radulancer

Filme cu drumurile patriei si nu numai

20 posts in this topic

Aseara m-am dat pe autostrada Bucuresti - Ploiesti.

Daca se alege iesirea prin pipera statii peco nu sunt si nu sunt nici pe centura, nu mai zic de autostrada. A se avea in vedere aspectul.... eu am avut bec aprins la combustibil de la ambasada chinei si de acolo au mai trecut ~ 2 ore pana sa ies din Bucuresti si am reusit sa ajung pana in Ploiesti cu ce mai era in rezervor dar restul modelelor nu cred ca fac fata la asa ceva.

E cam aiurea unde incepe, nu se leaga de nimic. La iesirea prin pipera, iesi in tunari, de acolo te intorci si faci stanga pe centura.

Incepe cu 3 benzi primii 5 km dar apoi se transforma in 2. Daca prin absurd tot traficul spre valea prahovei s-ar devia pe acolo, nu cred ca ar fi o varianta mai de viteza decat DN1.

Sper ca restul de portiune dintre Ploiesti si Brasov sa fie 3 benzi, altfel sunt bani aruncati pe fereastra... un drum spre nicaieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi place aceasta "mica" autostrada. Spre exemplu, lunea trecuta am plecat de la 7.30 din fata blocului (stau aproape de centura-iesirea spre Autostrada Soarelui) si la 9.05 eram in Azuga. Bine, am mers si...repede.

Nu reuseam NICIODATA acest timp prin DN 1 - pe care oricum il urasc, ca pe toate DN-urile: nu am chef deloc sa privesc "gospodariile" jalnice ale j-de miilor de sate si catune atunci cind aleg sa ajung intr-un loc. Dar sint nevoit...momentan sa trec prin DN-uri si sate fara trotuare, unde oamenii merg pe sosea, mai ales noaptea e distractie maxima. Sau, sint la fel de nevoit prin aceste superbe DN-uri, ca atunci cind drumul are (foarte rar) 2 benzi pe sens, cu trotuare, cu case departe de sosea, sa merg limitat cu 50 km/h. Sau sa ma opreasca nea garcea, care ridicandu-si cu un deget sapcalia (platita din banii mei, de-altfel) sa-mi spuna: aveati 68 in loc de 50 - cum mi s-a intamplat.

Deci orice petec de amarita de autostrada ma face sa-l uit, cu fiecare km parcurs cu (cel putin) 130km/h, pe ceausescu si strazile lui denumite...DN-uri - ridicate mai de curind la rangul de...Drumuri Europene - asta in lipsa de adevarate drumuri europene care le gasesti doar IESIND din romanica.

Macar de-ar fi Constanta-Bucuresti-Arad o autostrada de "doar" 2 benzi, m-as multumi cu ea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, timpul mai scurt l-am observat si eu.

Desi datorita rezervorului gol am stat la 110-120km/h pe autostrada si am oprit sa alimentez in Ploiesti, am facut numai 1 ora si 50 de minute din Tunari pana in Brasov, in conditiile zilei de vineri intre orele 20 si 22.

Eu am pus asta pe seama faptului ca din Ploiesti pana in Sinaia, nu am scapat din vedere un cinci-ar, cu o mica exceptie, pe Posada unde m-a incurcat un ametit cu un Toureg... dar de pe centura Sinaia, i-am facut uitati pe amandoi. :D Eram deja pe terenul meu. :smile:

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos de condus perioada asta intre Craciun si Anul Nou. Drumuri curate si libere... am scos VMA 99km/h, ieri la intoarcere de la Brad.

Nu mi-a venit sa cred.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ca ar sti vreunul din noi ce inseamna oricare din ele ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare asta cu VMA :santa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

In week-end-ul care tocmai a trecut am facut o vizita la vecinii nostri bulgari. Excursia de o zi am facut-o cu autocarul si nu cu masina personala. Oferta venita din partea pritenului Costel de la SARA TRAVEL a fost mult mai buna decat daca mergeam cu masina personala. Sa va zic cum s-au desfasurat "ostilitatile".

In ultima perioada tot am auzit de Veliko Tarnovo, un oras medieval gen Sighisoara, cat de frumos, cat de spectaculos este. Eu nu am fost niciodata aici si ma batea gandul sa plec sa vad si eu despre ce este vorba. Facand un calcul, daca mergeam cu masina mea ieseam mai scump decat daca as fi mers cu autocarul. Excursia este de 1 zi, pleci dimineata si vii seara, costa 110 RON (plecare din Bucuresti) vizitezi pestera SF Dumitru, orasul Veliko si la pranz din partea agentiei iti ofera pranzul. Nu fac reclama sau altele , ci doar va spun ce si cum. Sara travel cu domnul Costel cu el am fost in excurisa de o zi.

1 ZI CU SARA TRAVEL VELIKO TARNOVO 110RON AUTOCAR. Cine mai vrea pe 9 martie mai face o excurise la Bulgari.ACEIASI EXCURSIE. A fost o excursie de vis, merita facuta.

Daca ma duceam cu masina mea:

Plin motorina Rompetrol 300 ron

Taxa Pod Romania Giurgiu 6 euro

Rovinieta bulgari 10 euro.

Podul "Prietenei" partea apartinand Romaniei este ca la razboi, este facut praf, sunt cratere mari si vezi sarmele bagate la constructia podului.

http://www.youtube.com/user/radu2010radu/videos?view=0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cata politie era astazi pe DN1, nu am vazut in viata mea.

Centura Ploiesti e in lucru, se pierd vreo 20-30 de minute pe acolo, aviz drumetilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a mai deschis un tronson de autostrada A1.Incepe de la Deva si iese dupa Orastie.

https://maps.google....omânia&t=m&z=11

Daca se mentine ritmul, pana in toamna ar trebui sa termine pana la Miercurea Sibiului.

M-am dat zilele astea pe acolo dar inca nu pot incarca filmuletul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Nu stiu daca am postat bine aici, dar nu am gasit un topic dedicat drumurilor asa ca va intreb;

A mers cineva recent pe traseul Predeal-Paraul Rece-Rasnov-Vulcan-Codlea ? Mai sunt gauri? L-au asfaltat sau tot dalele din beton au ramas?

Multumesc

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut am mers acum 3 saptamani pe traseul de care zici,au asfaltat drumul dar tot mai bine mergi pe Predeal-Timis-Brasov ca e mult mai lin drumul,eu am jante pe 18 si nu mai vreau sa merg iar pe acolo,plus ca din Rasnov spre Vulcan e drumul rau,plin de denivelari,si in Vulcan au bagat tevi in pamant si au lasat niste cratere pe acolo,drum bun!

Probabil e drumul mai aglomerat pe Timis dar e mult mau bun,recomand,sa nu mergi pe Paraul Rece ca iti rupi masina.

Edited by Stanisor Ionut
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut am mers acum 3 saptamani pe traseul de care zici,au asfaltat drumul dar tot mai bine mergi pe Predeal-Timis-Brasov ca e mult mai lin drumul,eu am jante pe 18 si nu mai vreau sa merg iar pe acolo,plus ca din Rasnov spre Vulcan e drumul rau,plin de denivelari,si in Vulcan au bagat tevi in pamant si au lasat niste cratere pe acolo,drum bun!

Probabil e drumul mai aglomerat pe Timis dar e mult mau bun,recomand,sa nu mergi pe Paraul Rece ca iti rupi masina.

Multumesc mult pentru informatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru informatii.

Cu multa placere,drum bun!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evitati E79 Deva-Varfurile!

E in reconstructie, plin de semafoare si de greseli. M-as mira ca drumul asta sa fie mai bun dupa ce e terminat, cred ca poate fi dat de exemplu despre cum merg lucrarile publice la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now