mihaita89

Sfat achizitie v50

34 posts in this topic

Salut pe toata lumea cu ocazia primului meu post.

Am nevoie de un sfat din partea posesorilor de v50... Acum vreo saptamana mi-am vandut masina (un golf 6), din cauza leasing-ului si din cauza spatiului..redus pentru ce am eu nevoie. (am un magazin alimentar si nu pot sa car marfa)

Masinile la care m-am orientat sunt vw touran >2007 si mai nou...volvo v50 break, undeva pana in 8000 euro.

Despre touran stiu cate ceva...dar despre volvo absolut nimic ..vazut pe autovit cateva anunturi si am ramas placut surprins de eleganta ei..

Este spatios break-ul v50? este scumpa intretinerea ei? la ce m-ati sfatui sa ma orientez intre cele doua?

Acum nu va ganditi ca o sa car cu masina pana o sa dea cu fundul de asfalt...

Ce parare aveti de http://www.autovit.ro/volvo-v50-C26709436.html ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut pe toata lumea cu ocazia primului meu post.

Am nevoie de un sfat din partea posesorilor de v50... Acum vreo saptamana mi-am vandut masina (un golf 6), din cauza leasing-ului si din cauza spatiului..redus pentru ce am eu nevoie. (am un magazin alimentar si nu pot sa car marfa)

Masinile la care m-am orientat sunt vw touran >2007 si mai nou...volvo v50 break, undeva pana in 8000 euro.

Despre touran stiu cate ceva...dar despre volvo absolut nimic ..vazut pe autovit cateva anunturi si am ramas placut surprins de eleganta ei..

Este spatios break-ul v50? este scumpa intretinerea ei? la ce m-ati sfatui sa ma orientez intre cele doua?

Acum nu va ganditi ca o sa car cu masina pana o sa dea cu fundul de asfalt...

Ce parare aveti de http://www.autovit.r...-C26709436.html ?

Daca vrei masina de carat ia Octavia I breack 1,9TDi motor ASV, intretinere simpla, directie f. ieftina, un V50 nu e de carat marfa ci de familie cu copii pana in 15 ani ..., posed ambele variante auto si crede-ma ca stiu ce zic, SAU un V70 in ala ai si spatiu si putere ca motor, daca vrei doar de marfa si nu de familie o Octavia I buna te ajunge in 3500 - 4000 de euro cu istoric verificabil nu baubau si cu stampile pe carti ..., bafta in alegere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu va ganditi ca o sa car atata marfa incat dupa o luna masina o sa fie o epava!

Nu am supermarket! car cateva cutii banale 1 data maxim 2 ori pe saptamana. Nu iau masina exclusiv pentru magazin. Daca era asa luam o dubita si nu va mai ceream sfatul..Marfa o car pe o distanta de 10-15 km maxim!

Pur si simplu vreau o masina cu care sa combin utilul cu placutul.

In orice caz multumesc marius pentru sfat

Bogdan, la ce te-ai referit ca fac misto de voi?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu ... si presupun ca, a multora de pe acest forum, daca vrei diesel, alege un 2 litrii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Golful l-am avut pe benzina, 1.6 deci merge si mai putin. Touranurile majoritatea sunt 1.9 si 2.0 diesel. La volvo nu stiu..

Poate nu trebuia sa zic ca vreau sa car marfa pentru a nu fi inteles gresit. Vreau sa fie spatioasa ..

Ms agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu nu ai intrat pe linkul pus de mine ? Sa inteleg ca nu .

Masina are 165.ooo km reali si mai multe defecte estetice pe spate .

La km astia te poti astepta la orice pe partea de motor (DPF, EGR si turbo) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrat pe link-ul respectiv... Nu am inteles ironia ta..atata tot. nu am mai cumparat masina sh pana acum.. De aceea am cerut si eu un sfat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei probleme mai putine, orienteaza-te spre benzina. Consuma, desigur, mai mult, dar mai bine la benzinarie decat la motorinarie+service.

Ai grija mare, insa, la ce cumperi. Daca gasesti, cumpara una pe care poti sa o verifici la dealer-ul autorizat, deci, din tara. Multe aduse de afara sunt manarite la kilometri.

Bafta multa, ca de asta ai nevoie.

P.S. : cred ca BogdanG incearca sa-ti sugereze ca masina de pe Autovit e aceeasi cu cea din link-ul pus de el. Desi nu stiu cum a dedus asta, tind sa il cred, ca are nas de copoi...

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihaita uita-te inainte de toate bine la seriile masinilor (VIN) cind incepi ceva si vezi ca este un post aici pe forum foarte detaliat in privinta achizitionarii de masini aduse.Cauta ca sint muuulte de aflat.Rabdare si tutun (in caz ca fumezi)intrucit este un inceput in toate sa stii.

Edited by V50Saphir
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt constient ca toate masinile sunt "manarite" dar totusi sa nu ai rabdare (ca samsar) sa dispara anuntul de unde ai cumparat masina imi pare intr-un mare fel .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabulos, intradevar la o privire mai in detaliu, se poate vedea ca cele doua masini au acelasi cod VIN : YV1MW765292479478 ( serie sasiu ).

Doar ca in Spania, masina avea 164.588 de km. si odata ajunsa in Romania, a intinerit brusc la 114.000 de km.

Pacat ca nu se vede si pretul pe site-ul din Spania.

Oricum, daca dispare anuntul, am salvat offline ambele pagini de web.

Parca se chema "inselaciune" chestia asta! Cand va spuneam eu de "binefacerile" masinilor de afara, am tot fost contrat pe chestia cu drumuri bune, etc.

Oricum, nu pot sa nu remarc efortul "primului proprietar" (a se citi bisnitarului) de a plati o curatare ca la carte, fata de cum arata masina in Spania.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca a spalat o si pe la ceasurile de bord de au disparut ceva km.Daca omul dispune doar de suma aia de bani va dati seama ca nu are cum sa cumpere o masina cu km putini.

La pretul ala nu as da o pe a mea din 2005 cu 200k km inmatriculata si 2.0d

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care era pretul pe COTW? (pentru cei dintre voi care au cont acolo si se pot loga sa-l vada)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ai un BogdanG; cauta unul...daca-l ai , pretuieste sfaturile oferite :evil5::hammer:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca a spalat o si pe la ceasurile de bord de au disparut ceva km.Daca omul dispune doar de suma aia de bani va dati seama ca nu are cum sa cumpere o masina cu km putini.

La pretul ala nu as da o pe a mea din 2005 cu 200k km inmatriculata si 2.0d

cu 8000 euro? fii serios ... cred ca nu ai vazut ce este pe piata :( ... mai vine si sezonul rece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine as cauta o masina cumparata din ro decat adusa...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In trajnet, o am pe polita de dauna totala la casco pe la 9mii oiro.Mai bine dau cu ea in stalp decat sa o dau cu pretu ala.

Si daca vine sezonul rece inseamna sarbatori, concedii...deci drumuri placute.Iar pana la vara cand o asteapta iar autostrazile de dincolo, sa stea frumos in curte.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

mihaita eu detin un v50 2.0d 136 cp

masina nu e de carat.dar daca iei cea ce ai zis tu e ok.intradevar e mai spumpa la intretinede decat un golf pe benzina.un diesel e mai scump la intretinere decat benzina dar economisesti de la motorina ca consuma mai putin.

sfatul meu este ca un v50 este ideal pentru tine dar nu 1.6 este cam puturos(parerea mea)a mea nu e de familie ca eu merg numai cu prietena mea atata

masina se tine bine la drum in ori ce situatie la consum nu sare de 7% interior frumos,are spati de depozitare destul de multe.ai si spatiu in ea

(am rabatat bancheta din spate si am dormit cu prietena mea la munte fara probleme)

si inca ceva daca esti din judetul arges nu gasesti dezmembrari de volvo sau reprezentanta

8000 mii mi se pare cam mult

eu pe a mea din 2007 cu 2.0d 136 cp am dat 6400

Edited by ClauVolvo460

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am disponibil maxim 8000. As fi vrut ca anul de fabricatie sa fie peste 2007,2008. Sunt din ploiesti si nici aici nu este reprezentanta. As fi vrut break...dar nu orice break, passat dar este unpic cam scump..mondeo dar si mai scump...si v50 de care m.am indragostit ca sa zic asa..

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu te grabesti si mai astepti poate gasesti una mai ieftina

eu am cautat 3 saptamani pana am gasito pe asta,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma uit din nou la masina expusa pe Autovit si imi vin in minte explicatiile bune de pacalit naivii cum ca : "Da domne arata asa de bine ca a fost a unui neamt pensionar care o tinea mai mult in garaj si mergea doar la munte cu ea"... si alte asemenea aberatii menite sa induioseze potentialul fraier.

Ai facut foarte bine Mihaita ca ai postat aici. Poti sa te feliciti pentru idee. Ai evitat o teapa de zile mari. Nu zic, poate masina o fi buna, dar cand vezi ca mintit o data, te intrebi daca nu minte si la alte capitole.

Ma intreb si eu asa, daca nu poate fi sesizat AutoVit despre aceasta incercare de inselaciune. Nu ca ei ar fi usa de biserica, dar poate ca merita incercat.

Eventual o televiziune, ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now