sizan

sfat geam

21 posts in this topic

Salutare colegi forumisti,

Am avut "norocul" azi sa imi sparga cineva masina, mai exact geamul de la portiera din spate, cel mic (triunghi ). Evident, faptasul este prins, insa..geamul e inca spart. Un sfat va rog, legat de un loc unde pot sa procur acel geam, eventual niste preturi daca stie cineva. Am vorbit la volvo, insa nu au pe stoc, si doar maine o sa imi zica un pret exact si cand se poate aduce si cum.

Nu stiu daca trebuia sa postez la Shop, daca da, sa-mi fie cu iertare, rog un moderator sa mute acolo .Poza cu geamul e atasata, daca ajuta:)

Multumesc!

post-938-0-52305600-1337272650_thumb.jpg

Edited by sizan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca la AGER (www.autoglas.ro). Daca nu gasesti, iti pot aduce eu pe original, dar sunt sigur ca o sa coste ceva milioane. A treia varianta e la dezmembrari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca la AGER (www.autoglas.ro). Daca nu gasesti, iti pot aduce eu pe original, dar sunt sigur ca o sa coste ceva milioane. A treia varianta e la dezmembrari...

Multumesc de sugestie. Daca imi dai si un pret, as fi recunoscator.

Ca o paranteza. Cum se poate schimba geamul? E posibil sa do it myself? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sizan : " ... Evident, faptasul este prins ... "

evident off topic, dar este un subiect fierbinte : cum ai reusit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sizan : " ... Evident, faptasul este prins ... "

evident off topic, dar este un subiect fierbinte : cum ai reusit?

Well, masina era la nevasta, ea a fost la politie, etc. Daca am inteles bine, tipul avea antecedente, era "filat", si prins asupra faptului. Maine vad la politie mai exact ce si cum, si cum recuperez prejudiciul, in rest mai mult nu stiu nici eu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Eu am schimbat parbrizul pe Tarnavei (Pilkington).

Nu stiu daca a fost lichidare de stoc sau asta e politica lor de preturi dar acolo l-am gasit la 1/3 din pretul primit de la ceilalti vanzatori din BV.

Mai e Saint Gobain inainte de podul de la Sacele si inca doua firme pe Zizinului: unul inainte de Luk Oil-ul de la giratoriul inspre Tarlungeni si inca unu dupa giratoriu, pe partea stanga, pe un drum laturalnic, cumva vis-a-vis cu fosta groapa de gunoi (Astia vand chinezarii la un pret de dai pe spate. Cei mai scumpi cand am intrebat eu).

Oricum, foarte important cand ceri oferta: spune de la inceput ca e pe persoana fizica, fara nici o asigurare implicata. Altfel iti mai baga 50% in plus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi : multumesc

Astept azi de la volvo proforma pe geam, sa ma duc cu ea la politie. Apoi sa vad unde si cum ziceai tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multa bafta!

O sa ai ceva de furca cu ei...

E si dupa cum te simte... cand le spui ca e de Volvo ciulesc urechile ca magarii si i-au o expresie de "Doamne mai da-mi din astia".

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mid : Brasov, exact unde se desparte Lunga de De Mijloc. De ce?

Edited by sizan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva pe undeva un how-to pentru dat jos fata de usa spate/dreapta, va rog? din VIDA, sau...orice : )

@Midnight Caller : imi dai te rog un pret pt geamul ala? PM sau aici..

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desigur, Luni revin cu un pret, acum sunt in pauza ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, dai jos ornamentul "cromat" cel de care tragi cand inchizi usa (cu atentie trebuie sa tragi de el in sus si spre tine in acelasi timp, ca si cum l-ai rasuci), ai acolo dupa el doua suruburi, le dai jos, si pe urma cauti sa desprinzi tapiteria de usa cu o surubelnita mai lata (vezi ca e prinsa in niste "capse" de plastic, care dupa desprindere o parte ramane pe usa si alta pe tapiterie, exact ca o capsa textile).Ridici putin de tapiterie, scoti mufa electrica (nu o sa-ti dea avarie) si foarte simplu (o sa-ti dai seama cum) desprinzi cablul de comanda pentru incuietoare. Sa nu uit, cind bagi surubelnita printe tapiterie si usa sa te apropii de "capsa" cu varful si apoi fortezi ca sunt foarte bine presate. Spor la treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai ieftin este 650RON. Mai exista si versiuni "laminated", "hardened", si "toned", care sunt in ordinea aceasta 1250RON, 650RON, si 830RON.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit si eu (de fapt sotia), dar la mine au spart geamul cel mare de la portiera spate, nu triunghiul. La Volvo mi-au zis ca ma costa vreo 1000 LEI (sau p-acolo) si ca vine in cateva zile sau daca vreau, au unul pe stoc, dar e verzui, nu fumuriu.

A doua zi am fost la Ager si am plecat de acolo cu geam fumuriu (e drept, nu scrie Volvo pe el), si m-a costat "doar" 500 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut ,

ai rezolvat cu geamul ?

http://www.ebay.de/i...=item3a6cd8b6fb

Daca ti se pare ok pretul il poti avea in 3-4 zile dupa plata .

da, dar e geam clar, mie imi trebuie "toned", adica fumuriu :(

A doua zi am fost la Ager si am plecat de acolo cu geam fumuriu (e drept, nu scrie Volvo pe el), si m-a costat "doar" 500 lei.

vorbit la ager, dar nu au :( la volvo e 1000 ron, deci probabil rezolv cu MC:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam tirziu dar poate o sa fie util alcuiva

frontdoorpanel3.jpg

img1418li.jpg

img1417f.jpg

img1420u.jpg

img1421wk.jpg

img1422a.jpg

eu am desfacuto penru ca imi sarise "sirma" de la deschis usa din interior . Sper sa nu aveti nevoe de asta!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai greu este de pus fata de usa la loc pt ca la XC90 clipsurile sunt cam de unica folosinta, daca nu este cald afara se sparg/rup .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai greu este de pus fata de usa la loc pt ca la XC90 clipsurile sunt cam de unica folosinta, daca nu este cald afara se sparg/rup .

Cred ca ai vrut sa spui la demontare, te asigur ca la montaj daca mai pui si o picatura de ulei/vaselina nu ai cum sa le rupi nici daca vrei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, problema "mai mare" a fost la demontat, si nu l-a montat fata de usa, si cu putina atentie nu am pierdut/stricat nici un clips. Si ca sa si "termin" topicul, am schimbat respectivul geam, luat de la Ionut din dezmembrari, a fost 250 ron, si i-am tras o folie de nici nu se vede diferenta. Partea de demontat/montat geam a durat per total 30 minute cu totul, si cu ocazia asta am si curatat fata de usa, frumos, asa. Per total, zic ca am iesit bine.

Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now