Guest Br3mbo

doresc pareri despre V50

plusuri / minusuri pentru Volvo V50   16 votes

  1. 1. plusuri / minusuri pentru Volvo V50

    • plusuri / minusuri pentru V50
      11
    • plusuri / minusuri pentru Volvo V50
      5

Please sign in or register to vote in this poll.

23 posts in this topic

Salut.

Doresc sa achizitionez un Volvo V50 , insa as dorii sa aflu mai multe detalii despre aceasta masina din piata,ce plusuri si ce minusuri are.

Va multumesc anticipat si va multumesc frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum vine intrebarea?care e diferenta intre ele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Servus, doresc sa achizitionez si eu un V50 1,6 benzina. Daca printre noi exista cineva care are acest model cu motor de 1,6 benzina, as dori sa aflu cateva lucruri despre motor direct de la proprietar ;) :

1. acest motor are 100 cp, este suficient de puternic pentru caroseria v50?

2. care ar fi consumul urban, de preferat sa mentioneze daca este in bucuresti sau nu, pentru ca stim cu totii ca valoarea inregistrata in manual este alta decat in realitate.

va multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Eu am un V40 cu motor de 1.6, 109 cai, nu 100, si sincer mi se pare submotorizata masina. Cuplul este la eficient de la 3000rpm in sus, iar puterea maxima e la 5200-5800rpm. Cel putin asta reiese din fisa tehnica si din cum simt eu masina.

    Cu consumul sta cam prost. In carte pleaca de la 11% consumul urban, deci un 13% prin Bucuresti e de bun simt. In afara insa daca mergi 90-100km/h la drum intins te invarti pe la un 6-6.5%.

    Ca o concluzie, daca vrei putere, mergi pe un 1.8 sau chiar 2.0. Nu e diferenta foarte mare la consumul urban. Daca vrei doar sa te misti din A in B si sa platesti taxe mici la asigurari si la impozite, mergi pe 1.6, insa o sa fii un pic frustrat cand o sa vezi ca trebuie sa o cam chinui ca sa pleci odata cu masinile mai mici gen Polo, Matiz, Fabia & company.

    Ah, si ca sa nu uit, 1.6 benzina este motorul de Mazda (FORD), cel pe care il am eu se vehiculeaza ca e in colaborare cu Renault.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe site la Volvo, la modelul v50 bezina este 1,6 100cp si diesel 1,6 109 cp. Cel de la reprezentanta mi-a spus ca e motor PSA (Peugeot). Tot pe site se spune: 1,6 benzina 100 cp - 9,5 l/100km urban, iar pt 1,6 diesel 109 cp - 6,3 l/100km urban. Inteleg ca in bucuresti o sa creasca cam cu 2 l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut un 1,6 benzina din 2000 (V40)si acum am 2.0 D din 2005 (S40). Ce sa spun, la 2.0D am si putere (si viteza) si consum mic comparativ cu cel de 1.6 unde aveam ceva putere, dar nu ca si la modelul actual, iar consumul benzinarului era cu cel putin 2 litri mai mult in afara si 3 in oras fata de dieselul actual. Cred ca diferenta la greutate ar fi de 200 kg in plus la modelul pe care il am acum, dar asa cum am mentionat, datorita puterii motorului acest lucru nu se face simtit.

CONCLUZIE: daca ai bani suficienti, ia-ti un V50 2.0D (parerea mea!). O sa iesi la mai mult de 30 000 EUR, cred (daca e nou nout).

BAFTA si SUCCES!

Alegere buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut un 1,6 benzina din 2000 (V40)si acum am 2.0 D din 2005 (S40). Ce sa spun, la 2.0D am si putere (si viteza) si consum mic comparativ cu cel de 1.6 unde aveam ceva putere, dar nu ca si la modelul actual, iar consumul benzinarului era cu cel putin 2 litri mai mult in afara si 3 in oras fata de dieselul actual. Cred ca diferenta la greutate ar fi de 200 kg in plus la modelul pe care il am acum, dar asa cum am mentionat, datorita puterii motorului acest lucru nu se face simtit.

CONCLUZIE: daca ai bani suficienti, ia-ti un V50 2.0D (parerea mea!). O sa iesi la mai mult de 30 000 EUR, cred (daca e nou nout).

BAFTA si SUCCES!

Alegere buna!

Multumesc de sfat. Am ales V50, 2.0D din 2007. Intradevar, face toti banii. Consum 5.8l mediu in afara. Astept sa vad si consumul in Bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, V50 1.6D, consum mediu 5.8% Slobozia-Bucuresti si retur la coroaziera de 110km/h, via Urziceni, nu autostrada. Daca in majoritatea timpului nu mergi plin, era mai rentabil 1.6D decit 2.0D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt gabriel.dumitru:

Felicitari pt V50! Sa-l stapanesti sanatos!

Si inca ceva: Ne cunoastem cumva? (intrebarea nu e la misto).

Pt GabiGM:

Sincer, nu cred ca am iesit vreodata cu un consum mai mare de 5,5 l/100 km ruland doar in afara, iar cand am avut nevoie de "caii de sub capota", erau acolo toti. Nu am un stil de condus prea nervos, dar e bine sa te poti baza pe masina in situatii mai "neprevazute". Raman la ideea ca 2.0 D iti ofera un raport putere/consum mai mult decat bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slobozia - Bucuresti si retur include interior Bucuresti, bineinteles, "consum mediu" , am spus. Afara merg cu 4,8% la 110 km/h cu clima cuplata. Am avut ocazia sa incerc V50 cu 1,6D pe parcursul la aprox 1500km, jumate pe munte si m-a multumit. Dar cu se spune cea mai buna masina e cea pe care o ai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu te sfatuiesc sa alegi o motorizare mai mare .este o masina destul de grea aprox.1,5t iar motorul de 1,6 indiferent d sau benzina [au aceiasi putere]cred ca este cam mic pentru aceasta masina .eu zic sa te orientezi spre motorizari mai mari ,2.0d cred ca se potriveste cel mai bine cu greutatea masinii[cuplu mare,consum mai mic decat 1,6].este doar o parere personala,alegerea iti apartine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt gabriel.dumitru:

Felicitari pt V50! Sa-l stapanesti sanatos!

Si inca ceva: Ne cunoastem cumva? (intrebarea nu e la misto).

Pt GabiGM:

Sincer, nu cred ca am iesit vreodata cu un consum mai mare de 5,5 l/100 km ruland doar in afara, iar cand am avut nevoie de "caii de sub capota", erau acolo toti. Nu am un stil de condus prea nervos, dar e bine sa te poti baza pe masina in situatii mai "neprevazute". Raman la ideea ca 2.0 D iti ofera un raport putere/consum mai mult decat bun.

@radu_giurgiu_cj:

Offtopic: De origine sunt din Buzau, nu cred ca cunosc pe cineva Radu din Cluj Napoca. De ce intrebi? Multumesc pt felicitari.

Ontopic: Masina se comporta super bine dupa 4000 km de la cumparare (avand inital cand am cumparat-o, 17000 km), Consumul a ajuns in Bucuresti, aglomerat, cam in jur 8 l/100 km. Astept pareri si din partea celor cu motor 2.0D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca inca tot nu te-ai hotarat, iti pot da si eu un sfat.

Ca masina e f f f buna.

Cea mai mare problema e ca nu o sa gasesti ptr ea decat piese noi, la sh nu gasesti absolut nimic. Eu sunt fascinat de modele precum V50, V70, V90, S70, S90. Zilele trecute la service-ul pe care il frecfentez a fost si C. T. de la un renumit club de fotbal din capitala, cu un S90 la care a vrut "tot" reparat. Factura a fost cu mult peste 200 miloane lei vechi. Gandeste-te si la aspectul asta inainte sa cumperi. sincer, nu face masina cat reparatia.  :P

Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform Sondajului propus, Volvo V50 are si plusuri si minusuri ;D

´´Întrebare: plusuri / minusuri pentru Volvo V50

plusuri / minusuri pentru V50

plusuri / minusuri pentru Volvo V50

Vezi rezultatele´´

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform Sondajului propus, Volvo V50 are si plusuri si minusuri  ;D

´´Întrebare: plusuri / minusuri pentru Volvo V50

plusuri / minusuri pentru  V50

plusuri / minusuri pentru Volvo V50

Vezi rezultatele´´

 

Merci.  :D

Am si votat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut fratilor ,

recent mi-am luat un volvo v50 din a10a 2004 . Am fost in germania ,l-am gasit la o reprezentanta ,pretul afisat era de 11.680 de euro , si nu a lasat nici un cent! L-am luat si n-am stat prea mult pe ganduri ..

- echipat cu motorul diesel 2.0  , 136 cai - pe interior ,frate ,full option - navigatie, geamuri electrice , scaune incalzite , car kit culman pt nokia , oglinzi electrice , clima automata  , comenzi pe volan pentru sistemul audio si car kit , pilot automat ( cruise ) , sistem audio beton , cutie in 6 trepte , faruri xenon originale , proiectoare , etc ..deci la dotarile astea nu prea gasesti masina din clasa ei la banii astia .. De mers nici nu are rost sa pomenesc ,pe autobanda la 210 parca stateam pe loc ,asa lin se comporta , stabilitate in curbe nu mai zic ,pe la piatra craiului inspre cluj ,120 prin curbe ..relax total ..deci ce sa zic , eu sunt f multumit de ea ,se comporta ca o masina adevarata ,daca-i dai ce-i trebuie ,schimbi filtrele la timp ,pui motorina de calitate si conduci sa n-o omori , ai masina de masina!

eu unul o recomand ,si nu doar pentru faptul ca eu mi-am luat ci pentru ca asta e adevarul si este o masina care la raportul calitate/pret si / dotari isi merita toti banii ...apropo nu va luati dupa ideile ce " survoleaza" asupra grupului volvo si in special asupra v50-ului ..nu se compara dom'le cu focusu' nici pe departe , am condus si focus si diferenta e ca de la cer la pamant ...

bafta si sper sa faceti alegerea potrivita -- VOLVO ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand si eu cu placere V50, 2.0D, 136cp. Face toti banii. Si nici nu pui la comparatie cu focus. Am mers cu astfel de ford, diesel, si mi s-a parut cam zgomotos motorul, si era doar 1.6 D si cam rigida pe drumurile noastre.

Felicitari pentru masinuta, sifak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diesel fara nicio discutie in plus. Consum mic, putere rezonabila, cuplu maxim la turatie mica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multam fain' si voua drumuri bune si kilometrii multi fara evenimente naspa (:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara. 

Ma gandesc si eu f mult da achizitionez un volvo s50 din 2008-2010 . Puteti sa-mi dati mai multe detalii despre motor si intretinerea masini.

Multumesc.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi în primul rând este V50... În al doilea rând să te hotărăști dacă vrei benzină sau motorină... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Sunt masini bune.

Eu iti recomand 1.6 dupa 2010. Sa fie euro 5.

Daca vrei pana atunci 2.0 ar fi mai ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Sunt posesor al unui V50 din 2009, cumparat la 100.000 km, destul de dotata. O placere de condus, destul de stapana pe drum. Desi are un motor de 1.6 D se descurca la accelerari, depasiri (cred ca un motor de 2.0 ar fi perfect). Se descurca destul de bine si pe zapada, noroi, terenuri accidentate. Insa dezamagirea vine la costurile de intretinere, cand ajung la service (si nu la Volvo) ma rupe la buzunar. 

PS: Ai grija la filtru de particule cand o cumperi, daca rulat mai mult prin oras e posibil sa crape curand si costa... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now