Anto

Revizie si uleiuri de motor

25 posts in this topic

Saptamana asta am facut si eu revizia la masina. S60 D3, 2011, prima revizie, la 1 an, pentru ca nu am facut inca 30.000 de km. Din motive de siguranta, am ales sa schimb toate filtrele, chiar daca producatorul spune ca unele din ele nu ar trebui inca sau ar trebui doar verificate. Insa problema care ma intriga e ca, in conditiile in care am facut revizia la service autorizat, Tester Iasi, uleiul folosit a fost Mobil 1 (0w30 A5/B5) si nu Castrol, cum ar fi fost normal si cum recomanda producatorul. Mi s-a oferit explicatia ca acest ulei este conform cerintelor masinii (ceea ce e corect) insa motivul pentru care nu mi-au pus Castrol nu a fost "dezvaluit". Acum ma gandesc, citind si prin mai multe parti, sa cumpar eu 6 litri de ulei Castrol (Castrol for Volvo Cars) si sa ma duc sa-mi puna uleiul recomandat si sa-mi schimb inca o data filtrul. Credeti ca ar afecta cu ceva functionarea motorului folosirea in continuare a uleiului Mobil? Credeti ca merita schimbarea uleiului si sa-i pun Castrol? Am intrebat in stanga si in dreapta si cam toti mecanicii au zis ca nu ar trebui sa afecteze dar pentru satisfactia mea , sa cumpar un degresant sau ceva de genul, sa scot uleiul "vechi", sa toarne respectiva solutie sa curate motorul si sa ii pun uleiul recomandat. Si acest lucru sa-l cer la Tester unde ar trebui sa-mi faca chestia asta gratuit, avand in vedere ca recomandarile producatorului sunt Castrol si nu Mobil... Voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca te complici.

Producătorul recomanda un brand din anumite considerente - marketing de ex.

Eu ştiu ca norma este " obligatorie ", nu brand-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca te complici.

Producătorul recomanda un brand din anumite considerente - marketing de ex.

Eu ştiu ca norma este " obligatorie ", nu brand-ul.

Salut! Subscriu la cele de mai sus. Conteaza sa fie respectata norma. In plus, pe orice site cauti, sunt o multime de pareri pro sau contra Castrol. Atat timp cat nu faci curse si schimbi uleiul si filtrele la 10-15.ooo Km, nu ai de ce sa-ti faci probleme.

Ca sa stai linistit, de ce nu scrii un mail in Suedia la Volvo si ii intrebi de dilema ta... Sunt foarte curios ce o sa-ti raspunda ;)

Edited by ovidiu xc 70

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Anto, acum lasa-l asa iar la urmatorul schimb achizitioneaza uleiul recomandat de Volvo .

Am intalnit doua D5-uri Euro4 care dupa schimbul de ulei facut la BV au inceput sa piarda ulei pe tija swirl-ului. Uleiul pus la BV a fost Mobil 1 0w-30 tot A5/B5 iar pana atunci ambele masini aveau reviziile facute numai la Primus cu ulei Castrol . La prima masina (un S60) am zis ca este o coincidenta iar la a doua (XC90) am zis ca este dubios .

Ciudatenia maxima este pe hartie uleiul Mobil1 arata mai bine, totul insa pana la TBN (Total Base Number) iar cand acesta se apropie de 2mg atunci poti arunca uleiul la gunoi .

Mobil 1 0W-30 Advanced Fuel Economy

Viscosity @ 100ºC, cSt (ASTM D445) 10.9

Viscosity, @ 40ºC, cSt (ASTM D445) 62.9

Viscosity Index 166

Phosphorous (ASTM D4951) 0.065

Sulfated Ash, wt%, (ASTM D874) 0.9

HTHS Viscosity, mPa•s @ 150ºC (ASTM D4683) 3.0

Flash Point, ºC (ASTM D92) 226

Pour Point, ºC (ASTM D97) -50

Total Base Number (ASTM D2896) 9.1

MRV @ -40 ºC (ASTM D4684) 13,250

Density @15.6 ºC, g/ml (ASTM D4052) 0.842

CASTROL 0W-30 A5/B5

Test Methode Einheit Wert

Dichte bei 15°C ISO 3675 kg/m3 844

Viskosität bei 40°C ISO 3104 mm2/s 56

Viskosität bei 100°C ISO 3104 mm2/s 9.8

HTHS-Viskosität bei 150°C CEC-L-36-A-90 mPa s 2.98

Viskositätsindex ISO 2909 162

Pour Point ISO 3016 °C -54

Total Base Number ISO 3771 mg KOH/g 10.1

Sulfataschegehalt ISO 3987 Massen-% 1.14

Uleiul Castrol sta mai prost la funingine, la rupere la cald DAR sta beton la protectie iar asta conteaza cel mai mult si problema cea mai mare este ca TBN-ul scade invers proportional cu nr de km/orele de functionare si cred ca aici este "smecheria". Este posibil ca TBN-ul sa scada mai repede la Mobil1 si de aici si problemele .

Recomandarea mea sincera este sa achizitionezi tu personal uleiul, de preferinta in ambalaj Volvo si atunci esti sigur 100% ca ai pus in motor exact ce trebuie .

Totusi 2 masini nu inseamna nimic, poate a fost o coincidenta .

@Ygrec, din pacate chiar sunt diferente intre diferite uleiuri cu aceiasi norma .

Edited by Bogdan G
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, am inteles. Am sa las situatia momentan asa si la urmatoarea revizie am sa schimb cu ulei Castrol for Volvo cars... Probabil anul viitor de acum...

Multumesc pentru sfaturi si o zi frumoasa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recent am facut o rezervare pt schimb ulei + filtre, iar cei de la service mi-au recomandat ulei Castrol  CASTROL 5W-30 A5/B5 (nu e 0W) - Masina Volvo S60, D3, 2011, 180,000 km. Cica ala de 0W genereaza pierderi mai semnificative. Sa merg pe mana lor?

Edited by Simy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am mers pe recomandarea lui @Midnight Caller si am pus Castrol 0W-30. Si daca volvo spune ca acesta e uleiul ma indoiesc ca orice argument adus de un oarecare mecanic e mai presus de ce spune cel care a proiectat si produs motorul. La ce service faci schimbul/ revizia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suceava, la Seat (Tehno Dinamic)

Edited by Simy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, Simy a spus:

Recent am facut o rezervare pt schimb ulei + filtre, iar cei de la service mi-au recomandat ulei Castrol  CASTROL 5W-30 A5/B5 (nu e 0W) - Masina Volvo S60, D3, 2011, 180,000 km. Cica ala de 0W genereaza pierderi mai semnificative. Sa merg pe mana lor?

Sa stii ca asa am patit si eu,si la service si la magazinele de piese .

Si la fosta si la actuala eu le ceream ulei Castrol cu norma x, ei nu,Batman... .(Că merge si ăsta).

Pana la urma mi-am facut singur comanda pe net si m-am dus cu el in brate la service,poftim.

Sfatul meu e sa mergi forever pe uleiul care il recomanda producatorul.

A,de exemplu...www.uleideulei.ro .

Edited by dann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri. Intre timp am vb cu cei de la service si am schimbat uleiul.

Am discutat cu un nene de la un magazin de uleiuri si filtre despre ce ulei e mai buna, care e diferenta 0-30, 5-30 samd. Cica Castrol nu mai e Castrol-ul ala de alta data fiind acum marca British Petroleum care au si uleiul Aral. Cica ar fi vorba doar despre "branding" si logo, uleiul ar fi acelasi cu Aral. Nu ca ar fi rau dar cica sunt si mai bune precum Revenol sau MOTUL. 

Am intrebat si la service si mi-au zis ca intr-adevar Revenol ar fi mai bun, adica mai putine pierderi. Voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma ai pus 0W30 ? 5W30-ul si 5W40-urile sunt cele mai contrafacute, fiind si cele mai vandute (aplicabil la grupul VAG si BMW)

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minutes ago, Midnight Caller said:

Pana la urma ai pus 0W30 ? 5W30-ul si 5W40-urile sunt cele mai contrafacute, fiind si cele mai vandute (aplicabil la grupul VAG si BMW)

a ramas 0W30 A5/B5, a ramas sa ma hotarasc la marca. Schimbul e programat pe 23 August, asa ca mai am timp sa ma lamuresc si sa aleg un ulei bun. Castrol, Ravenol sau MOTUL?!

Edited by Simy

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu ai pune tu ulei volvo ? Sau castrol for volvo ? 

Recomandarile astea ale mecanicilor sunt de obicei bazate pe : "daca pentru v6-le vw/audi este bun 5-30 , e suficient pt volvo " al carui motor necesita alta norma + vascozitate ...

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa merg pe Castrol pana la urma. Vroiam sa stiu daca cineva a folosit alta marca de ulei inafara de Castrol. Se pare ca toti pun Castrol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Azi mi-aparut si mie mesajul asta:"bespreek tijd voor onderhoud".

Este cumva timpul pt.revizie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,vazusem si eu,vroiam sa ma asigur.

Multumesc frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Am gasit sa cumpar pt.revizie ulei Valvoline 0w30 a5/b5 si vroiam sa intreb daca a folosit cineva si ce parere aveti de el,e mai bun ca si Castrol?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti incerca tu si daca e mai bun sa ne spui si noua . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e destul de simplu. Ai un motor in care baietii care l-au proiectat ti-au spus sa pui ulei castrol intrucat este facut (optimizat) in jurul acelui ulei.

Tu vrei sa pui Valvoline in loc de Castrol, cand scrie inclusiv pe buson ca trebuie pus Castrol.

Daca esti de parere ca merge mai bine cu altceva pe langa ce indica producatorul, testeaza si impartaseste cu noi rezultatul. Poate schimba si Volvo uleiul agreat.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo nenea... De obicei uleiul e optimizat pe motor, nu motorul pe ulei.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam asa este . Si se fac o grămadă de teste .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alo nenea... De obicei uleiul e optimizat pe motor, nu motorul pe ulei.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Adaugasem un strop de dramatism.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok,multumesc pt.raspunsuri.

Eu doar am cerut o parere,am sa merg in continuare cu ce am pus si pina acum,adica Castrol.

Weekend placut la toti!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now