

nu mi-a recomandat nimeni nimic, dar pt ca eu inafara de Volvo nu vad nimic, iar CD simplu (Alpine sau nu) e moartea mea....am trecut pe ceva multifunctional...cu plusuri si minusuri,

necazul ca am RTI pe care vreau inca sa-l vand dar nu am la cine...am gasit si eu ceva pe net all-in-one....750$, ecran de 6.5'' fata de 8'' cat am acum, dar pastra tot ce are masina la ora asta (cred...)

doar de senzorii de parcare imi pare rau...ma scuteau sa ma uit inapoi sau in oglinzi...si tot cred ca ar fi ceva de facut...aceeia au modul propriu cu alimentare si iesire audio daca nu ma insel

Edited by zzSami

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ICM nu CIM trebuie sa te legi, ti-am explicat mai sus cum . Daca nu merge inseamna ca e scula proasta sau mai are nevoie de un modul .

Oricum ai facut o mare gresala dar asta este, alea de 750$ foloseau partea audio a masinii si se auzeau mai bine decat ce ai tu avand aceleasi functii . Avantajul era ca totul ramanea OEM si asta conteaza cel mai mult .

Daca ai RTI nu trebuia decat sa pui un video in si rezolvai problema cu multimedia, trebuia un player de 50$ si un GPS box de 200$ .

Share this post


Link to post
Share on other sites

navigatia Volvo arata cel mai bine (parerea mea dupa cate masini am vazut, iese din bord, inclinatia lui si ecranul nereflexiv reduce la minim reflexia) dar e si cea mai proasta (fara harta Ro e zero pt mine)

la RTI am gasit doar cateva variante de a lega alte unitati, dar asa... vag si nimic concret=>trebuiau taiate fire, etc, ori eu nu vreau sa tai nimic eventual scot afara si apoi pun inapoi cand vor muschii mei si nimeni nu stie ca eu am avut altceva in loc de OEM

sa presupunem ca leg un DVD la RTI=> unde il pun ca sa am semnal la telecomanda dar sa nu fie nici vizibil???

sa presupunem ca pun un GPS box=> aceeasi intrebare + cum navighezi pe el atata timp cat monitorul RTI nu e touchscreen??? si sa-l leg la tastele de la volan...e exact ce mi se intampla acum + cele de mai sus

cel la 750$ e all-in-one dar nu am gasit nimic despre conectarea lui la un DVD, ca el nu are...doar comenzi pt un pleyer DVD, si nici nu cred ca e compatibil cu tastele de pe volan nici audio si nici gps, plus ca e nu-stiu-unde...plus la banii aia...

a doua varianta era acele usb-box, care din nou au un singur plus: doar se leaga la sist audio OEM, iar minusuri...la 'metru cub'

m-am plictisit 2 zile la cat am cautat solutii de "marire" a sistemului audio-video pt XC90

singurul lucru la care nu m-am asteptat e faptul ca trebuie sa renunt la senzorii de parcare...si asta nu-mi place:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

fiecare cu 'fitzele' lui/ei :evil6:

Edited by zzSami

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai cautat fix pe langa solutii, solutiile exista si sunt aici pe forum, trebuie doar sa cauti .

RTI-ul are telecomanda nu touch screen, la fel si GPS-BOXul are telecomanda sau sistemul ALL IN ONE incorporat in ecranul din bord .

Daca pe XC70 se poate iti dai seama ca merge si pe XC90, uite ce frumos si elegant, telefonul devenind player audio/video si navigatie in acelasi timp .Cand te suna cineva se oprea muzica si vorbeai in voie pt ca sistemul era de fapt un car kit .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai cautat fix pe langa solutii, solutiile exista si sunt aici pe forum, trebuie doar sa cauti .

RTI-ul are telecomanda nu touch screen, la fel si GPS-BOXul are telecomanda sau sistemul ALL IN ONE incorporat in ecranul din bord .

Daca pe XC70 se poate iti dai seama ca merge si pe XC90, uite ce frumos si elegant, telefonul devenind player audio/video si navigatie in acelasi timp .Cand te suna cineva se oprea muzica si vorbeai in voie pt ca sistemul era de fapt un car kit .

Salut Bogdan , banuiesc ca e garmin gvn 53 si costa in jur de 3000lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu Adi, e un tel Nokia cu GPS si TV out, merge vis .

Share this post


Link to post
Share on other sites

meserias...

dar tot nu am chef de 3...5 telecomenzi cand pot sa am doar una

solutii sunt cum zici si tu...dar fiecare cu ideile lui

insa da-mi voie sa te intreb ceva:

la volan mufa pt spira are 6pini si 5fire

3 vin de la cruise care sunt dublate de cele de la audio-navi

2 sunt pt claxon

as putea sa primesc semnal (imi trebuie semnal de genu 3,3...10v) de la unul dintre cele 3 fire (audio-navi) ??? sau chiar de le doua?

apoi: daca renunt la circuitul audio-navi mai merge cruise-ul??? sau sunt legate impreuna?

toate filmuletele le-am vazut...si muream de ciuda cand vedeam ca altii pot

dar stai linistit...ecran o sa-mi iau si eu..ceva la 400euro pe volvotech (doar ecranul)

dar momentan nu mai prea am bani si plus ca nu am ce face cu RTI-ul...la care NU am gasit sa se poata conecta ceva, doar cu module si alte minuni

Edited by zzSami

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg intrebarea ta. Ce 3.3V ce 10 V ? Semnalul pleaca direct digital din intrerupatoare, ai mai multe fire pt ca ai si iluminare, semnalul insa e digital .

Pai care 3-5 telecomenzi? Ce ai vazut in film nu are decat un amarat de telefon si telecomanda RTI-ului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta e raspunsul ce-l asteptam...semnalul e digital direct de la butoane:(

telecomenzi multiple pt ca atasezi unitati multiple

in filmulet e adevarat ca e doar un telefon...dar te-ai gandit ce ruta GPS e capabil sa faca Nokia cu AGPS??? si mai ales unde nu e semnal???

solutii sunt...dar daca nu ma multumesc...de ce sa-mi bat capul cu ele? imi iau ce vreau

pe mine ma intereseaza daca cineva stie de unde sau cum scot semnal analogic de la butoanele de pe volan si cum fac sa-mi mearga senzorii de parcare fara OEM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now