Vicu

Upgrade Polestar motor D5244T8

53 posts in this topic

Eu intenționez sa-i fac un upgrade Polestar în septembrie, am făcut programarea la un dealer Volvo din Viena...e cineva prin București care are motorul optimizat de Polestar, D5/cutie automata?

Daca da, as dori sa vad și eu dacă a simtit vreo diferența, merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vred ca exista cineva...

De simtit , sigur vei simti o diferenta in bine !

Sa ne spui si noua in ce consta acest upgrade : e numai soft motor, soft cutie, ceva schimbari de filtru aer, intercooler, evacuare, dpf, catalizator, frine, suspensie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai soft motor si atat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai conform celor zise de Polestar (Suedia) ti-l duc pina la 205Cp /380Nm si iti mai ia si vreo 8900Sek .

Parca era un dealer BSR la Bucuresti.Pacat ca nu ai incercat o vizita si aici.Rezultatele de tunning erau un pic mai sus (220cp/428Nm).Scuteai un drum asa lung pina in Austria

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai conform celor zise de Polestar (Suedia) ti-l duc pina la 205Cp /380Nm si iti mai ia si vreo 8900Sek .

Parca era un dealer BSR la Bucuresti.Pacat ca nu ai incercat o vizita si aici.Rezultatele de tunning erau un pic mai sus (220cp/428Nm).Scuteai un drum asa lung pina in Austria

Am încercat si BSR, dar prefer Polestar, chiar dacă din grafice BSR oferă mai mult, iar eu rar depășesc 2500 rpm; diferenta de pret este de 200 euro in plus la Polestar. Am sa încerc o mașina cu D5 la dealerul Volvo din Viena, mi-au spus ca au una acolo. Daca nu o sa-mi placa renunț.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua dragi colegi am si eu o dilema . Doresc mai multa putere pt v50-ul meu d5244t13 as dori sa nu fac modificari fizice (dpf off) din ce am cautat pana acum as avea 2 variante 1. Soft de la Sebastian racingcode

2.soft polestar

Acum din cate am citit pe forum am inteles ca iulirx are masina softata de catre Racing Code de 200k si nu a avut nici o problema (oare a facut dpf off ?)

Softul polestar e scump in romania din pacate 1000 euro si nu mi se pare corect (dupa studierea siteului polestar.se unde costa 750 euro)

Masina mea are cutie manuala.

dilema mea cea mare este dupa un soft la racingcode (stage 1) cum ar afecta ciclul regenerarii ? S-ar regenera mai frecvent ? Fiind condusa in aceasi maniera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu nimic de Sebastian,- RacingCode ,in schimb pot sa ti l recomand din toata inima pe Kiss Lorand care e din Cluj!Face treaba buna,iar preturile sunt de asemenea bune.

In legatura cu intrebarea ta,eu zic sa trimiti un mail la Racing Code si vei fi lamurit!Desigur daca are cineva interess :smile:.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai noroc ca poti sa pui Polestar, pe seria mea de sasiu nu se poate...eu as merge pe ceva sigur, adica Polestar

Sent from my iPad

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma deranjeaza jupuiala de 350 euro pe care o practica volvo romania :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pe mine ma deranjeaza jupuiala de 350 euro pe care o practica volvo romania :(

Adica?

Cer cu 350 euro mai mult decat in alte tari

Sent from my iPad

Share this post


Link to post
Share on other sites

In suedia e 750 euro (6900 kr) specifica faptul ca nu vor percepe alte taxe (instalare etc)

In viena am dat mail si m-au trimis la heico

Am trimis un email la racing code si am prit un raspuns oke :"Dupa modificarea softului care include si partea de optimizare datorita acesteia combustia este mult mai bine calculata si gestionata. Din acest motiv incarcarea filtrului de particule de face putin mai greu, astfel ca exista posibilitatea ca regenararile sa fie putin mai rare. Din pacate gestiunea pentru regenerare se face si automat nu doar dupa feedback si pe cea automata o comanda dupa algoritmul ei lafel, nu umblam la sectiunea asta decat cand anulam filtrul de particule din soft."

@lik1999 imi poti lasa o metoda de contact a lui kiss lorand ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O reprezentanta din viena imi cerea 1200euro (dar nu am ajuns cu masina acolo), iar in aceeasi perioada la Primus era 1500....astazi parca 1000 euro costa (tva inclus)

In ziua de azi imi pare rau ca nu m-am dus

Sent from my iPad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am citit pe sweedspeed forum am impresia ca nu merita softul polestar avand in vedere ca nu am garantie care sa o incalc si cutie manuala

Softul de la racing code ma costa 300 euro

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Cristi,

Eu am "umblat" cu ambele - RacingCode si Polestar - ambele foarte OK fara probleme. La RacingCode Sebastian e cat se poate de profesionist, si avem coleg aici pe forum care are soft RC de 200K km si nicio problema. Eu am avut softul 25K km (pana cand am vandut masina) si nicio problema.

La ultimele 2 am avut Polestar si iar nicio problema :).

Asa ca alege unul si fa-o odata. Succes!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de info mav . Pe sapt viitoare iau o decizei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am primit vestes proasta de la volvo din lomdra ca polestar nu are soft compatibil pentru s60 ul meu

Dezamagit

Vrea acel extra dar nustiu un loc sigur ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Ca sa verifici veridicitatea raspunsului, as sugera sa verifici si la Polestar pe site - introduci caracteristicile motorului si masinii si afli.

Succes!

Exista campanie Polestar pentru anumite modele: http://www.polestar....mance/campaign/

Primus ofera upgrade Polestar la 1.000 EUR inclusiv TVA.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce mi-a povestit Victor, Primus nu 'pune' Polestar pe masinii mai vechi de 5 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da 5 sau 6ani.... si se mai intreaba de ce nu mi-as mai cumpara al 2 Volvo...sau a ta de exemplu, productie 2012 cu motorul D3 si tot nu poti beneficia de softul Polestar...ne multumim cu "polestar badge"

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

As putea sa imi fac update polestar , dar costa 1000 euro , si citisem pe net cateva opinii din care am inteles ca lumea nu e foarte satisfacuta , updateul merita facut la masini noi , xc60-uri anumite motorizari la care scade timpul 0-100 cu 2 secunde , la a mea l-ar scadea cu 0,4 si pretul e acelasi adica 1000 euro ...

Opiniile citite erau strict v50/c30 , spuneau ca acceleratia devine mai sensibila dar cun creste in turatii nu simte o mare imbunatatire

Daca gaseam doar opinii gen "wow merita pus" o faceam . Oricum daca stai cu piciorul la fund masina se misca binisor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca locuiam USA puteam utiliza softul 2 saptamani si daca nu era la nivelul asteptarilor iti primeai banii inapoi

Sent from my iPhone

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa emigram :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hai sa emigram :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Da, cer azil politic

Sent from my iPad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recunosc ca nu am intrebat la cj. Daca pot testa softul o perioada , 200-300 km , nah chiar si cu un inginer in masina , sa nu zica ca le fur softul :P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andy (de la Primus) era de acord cu ideea, dar cei din Suedia (de unde se descarca softul) nu au fost de acord .... din cate stiu testarea softului se poate face doar in USA (cel putin cand am intrebat eu)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now