Guest mid

De cand conduceti auto si cam ce numar de km aveti parcursi la volan ?

73 posts in this topic

3000 cu totul :( (cam o luna jumatate). dar plaaace!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

amu numa km facuti numa cu volvo-restul nu se contorizeaza ca nu sunt masini

da cu cap tractor volvo se pune?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine conduci dupa 2-3 ani si ~30k km, dupa aceea usor se instaleaza automatismele si suficienta.

E la fel de greu sa te mentii un sofer alert si in forma, ca atunci cand inveti sa conduci.

Am permis din '97 si de atunci am condus cel putin cate 6 luni: Audi 80, Cielo, Dacia 1300, Aro 443, Roman 6wd (APCA), VW LT, Renault Midlum 7.5T, Volvo cateva modele... dar consider ca eram sofer mai bun in primii 10 ani de permis.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60-ul are acum fix 170.000 km . cred ca numai eu am facut 140.000 cu el (restul fii-miu si fii-mea)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul an au fost 80k+ :D m-am plimbat cam prin toata tara , faceam arogante de o zi ( de ex.Bucuresti , Sighisoara , Sibiu , Bucuresti) , plus ca in primele 2 luni , mergeam de 2 ori pe saptamana pana la sinaina/predeal si retur ( plecam pe targoviste si ma intorceam pe dn1 ) . Acum m-am calmat , fac cam 3000 pe luna :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

permis din 1994, aprox 700 000 km, plus minus 30 000 km parcursi, cu Volvo - 50 000 km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permis din 2001.

Cu 850-ul 70000km din 2008.

Cu Tico-ul 90000km din 2001.

Cu Diverse ~15000km.

In consecinta vreo 175000km din care vreo 100000 extraurban... deci nu sunt sofer de oras :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

150.000 cu volvo-Iul din dotare din 2008 încoace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

permis din 1994. Peste milion, cred undeva 1.300.000 poate mai mult. Cum spune si colegul Maurice, in ultimul timp avionul sa traiasca si daca ma duc pina la Cluj, dar si asa fac undeva 40 - 50.000 km pe an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permis din 96. Cu masina proprie V40 am aproape 80 000 km din octombrie 2007. Pe alte masini trec de 150000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permis din 12.2007. Aproximativ 60k cu Chevrolet Kalos 1.4 94 cp pana in noiembrie 2009 si din 2009 pana in prezent aproape 80k cu Volvo S80-ul din dotare.3. Am mai condus diverse masini.....insumand aproximativ 1500 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am permis de 7 ani

10.000 cu matizul

150.000 fiat ducato

120.000 logan

27.000 volvo care o am acum :)

Un singur accident (daca l-as putea numi accident) la o luna dupa ce mi-am luam permisul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trecut de 100 000 km cu s80-ul. Mai adaug 10 000 km cu xc90-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permis din 97 sau 98 ... Km facuti as aprecia undeva pe la 300.000 in total, din care vreo 200.000 aproape toti cu Volvo (restul cu Dacia 1310 si Renault 19)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permis din 96 .... km cred ca ~150.000 din care 23.000 cu Volvo. Mi-ar mai trebui vreo 2 vieti sa ajung la milion.

Share this post


Link to post
Share on other sites

permis iunie 1996 si km... spun fara sa ma laud peste un milion.

Share this post


Link to post
Share on other sites

adica 350000lei noi ai dat pe benzina la un consum de 7 si 5 litru

eu am uitat decind il am si la fel si nr de km .....multi

km pe patru roti sau pe mai multe?

ca nu am inteles exact la ce se refera ,la aia amatori sau la profii?

Edited by feraru3333

Share this post


Link to post
Share on other sites

permis din "86, km e cam greu de spus, cu turismul poate 1-2mil cu alte masini 3-4mil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Destul de interesant. Facind vreo 60oookm /an (adica vreo medie de 5ooo/luna ) in timp de vreo 25 de ani ,suna a vreo 15ooooo de total.Poate dintre voi daca ati fost vreo 25 de ani soferi de tir va mai cred cu peste 2,3,4,5miloane la activ ,insa nu poti conduce cap coada 25 de ani zi de zi .

In fine ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Destul de interesant. Facind vreo 60oookm /an (adica vreo medie de 5ooo/luna ) in timp de vreo 25 de ani ,suna a vreo 15ooooo de total.Poate dintre voi daca ati fost vreo 25 de ani soferi de tir va mai cred cu peste 2,3,4,5miloane la activ ,insa nu poti conduce cap coada 25 de ani zi de zi .

In fine ...

Corect, refa calculele la un minim 15000km (in lunile proaste) 11luni pe an asta in ultimi ani acum vreo 20 de ani ritmul era fix 5000 in fiecare saptamana. Si eu am facut ochii mari dar cu creionul pe hartie ... . Poate totusi cu turismul sa fie mai putin. Ca exemplu intre decembrie 2006 si februarie 2012 am fix 1.060.000km (asta ce am date exacte) plus turismul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am permis din 1993, deci deja de 20 de ani si am condus pana acum circa 160.000 de km. In prezent, fac in jur de 10.000 de kilometri pe an. Nici acum nu pot sa spun ca sunt un sofer foarte bun. Ma ajuta insa, enorm, reflexele foarte bune dobandite in tinerete la sport. Mi-as dori sa iau niste ore de condus cu cineva care chiar stie meserie si care are calitati de transmitere corecta a acestor aptitudini. E vorba de manevre mai deosebite, gen derapajul controlat, ce si cum sa faci in diverse situatii limita, tot ce se poate sti despre depasiri, desi acolo conteaza enorm masina. Eu abordez cu mare prudenta aceasta manevra, avand in vedere ca nu am si nu avut nicodata o masina cu motor ajutat de turbina. Compensez cu o turatie ridicata, dar parca nu e suficient intotdeauna.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici clubul german auto ofera cursuri de genul asta. Intreaba la ACR poate au asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permis din 1991 si km undeva la 2.000.000 doar pe autoturisme.Cei mai multi km. parcursi in cea mai scurta perioada cu o masina 70.000 km in 4 luni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now