Roberto

Upgrade oglinda interioara electrocromatica

13 posts in this topic

PDF atasat

Include pasii de montare\demontare a oglinzii interioare

Folositi link-urile din PDF pentru a vizualiza pozele

oglinda s40.pdf

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Super fain tutorialul, si foarte util, felicitari!!!

Ce inseamna P1? se poate face updagrade-ul asta la orice S40 >2004?

Cat a costat oglinda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

P1 se refera la platforma S40/V50/C30/C70.

Da,se poate face la oricare S40>2004.Legat de pret,te poate lamuri Roberto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, as vrea sa imi fac si eu upgrade-ul acesta, dar as vrea sa stiu exact ce face aceea oglinda in plus fata de cea normala, ce functii are, ce face in plus fata de cealalta? Mersii !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oglinda are auto dimming, adica in momentul in care bat farurile celui din spate in ea, se inverzeste si nu mai reflecta lumina in ochii tai, deci nu mai esti nevoit sa-i muti pozitia. Dupa ce "scapi" de cel din spatele tau, oglinda devine iarasi alba. Acum sa nu te gandesti ca se face verde toata si doar cu o tenta verzuie, cum sunt ochelarii de soare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa "seculare" cautari si multe pagini citite ( utile de altfel) pe forum am ajuns la concluzia ca ....nu am gasit ce ma doare pe mine. Asa ca am ales sa scriu la post-ul asta, cred ca e cel mai apropiat de ce caut eu.           Problema:  nu stiu ce fel de oglinda retrovizoare interioara am. Eu cred ca ar fi heliomata, adica are ceva in mijlocul oglinzii care ar parea un fel de senzor si e si butucanoasa/groasa de parca ar trebui sa aiba ceva mecanisme pe acolo. dar cand imi bate vreo lumina din spate, oglinda nu isi schimba culoarea deloc si ma orbeste. Nici nu o pot modifica in vreun fel, ma refer la unghiul ei ( cum au alte masini acea clapeta care o inclina putin ca sa nu te mai orbeasca), ptr ca e fixa. Singura varianta imi ramane sa stau si sa indur, ceea ce nu imi mai convine. Daca stiti care ar fi problema, as fi recunoscator. Sau poate imi poate spune cineva de la cine pot afla ce dotari are masina, dupa VIN ( e luata din afara), ptr ca as vrea sa ma bucur de ele. Mersi fain. 

P.S. sper sa pot face azi o poza buna la oglinda si o voi posta aici.

Edited by GUO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozele oglinzii, dupa cum am spus mai sus. In prima poza , in centrul ei,sus, se vede punctul ala mic care cred eu ca ar fi pentru sensorul de lumina (ce bate din spate).

20180108_154010.jpg

20180108_154026.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kecs Mersi pentru raspuns. Am simtit si usoara "mustrare" , o inteleg si o merit. :) Adevarul e ca nu am experienta in cautarea pieselor dupa coduri etc. 

Deci, din ce am inteles eu acolo, oglinda mea ar fi cu anti-orbire, insa nu se intampla nimic atunci cand imi bat luminile din spate. Oare sa o desfac si sa verific daca nu e vreun fir intrerupt pe acolo? Sau sa verific treaba asta cu un tester dedicat Volvo?  Mi-ai putea recomanda pe cineva din Mures, unde sa verific chestia asta? Mersi ! 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cate am inteles eu, oglinzile astea performante daca se defecteaza nu prea se mai repara. Dar paunionutz stie mai bine, ia legatura cu el.  Cred ca iesi mai ieftin daca iti pui folie pe geamuri. Nu te va mai orbi nimeni.

Anyway, citeste tutorialul lui Roberto din primul post.

Edited by kecs
completare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Voi lua legatura si cu paunionutz. Poate totusi se va putea repara. Voi reveni cu rezultate, cand vor fi disponibile. Nu mi-ai spus daca este/stii pe cineva prin Mures la care as putea face un test dedicat Volvo.Mersi

 

@kecs Mersi pentru raspuns. Am simtit si usoara "mustrare" , o inteleg si o merit. :) Adevarul e ca nu am experienta in cautarea pieselor dupa coduri etc. 

Deci, din ce am inteles eu acolo, oglinda mea ar fi cu anti-orbire, insa nu se intampla nimic atunci cand imi bat luminile din spate. Oare sa o desfac si sa verific daca nu e vreun fir intrerupt pe acolo? Sau sa verific treaba asta cu un tester dedicat Volvo?  Mi-ai putea recomanda pe cineva din Mures, unde sa verific chestia asta? Mersi ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am Vida instalat pe calculator si dice. Ne putem intalni. In principiu dupa ora 8 dimineata an drum prin oras. Iti trimit PM cu e-mailul meu si nr de telefon.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum am spus, am revenit cu rezultatele. :)  Vizita la electrician- nu a stiut ce sa-i faca. Vizita la electronist-verificare circuite, senzori etc- totul in regula, functional. Verificat cu alta oglinda- nimic.  In cele din urma, nervi, frustrare- am tras mai tare de cabluri si au iesit de sub plafon si de sub izolatie firele care erau taiate complet. Solutie: legat firele, izolat si ....magie: functioneaza perfect! Concluzie: prima data  verificati intotdeauna alimentarea chiar daca electricianul spune ca nu are cum sa fie firul intrerupt acolo ( am insistat de multe ori sa verifice daca are alimentare, dar el "nu si nu"). Altfel, de ajutor colegii de pe forum. Chiar nu e greu de dat jos, schimbat, pus la loc oglinda. Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now