Sign in to follow this  
Followers 0
liviusetrarescu

xc 90 /2.5t

9 posts in this topic

salut,

am luat de curand un xc 90 2.5 t/ 2004

puteti sa imi spuneti mai multe despre aceasta masina?

de 2 saptamani de cand o am m-am indragostit de ea

am luat-o "de familie"

pt nebunii am o honda :headbang:

multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, bine ai venit printe noi, sa te bucuri de ea si multi, multi km. Cam ce sa-ti spunem despre ea?, depinde si ce te intereseaza, e frumoasa, de familie, comoda, rezistenta, una dintre cele mai sigure, ii scade pretul rapid, service reprezentanta si piese OEM scumpe, e.t.c. .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, multumesc /la reprezentanta am fost am verificat-o si treb sa imi schimb goarna la alarma -pretul fiind de 1000 lei, destul de mare pentru o goarna / nu ma mai sperie preturile am o honda pe care o rep la reprezentanta honda si au niste preturi...................../am luat-o pt siguranta merg cu toata familia in ea nu o s-o folosesc in oras prea mult asa ca sper sa ma tina

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos - eu zic ca pe masura ce trece timpul o veti aprecia din ce in ce mai mult si va va face drumurile de vacanta mult mai placute, confortabile si sigure.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bun venit si de la mine! Ai grija in primul rand la cutie, mai ales daca este automata (asigura-te ca uleiul a fost schimbat sau schimba-l tu)! La cutiile manuale volanta incepe a troncani si singura solutie este schimbatul acesteia! Este bine ca din 1000 in 1000 de km sa verifici joja uleiului. Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.5T este cea mai buna alegere pt XC90, un motor exceptional care nu te lasa in drum . Consuma ceva mai mult dar scoti parleala in timp, in afara de ulei, filtre si benzina nu cere altceva motorul asta. Oricum iti recomand sa schimbi bujiile, iar dupa ce pui Denso Power Iridium ai uitat de bujii 60.ooo km si te poti bucura de masina.

Probleme insa exista pe partea de bucsi/amortizoare/caseta directie si transmisie AWD mai precis "bucsa unghiular" care este facuta sa se uzeze, daca ai Geartronic ai scapat de problema dar ai problema la cutie dupa cum a spus si Andu dar atentie, problemele la AW55 sunt cauzate de uleiul uzat, cutia in sine este beeeton, mult mai rezistenta decat TF80 (6 viteze) iar daca ii schimbi uleiul la un interval de 60.oookm nu ai probleme.

Pe partea electrica e problema sacaitoare cu sistemul audio si se mai strica ABS-ul dar tot ce inseamna electrica se repara .

Sa o stapanesti sanatos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt sfaturi

am facut primul drum mai lung cca 800 km pana la targu neamt si inapoi masina s-a comportat nemaipomenit

Share this post


Link to post
Share on other sites
:) Te asteptam la urmatoarea nationala si/sau intrunire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0