Catalin76

Tapiterie plafon

5 posts in this topic

Salutare,

A inceput sa se dezlipeasca tapiteria (materialul de panza) din plafon probabil ca din cauza caldurii. Cum se poate repara (lipi) ?

Solutii?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se dezlipeste din cauza buretelui degradat care se faramiteaza si nu mai are cum sa

tina materialul textil; asta se intampla la Volvo-urile mai vechi de 10 ani, cam atat

rezista buretele respectiv; la mine se descompune acela de la izolatia de sub capota motor;

daca stie cineva cum sa rezolvam asta sunt si eu interesat.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru tapiteria plafonului eu sugerez urmatoarea chestie:

Intr-o siringa cu ac trebuie pusa ceva solutie de lipit (gen solutie de aracet sau poate ceva mai bun, conditia este sa o poti impinge pe ac) si apoi sa intepi in mai multe locuri plafonul in zona cu probleme, sa bagi lipiciul, apoi cu mana sa indepti si sa ajustezi zona sa arate bine.

In orice caz sa nu incerci cu ceva gen super glue pentru ca nu rezista la temperatura. Vara cand e mai cald o sa se dezlipeasca.

Poate cel mai bine ar fi cu ceva gen pasta numa sa reusesti sa o bagi cu siringa; poate cu un ac mai mare.

Eu nu am mai facut asa ceva. e doar o idee care mi-a venit.

Daca incerci sa ne spui si noua cum a mers.

Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti vand eu o plafoniera cu 150ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ajungi sa scoti plafonul e foarte usor sa-l acoperi cu material gen piele sintetica, catifea etc. ceva dublu strat prin care sa nu treaca prenadezul,dupa mai bine de-o saptamana chiar ieri l-am montat si arata super, este acelasi material din care am facut si huse (aici am apelat la un meserias) dar am parte si de ceva surprize, plafonierea nu se mai stinge, indiferent de pozitia comutatorului. <In curs de rezolvare> Daca vrei mai multe detalii, cu mare placere.

Cele bune,

Marian!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now