problema la faruri bifocale?

sudoku
By sudoku in VOLVO S40/V40 (1996-2004),
Buna tuturor Mi-am schimbat farurile la s 40 cu unele bifocale si am o nedumerire. Inainte de a ma apuca de treaba am intrebat pe la posibilii cunoscatori daca la faza lunga ar trebui sa se aprinda si becul de faza scurta si mi s-a spus ca nu, ca trebuie sa stea aprins doar cel de lunga iar cel de la scurta sa stea stins. Mi-am stors putin creierii si am facut legaturile noi in consecinta.Pana aici totul bine.Necazul e ca la faza scurta vad vreo 30 de metri de drum iar cand comutez pe faza lunga lumineaza de la cei 30 de metri inainte iar portiunea din botul masinii pe care o acopera normal faza scurta aproape ca n-o vad.Am presupus ca trebuiau facute conexiunile noi in asa fel incat sa stea aprinse pe faza lunga si cele de la scurta, deci ca am gresit. Dupa asta cautand pe forum am gasit aici http://lmvolvo.free.fr/headlamps.html cum se fac legaturile in cazul meu,si acum vreau sa demontez iar farurile pentru a le schimba legaturile dupa cum am vazut acolo. Prima problema e : ar trebui sa arda pe faza lunga ambele becuri sau am eu farurile reglate prea sus(ceea ce nu prea cred pentru ca imi acopera faza scurta vreo 30 de metri de sosea si am citit undeva ca un bun reglaj al farurilor trebuie sa acopere aprox. primii 40 de metri pe faza scurta) A doua ar fi : daca presupun ca am legat eu firele gresit si modific legaturile dupa cum am gasit pe forum, privind cu atentie, la punctul 6 unde zice ;6.Before fiiting back everything, check it's working well; se vede clar ca la faza lunga becul de la scurta e stins.Si-atunci???????? Va rog sa nu-mi recomandati sa le montez la loc pe cele vechi pentru ca le-am facut cadou altui baiat cu s40 si bani de altele n-am. Multumesc anticipat!
  • 7 replies