wam

Instalatie electrica carlig remorcare

50 posts in this topic

Am achizitionat un carlig SH la care instalatia electrica era cam facuta praf. Din ce mi-am dat seama nu este instalatie cu canbus avand in vedere ca nu am gasit decat o cutiuta mica cu 2 relee si un integrat. Carligul a venit cu 2 prize cu 7 pini ( banuiesc dupa grosimea firelor de la o priza ca una este pentru rulota ) care nu sunt in stare prea buna. As vrea sa pun o instalatie noua, dar nu stiu daca merge sa pun una universala sau trebuie sa dau o groaza de bani pe una cu modul can-bus. Nu stiu cum functioneaza instalatia electrica la volvo. Ce se poate intampla ? E posibil ca in cazul in care vede consumatori suplimentari pe instalatia de iluminat sa taie tensiunea si sa nu mai am lumini pe spate ? E posibil sa arda ceva din instalatia masinii ? Riscuri ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut la xc90 am cumparat instalatie cambus universala am montato corect , nici o "alarma" insa nu-mi indica in bord semnalizare remorca, asa ca a trebuit sa iau oem montare ultrarapida in sensul ca doua mufe trei coliere si gata. Recomand daca tot pui una "noua" sa pui cu 13 pini diferenta de pret nu e prea mare dar e foarte utila si "sanatoasa" pentru masina iar tie iti este necesara la orice remorca care are si consumatori alti decat instalatia standard : rulota (frigider sau baterie proprie), remorca cu cabestan, sistem de basculare electric, e.t.c.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

BUNA ZIUA

Kitul electric universal in 7 pini costa 50 ron nou

este pacat sa pui una veche .

un chit electric cu modul costa 330 ron

http://tunning-auto.co.cc/

Salut la xc90 am cumparat instalatie cambus universala am montato corect , nici o "alarma" insa nu-mi indica in bord semnalizare remorca, asa ca a trebuit sa iau oem montare ultrarapida in sensul ca doua mufe trei coliere si gata. Recomand daca tot pui una "noua" sa pui cu 13 pini diferenta de pret nu e prea mare dar e foarte utila si "sanatoasa" pentru masina iar tie iti este necesara la orice remorca care are si consumatori alti decat instalatia standard : rulota (frigider sau baterie proprie), remorca cu cabestan, sistem de basculare electric, e.t.c

Buna ziua

Eu recomand mai bine o mufa de la 7-13 pini este mult mai util asa decat sa ai o priza pe 13 pini ...intrebare daca ai la remorca 7 pini ce vei face cu priza pe 13 pini ?

pun si o poza cu mufa de la 7 - 13 pini

VAND Accesori Electrice

http://tunning-auto.co.cc/

post-1144-0-89721600-1339224830_thumb.jp

post-1144-0-71169100-1339224895_thumb.jp

post-1144-0-02943100-1339225401_thumb.jp

post-1144-0-48830200-1339225426_thumb.jp

post-1144-0-38680700-1339225448_thumb.jp

post-1144-0-17144200-1339225525_thumb.jp

post-1144-0-81401200-1339225559_thumb.jp

post-1144-0-03799100-1339225598_thumb.jp

post-1144-0-94514400-1339225699_thumb.jp

post-1144-0-43348800-1339225727_thumb.jp

post-1144-0-87242700-1339225748_thumb.jp

post-1144-0-35214300-1339225805_thumb.jp

post-1144-0-37901900-1339225825_thumb.jp

Edited by teo_florentin
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@teo_florentin, e o vorba care spune cam asa :"din ceva mare poti face mic pe cand invers ?", daca te ocupi cu vinzari accesorii electrice ar trebui sa (ai) sti ca exista mufa de la 13-7 pini. Eu am cumparat una si acum pot sa trag orice remorca conectata electric corect. Daca nu ma insel foto 6 este mufa de la 13-7 pini. Apropo modulele din foto sunt bune insa la mine nu au functionat in sensul ca nu indica in bord semnalizarea pe remorca, asa ca astai volvo, a "mers" numai cu modul original care se mufeaza in doua locuri si o masa (-), toata instalatia are traseu bine stabilit, inclusiv era pe cablu acea mufa de cauciuc necesara la trecerea prin caroserie a instalatiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@WAM, m-am interesat dupa cum ti-am promis si ai nevoie de modulul TRM (trailer module) + soft . Pret nu stiu dar uite o schema de montaj aici .

Se leaga direct la REM in mufa indicata ieri de ValiU .

Tot din REM poti lua semnalul si te legi cu o cutie after-market dar nu ai aceleasi functii ca la cea OEM, adica nu indica in bord cand semnalizeaza rulota si nu dezactiveaza senzorii de parcare OEM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G merge si fara soft, cel putin la mine a mers

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MariusB, merge fara soft dar nu decupleaza senzorii de parcare spate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

BUNA ZIUA

Kitul electric universal in 7 pini costa 50 ron nou

este pacat sa pui una veche .

un chit electric cu modul costa 330 ron

http://tunning-auto.co.cc/

Salut la xc90 am cumparat instalatie cambus universala am montato corect , nici o "alarma" insa nu-mi indica in bord semnalizare remorca, asa ca a trebuit sa iau oem montare ultrarapida in sensul ca doua mufe trei coliere si gata. Recomand daca tot pui una "noua" sa pui cu 13 pini diferenta de pret nu e prea mare dar e foarte utila si "sanatoasa" pentru masina iar tie iti este necesara la orice remorca care are si consumatori alti decat instalatia standard : rulota (frigider sau baterie proprie), remorca cu cabestan, sistem de basculare electric, e.t.c

Buna ziua

Eu recomand mai bine o mufa de la 7-13 pini este mult mai util asa decat sa ai o priza pe 13 pini ...intrebare daca ai la remorca 7 pini ce vei face cu priza pe 13 pini ?

pun si o poza cu mufa de la 7 - 13 pini

VAND Accesori Electrice

http://tunning-auto.co.cc/

Salut,

Nu ma pricep. Cu ce influenteaza daca imi arata sau nu ca remorca semnalizeaza ? Daca am inteles bine, ar trebuie sa verific periodic ca merg becurile la remorca, lucru pe care il face orice sofer care nu are eroare de bec ars la luminile masinii. Asta e singura diferenta ?

@MariusB, merge fara soft dar nu decupleaza senzorii de parcare spate .

Bogdan, multumesc mult pentru sprijin. Prompt ca de obicei. Bucurie mare , nu am sensori de parcare

@WAM, m-am interesat dupa cum ti-am promis si ai nevoie de modulul TRM (trailer module) + soft . Pret nu stiu dar uite o schema de montaj aici .

Se leaga direct la REM in mufa indicata ieri de ValiU .

Tot din REM poti lua semnalul si te legi cu o cutie after-market dar nu ai aceleasi functii ca la cea OEM, adica nu indica in bord cand semnalizeaza rulota si nu dezactiveaza senzorii de parcare OEM .

Putem sa luam o instalatie universala si sa o cuplam la mufa aceea ? Ar arata mult mai bine decat sa ma agat cu crocodili de firele de la becuri. Nivomat nu am ca sa simt lipsa unei instalatii originale, iar senzorii de parcare nu sunt o problema.

Unde pot sa gasesc o mufa originala cu pini ca sa luam semnalul direct din mufa indicata de ValiU ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce legatura are Nivomatul cu modulul TRM ???

Chiar nu am idee ce mufa intra in REM, adica cu ce se aseamana .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am propus sa o fac... am sa incerc insa trebuie sa aloc ceva timp pentru asta.

Va tin la curent cu ce am reusit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce legatura are Nivomatul cu modulul TRM ???

Chiar nu am idee ce mufa intra in REM, adica cu ce se aseamana .

Ma gandeam ca poate exista ceva setari speciale ale nivomatului cand se cupleaza o remorca/rulota.

Eu mi-am propus sa o fac... am sa incerc insa trebuie sa aloc ceva timp pentru asta.

Va tin la curent cu ce am reusit

Aloc eu ceva timp.

Bogdan, ai cumva un pin-out al mufei respective ? Cea de pe masina , din tabloul de sigurante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nivomatul este o suspensie mecanica, nu are nici un fir, deci ........

Pinout-ul este in Vida, nu am acces momentan, poate vineri cand ne vedem .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@WAM, inteleg ca doresti sa se aprinda "becurile" la remorca si cam atat. In cazul asta "scapi" cu 50ron "kitul electric" (defapt mufa+cablu) 7fire: masa, semnalizari s+d, frana, pozitie, ceata si mers inapoi. Iti sunt necesare urmatoarele:crocodili 6buc, papuc (massa) 1buc, banda izolanta si 3-4 coliere plastic. Spor la treaba. P.S. ai grija cum izolezi/prinzi cablul electric la trecerea prin caroserie, si recomand o fuzibila pe firul de masa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e solutia cea mai simpla dar noi ne-am dori sa nu taiem cablurile si nici sa le agresam vreun pic

Eu inca raman pe ideea sa imi fac mufa.

O sa vin cu poze, daca reusesc :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@WAM, inteleg ca doresti sa se aprinda "becurile" la remorca si cam atat. In cazul asta "scapi" cu 50ron "kitul electric" (defapt mufa+cablu) 7fire: masa, semnalizari s+d, frana, pozitie, ceata si mers inapoi. Iti sunt necesare urmatoarele:crocodili 6buc, papuc (massa) 1buc, banda izolanta si 3-4 coliere plastic. Spor la treaba. P.S. ai grija cum izolezi/prinzi cablul electric la trecerea prin caroserie, si recomand o fuzibila pe firul de masa.

Dupa cum a spus si ValiU dorinta mare este de a nu "agresa" instalatia masinii, deci prinderea cu crocodili este exclusa in prima faza. Din informatiile oferite de Bogdan este destul de riscant sa legi o instalatie direct la cabluri fara a avea un modul canbus. Este posibil sa se prajeasca un calculator. Ideea principala era de a face conectarea unei instalatii universale cu modul canbus direct in mufa de pe panoul de sigurante din portbagaj, evitand astfel cuplarea cu crocodili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mufa mea e cam gata...

Avem mare nevoie de ce rol are fiecare pin de la mufa tata din panoul de sigurante

Are cineva o schema? sau le iau la masurat cu aparatul de masura?

E cam riscant.... dar ma pot stradui sa aflu ce rol au....

Ar fi de mare folos sa stim ce vine pe fiecare din cei 12 pini de la masina

Share this post


Link to post
Share on other sites
:whip: :whip: :whip:

post-1775-0-26692100-1342110323_thumb.jp

post-1775-0-62060900-1342110324_thumb.jp

post-1775-0-04669000-1342110325_thumb.jp

post-1775-0-93211200-1342110325_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vorba de mufa din poza.

Pe celalte le-am vazut si eu.

Ma intereseaza ce reprezinta fiecare pin.

post-135-0-38264900-1342115881_thumb.jpg

post-135-0-46106200-1342115964_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, asta cred ca ma ajuta. Multumesc. O sa incerc sa deslusesc ceva din ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere . Daca nu reusesti singur incearca la un electrician bun pe nume Bogdan G. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi mi-am bagat nasul putin prin mufa pentru instalatia electrica pentru carligul de remorcare

Nu sunt prea satisfacut de rezultat

Am descoperit multi pini care dau 12V, am gasit iesirile importante, semnalizare, frana, pozitie.

Am mai gasit o iesire care da 12V doar cu contactul pus si o iesire care nu scoate nimic. Fie trebuie pusa o siguranta fie, desi putin probabil, e masa cu contactul pus. Asa nu am verificat

Atasat aveti poza.

post-135-0-26199700-1342554248_thumb.jpg

Nu inteleg de ce sunt atatea iesiri de 12V. 5 la numar. Pot sa presupun ca lipseste softul. Nu am gasit ceata si becul de marsarier...... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, la mine la aceasta mufa se leaga modulul si nu sunt sigur dar parca se mai "alimenteaza" dintr-un alt panou electric. mentionez ca este oem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda. Am banuit ca are nevoie pentru modul....

Pentru moment o sa folosesc asa pentru ca am nevoie sa tractez o remorcuta insa pe viitor o sa cumpar modulul.

Pentru folosirea unei remorcute nu vad nicio problema. La o rulota, deja e mai mult.

Posibil ca acele 4 alimentari sa fie folosite in alimentarea unei rulote unde consumul ar fi mai mare.

Multumim pentru info. Daca mai are si altcineva alte informatii ... ne-ar fi de mare ajutor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now