Despre Aral Super Tronic E 0W30 A5/B5 la D5244T

Heimdallr
By Heimdallr in V70/XC70 (2000-2007),
Azi, am schimbat uleiul. Am scos Castrolul (SLX 0W30), după vreo 11000 km. Având în vedere că, încet-încet, am ajuns la concluzia că maşina asta nu merită răsfăţată şi protejată cu orice preţ şi la modul superlativ, feed-back-ul din partea ei lăsând prea mult de dorit, am hotărât ca, în loc să pun iarăşi renumitul şi mult-râvnitul Castrol SLX for Volvo Cars (sau, mai nou, Castrol Edge Professional) 0W30 A5/B5, am optat pentru alt ulei tot 0W30 A5/B5, tot membru al concernului BP şi care foloseşte tot aditivi Lubrizol, dar care nu costă de la 70 RON/l în sus, ci aproximativ 32-40 RON/l (eu l-am luat cu 31,6 RON/litru). Aral Super Tronic E 0W-30, A5/B5 (API SL2, ILSAC GF-2). Evident, am studiat fişele tehnice ale amândurora şi am ajuns la concluzia că, din punctul de vedere al parametrilor publicaţi, cele două uleiuri sunt, practic, identice. Producătorul chiar recomandă, de fapt, uleiul respectiv pentru Volvo. Nu am găsit, din păcate, date despre concentraţiile de calciu, zinc şi fosfor ale Aralului. Aral Super Tronic E 0W-30, A5/B5.pdf Castrol SLX Professional for Volvo Cars.pdf Castrol EDGE 0W30 A5-B5.pdf A folosit cineva, până acum, Aral Super Tronic E 0W30 A5/B5 la motorul D5244T? Care au fost impresiile? PS: Aştept bobârnacele de rigoare.
  • 45 replies