Guest mid

De cand conduceti auto si cam ce numar de km aveti parcursi la volan ?

73 posts in this topic

Va salut ,

citind o postare a unui coleg de forum privind modul in care poti dovedi ca esti un sofer cu experienta mi-am amintit de o vorba de-a bunicului meu , fost sofer pe TIR , care spunea ca ''esti sofer dupa ce ai condus 1.000.000 km ,pana atunci esti conducator auto '' .

Personal , in 18 ani ce cand am carnet auto am condus in jur de 700.000 km .

Ce parere aveti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am permis din 2006! De atunci si pana acum am facut in jur de 150.000 km ......acumulate la toate masinile!

Asta inseamna, in aproape 6 ani! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din 10 Ianuarie 2010 pana acum aprox 150k :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aproximativ 450.000 din 1998 pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 ani cart =20.001km

2 ani jumate' pista = 8.001 km

plus condus din 79.

Experimentat nu esti niciodata, nici dupa 60 de ani de condus 3.000.000 km.

Cind simti ca ai talent, n-ai km, si, probabil, nici cine stie ce talent, e cel mai periculos. (din experienta proprie)

Poti conduce ca soldatul chinez o viata. Daca nu inveti sa inveti din greselile altora, degeaba.

Cel mai bun pilot, sofer, conducator auto, nu exista !

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca soferii de tir din ziua de astazi sunt profesionisti.... atunci eu sun capitan de OZN. Muuuuuulti din ei sunt cei mai dobitoci si mitocani oameni pe care i-am intalnit pe soselele patriei.....

Mai sunt si ok dar cred ca doar 10%.... asa ca lasati-ma cu fumurile de profesionisti la tir-isti de 2 lei.

Iulirx are dreptate. Niciodata nu esti pregatiti..... la fiecare drum mai inveti cate ceva..... te mai minunezi de prostia vreunuia....

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi dau seama unde naiba conduc altii atat, si mai au si timp de job , ca sa nu mai zic de alte alea... In aproape 18 ani de carnet, eu am strans cam... 250.000 km (adunand kilometrajele de la masinile personale sau de servici + inca ceva pt altele, inchiriate, ale prietenilor, etc). Si conduc aproape zilnic.

PS. Cred ca-mi da cineva kilometraju' inapoi, noaptea!

Edited by NFS
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu conteaza cit de repede sau de incet conduci, nu conteaza cit de prudent sau cit de riscant, nu conteaza decit sa-ti faca tie SI CELORLALTI placere.

Abilitatea de a conduce la 95% din posibilitati se obtine dupa 30.000-40.000 km, in 2-5 ani Experienta necesara , NICIODATA !

Cultura, educatia , inteligenta fac diferenta intre un sofer bou si unul bun.

Un exemplu : ati frinat vreodata ca cel care va urmareste sa va ia sa nu trebuiasca sa mearga mai tare decit poate ? E retoric, nu-mi raspundeti !

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca soferii de tir din ziua de astazi sunt profesionisti.... atunci eu sun capitan de OZN. Muuuuuulti din ei sunt cei mai dobitoci si mitocani oameni pe care i-am intalnit pe soselele patriei.....

Mai sunt si ok dar cred ca doar 10%.... asa ca lasati-ma cu fumurile de profesionisti la tir-isti de 2 lei.

Iulirx are dreptate. Niciodata nu esti pregatiti..... la fiecare drum mai inveti cate ceva..... te mai minunezi de prostia vreunuia....

referitor la tema ne poti da detalii ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi dau seama unde naiba conduc altii atat, si mai au si timp de job , ca sa nu mai zic de alte alea... In aproape 18 ani de carnet, eu am strans cam... 250.000 km (adunand kilometrajele de la masinile personale sau de servici + inca ceva pt altele, inchiriate, ale prietenilor, etc). Si conduc aproape zilnic.

PS. Cred ca-mi da cineva kilometraju' inapoi, noaptea!

Poate asta este job-ul- sa conduca. Eu spre exemplu, din decembrie m-am angajat ca si curier si pana acum am depasit 40000 de km, in interes de serviciu, plus ceva peste cu masina personala. Si cei 40000 ii stiu din februarie de cand mi-au schimbat masina, ca ce am facut inainte nu am tinut cont

Share this post


Link to post
Share on other sites

conduc auto de cind am luat carnetu . adica de prin 84.85.86.??????????? am uitat

la volan nu am parcurs nici un km.am stat in "fund".

Share this post


Link to post
Share on other sites

La inceputuri, bagam cate 1500 - 2000 km cu opriri doar pentru alimentare. "Recordul" a fost Bucuresti-Barcelona cu un Mondeo si doua energizante Effect. Eram atat de entuziasmat de ce vedeam ca nu am putut sa ma odihnesc nici o clipa - alergam si prin benzinarie. Mi-a fost rau o saptamana dupa. Acum, dupa cam 14 ani de condus, am inceput sa realizez ce limite am, mai ales cand era cat pe ce sa adorm pe autostrada spre Budapesta. Nu imi venea sa cred ca mi se inchid ochii dupa doar 700 de km, pana cand aproape mi s-au inchis pe bune :P. 1400km pe care ii fac in fiecare vara pana in Germania au inceput sa fie din ce in ce mai dificili. Odata cu experienta vine totusi si uzura...zic eu... Si prea multa incredere in sine chiar dauneaza.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am transferat (parte din) off-topic-uri într-un subiect mai potrivit.

Menţineţi-vă la subiect, vă rog, mulţumesc! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carnet din 1998, medie as zice 20.000 km pe an cu masina proprie si cam 2000 cu rental -uri (LHD si RHD). Media scazuta mult de inceputurile oltcit - uiesti/ studentie fara bani de benzina etc. :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permisul obtinut in '89. Depasit "milionu' ''... ;D

Din momentul in care "misti" masina, sunt multe variabile de care trebuie sa tii cont pentru a ajunge "safe" la destinatie. Din pacate, indiferent cata experienta ai la volan, NICIODATA nu le poti anticipa ...

Edited by avx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca soferii de tir din ziua de astazi sunt profesionisti.... atunci eu sun capitan de OZN. Muuuuuulti din ei sunt cei mai dobitoci si mitocani oameni pe care i-am intalnit pe soselele patriei.....

Mai sunt si ok dar cred ca doar 10%.... asa ca lasati-ma cu fumurile de profesionisti la tir-isti de 2 lei.

Iulirx are dreptate. Niciodata nu esti pregatiti..... la fiecare drum mai inveti cate ceva..... te mai minunezi de prostia vreunuia....

De curiozitate cand mergi la un supermarket intreaba un portar daca stie pe cineva sa vina sa parcheze un TIR cu spatele la rampa..., soferi de TIR cu experienta de 1.000.000 km inainte nu stiu sa parcheze cu spatele la loc ingust si dau 10 euro la unul pe care il suna portarul si ala vine de acasa sa parcheze 4 5 camioane in 20-30 de minute, ia banu si pleaca acasa.

Acu la categorii : A, B+E, C+E, D+E, DIN 1992 CAM 25.000 - 35.000 Km/an, si nu zic ca stiu totul in conducere, multumesc la Dumnezeu nu am nici un accident, dar multe evitate-intuite din cauza partenerilor de trafic.

Edited by mariusyoyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carnet din 1990 si peste 1.200.000 km.

Din pacate in ultimul timp din ce in ce mai putin din lipsa de timp.

Tot din lipsa timpului am inceput sa folosesc avionul pe trasee care acum cativa ani erau 100% auto: Viena, Praga, Munchen, Frankfurt, etc.

Faza cu soferul de TIR care nu stie sa conduca mi se pare o exagerare.

Marea majoritate (cu exceptiile de rigoare bineinteles) stiu sa conduca numai ca nesimtirea si cretinismul avansat le schimba comportamentul.

Rationamentul dupa care-si conduc viata si camioanele este: Sa intre ala cu Volvo (autoturismul in general) in mine sa vedem care iese mai sifonat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carnet din 2001, si in 11 ani doar o zgarietura pe bara... Ca si km, sunt "ca nou", am sub 100.000 ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conduc de 20 de ani si-n tot acest timp , n-am depasit 400.000 km.Alte cateva zeci de mii de km. le-a condus sotia :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cati KM am !

Din 2006

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum avem 2 ''milionari'' declarati : AVX si Maurice ,aveti respectul meu ! Din cate stiu guvernantii inca nu s-au gandit sa impoziteze si km ''facuti'' in fund la volan asa ca puteti declara si ceilalti fara teama ! Poate facem si un clasament ca la TOP GEAR !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din 10 Ianuarie 2010 pana acum aprox 150k :D

75k pe an? :D Un inceput furtunos :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permis din '97

- 2000 cu Dacia lu' tata

- 5000 cu masini "de preteni"

- 75000 cu un Golf 1

- 140000 cu un Fiat Ritmo de 105 CP

- 160000 cu Audi 80

- 370000 cu Loganu

- 40000 cu V50

Total: 792000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca deja am pierdut podiumul ! Ar mai fi de facut un sub topic : Cati km facuti la volanul unui VOLVO aveti la activ ?

Am adunat cam 85000 cu V70-ul , 55000 cu XC90-ul si 3000 km cu S80-ul , total 133000 km la volan de Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca deja am pierdut podiumul ! Ar mai fi de facut un sub topic : Cati km facuti la volanul unui VOLVO aveti la activ ?

Am adunat cam 85000 cu V70-ul , 55000 cu XC90-ul si 3000 km cu S80-ul , total 133000 km la volan de Volvo .

Asta e buna ideea, pai sa tot fie la Volvo 740 cam 7 ani din '98-2005 un 10.000km/an, la V70 din 2007-2011 cam 10.000km, iar acu la V50 cam 2000km in 1 luna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now