Sergio001

Probleme Filtru Particule Volvo V50 d

132 posts in this topic

Asta cu turatul iti elibereaza putin catalizatorul si vnt daca cumva agata si nu e foarte blocat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAlutare,

un prieten are o problema cu a lui s40 2.0D din 2006 si anume: uneori masina tremura in mers,ca si cum nu ar avea motorina.Eu personal i-am recomandat sa mearga la un service si sa faca o diagnoza.A fost,a facut control si a iesit faptul ca:

-cod eroare 9263  /cod original 242f

filtru de particule protectie motor activ/diferenta de presiune prea mare

-cod eroare 5138 /original 1412

sistem recirculare gaze evacuare /functie defecta

-cod eroare 4917 /original 1335

sistem reciculare gaze evacuare/functie defecta

 

Ce anume se poate face in acest caz?Poate sa foloseasca masina in continuare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca isi ia un extinctor si o platforma dupa el da :)))

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serios acu!SA inteleg ca filtrul de particule e gata si trebuie imediat facut ceva cu el?

Din cate imi aduc aminte,zicea ca incarcarea o are 0!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dpf si egr. Poate sa fie senzorul de presiune defect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu o problema cu dpf -ul dar Bogdan a rezolvat-o cu rabdare si profesionalism.

Nu e cazul sa aveti dubii cand mergeti la el .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor,

Îmi poate spune cineva care este prețul unui DPF la Volvo V50 1.6D din anul 2010, deoarece al meu este înfundat și nu știu dacă mai sunt șanse de resuscitare. Mă refer strict la piesă originală Volvo, pentru a fi sigur că ajung la destinație fără surprize.

Mulțumesc.

Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Undeva la 3000 de lei, cu DPF-ul tău vechi la schimb

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neața,

Mulțumesc de informație.

Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare unde pot încerca varianta cu filtrul meu la schimb având în vedere că volvo din Timișoara mi-a oferit la 3910 lei fără opțiunea de returnarea celui vechi.

Mulțumesc.

Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/2/2013 at 0:21 AM, Bogdan G said:

Daca nu aveam deja un C30 te scapam de al tau pt ca si al meu a avut aceleasi probleme si le-am rezolvat in 36 ore .

 

On 8/5/2013 at 7:17 PM, DASO115 said:

Salutare. Pentru ca sunt onest pana la prostie, adica nu pot vinde ceva daca stiu ca nu merge bine sau macar cauza de ce nu merge bine am mers astazi la Volvo. Dupa o ora si ceva de teste imi spune ca problema de ce nu trage masina si din cand in cand (random) intra pe modul save adica nu mai tureaza mai mult de 3000 vine de la DPF. Chiar mi-a facut o oferta la DPF cu tot cu montat 1000 euro. In rest dupa spusele lor motorul merge bine. I-am intrebat daca nu e de la vreo valva sau alta problema si cica nu, de vina este DPF-ul. Binenteles ca nu l-am schimbat, unu la mana nu am bani acum, doi, l-as nenoroci pe mecanicul roman care a anulat DPF-ul. Aici e infractiune sa scoti continutul din DPF. Merci de ajutor Bogdan. Ai ideea cum s-ar putea rezolva la un mecanic de cartier problema daca chiar ar fi DPF-ul? Ce a gresit sau nu a facut cum trebuie mecanicul cand l-a anulat? Eu acum as vrea sa incerc sa vand masina cu cel putin 1000 euro sub pretul pietii si binenteles sa precizez care e problema cu hartiile dovediatoare, devizul si factura la DPF. Totusi aici se vand mai greu astfel de masini cu probleme. As fi reparat-o dar luna viitoare scot actele (logodna) si deja masina asta mi-a mancat o mare parte din banii rezervati festivitatii :(

Bogdan are dreptate , si eu am avut-o fara dpf si tragea de  rupea , acum am dpf pus de Bogdan si merge ceas dar nu se mai baga asa de tare cumera cu softul pe care la-am avut pus de Bogdan .

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, robertuzy said:

Salutare tuturor,

Îmi poate spune cineva care este prețul unui DPF la Volvo V50 1.6D din anul 2010, deoarece al meu este înfundat și nu știu dacă mai sunt șanse de resuscitare. Mă refer strict la piesă originală Volvo, pentru a fi sigur că ajung la destinație fără surprize.

Mulțumesc.

Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk

La Bogdan gasesti sau la Falticeni .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau la mine

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cam greu cu dpf ul la schimb pt ca exista riscul dacă nu casti bine ochii sa nu-ti dea înapoi garanția iar aia e cat filtrul . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Am trimis filtrul la o firmă care, curată cu ajutorul cuptorului minune, din păcate am aflat prea târziu că în urma procedurii au tăiat un "gemuleț" 5*10 să poată aruncă o privire la rezultatul obținut.

În urma acestei mișcări, singura variantă care îmi rămâne este achiziționarea unui DPF la preț întreg. Ce nu înțeleg este următorul lucru:

În Ungaria oricare reprezentanța îmi cere undeva la 800 euro + filtru vechi, iar în România mi se cere undeva la 1000 euro fără solicitarea vechiului.

Oare cele comercializate la noi să nu fie 100% originale?

Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu . În România se da înapoi filtrul . Îl iei și faci mobila din el .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan acel "Nu" la ce se referă? Interesantă politică comercială la noi in țară, cică taxa de 300-400 euro se va acoperi de către service dacă fabrica nu primește piesa veche, cel puțin asta este explicația celor din Ungaria.

Sent from my HUAWEI MT7-TL10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost aseara la Bogdan cu o problema la care mai multi mecanici mi-au spus ca este filtru de particule , spre norocul meu ca am ajuns la el datorita forumului si mi-a facut masina ! Era un furtunas spart . Ii multumesc si il recomand tuturor . Omul este profesionist . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Îți faci singur review-uri? =)))))

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt eu mah, eu sunt Bogdan spatiu G si nu sunt din Oradea, masina lui era de Bihor . :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iel ie.... isi face reclama! Propun sa-l batem cu pietre, in piata publica :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, 

Am si eu nevoie de o opinie; am un Volvo S40 din 2007, 106.000 km. Am fost la Primus Auto pt diagnoza si a reiesit ca trebuie sa schimb bujiile si sa fac plinul de aditiv pt filtrul de particule si regenerarea acestuia. 

Pe de alta parte, m-am programat pt saptamana urmatoare la revizie si update de soft. 

Dilema este; eu am de gand sa renunt la filtrul de particule si nu cred ca mai are rost sa fac plinul de aditiv. Daca fac operatiunea de scoatere a filtrului si pe urma merg cu masina la update de soft,exista riscul ca pe urma sa apara probleme de functionare? 

Si cu ce operatiune sa incep, sa fie mai economic? 

Ce service-uri recomandati pt operatiune “filtrul” si schimb de bujii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ai avea bujiile arse nu s-ar tura motorul peste 3000rpm și ai avea eroare în bord.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eroare de “Service Urgent” am in bord! Si cand fac depasiri la 120km/h imi taie turatia si apare eroare de “Anti Skid Service”!

Edited by 787FLY

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presiune prea mare de trubo . Valva de control sau turbina . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now