rgogonea

Sfat xc60 sau xc90

55 posts in this topic

Va salut! Numele meu este Razvan, as vrea sa va cer sfaturi privind achizitionarea unui xc60 sau xc90. Care model il recomandati? Si cu ce motorizare D3 sau D5 ? Vreau sa cumpar un Volvo nou pentru drumuri lungi. Va multumesc anticipat!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , mai exista si xc-uri pe benzina ! Cat costa combustibilul pe la tine ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Razvan

Daca vrei o masina dinamica mergi pe XC60, daca vrei o masina foarte comoda fara pretentii sportive mergi pe XC90.

De consumat consuma cam la fel ambele masini, XC60ul avand un motor mai modern consuma cu 1l mai putin dar fuge infinit mai tare fiind o masina mult mai dinamica/sportiva .

De asemenea trebuie sa ne spui ce tractiune vrei, fata sau 4x4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Binenteles ca sun si pe benzina, aici un litru de benzina costa 2.5-2.5 ron, iar motorina 2.8-3.0 ron.

Aici nu este foarte scump combustibilul, dar cand vin in tara sau prin Europa imi cam rupe capul.....

@Razvan

Daca vrei o masina dinamica mergi pe XC60, daca vrei o masina foarte comoda fara pretentii sportive mergi pe XC90.

De consumat consuma cam la fel ambele masini, XC60ul avand un motor mai modern consuma cu 1l mai putin dar fuge infinit mai tare fiind o masina mult mai dinamica/sportiva .

De asemenea trebuie sa ne spui ce tractiune vrei, fata sau 4x4.

Salut Bogdane!

Binenteles ca vreau tractiune integrala, iarna aici in Rusia dureaza km 6 luni.....si zilnic o va conduce sotia mea, eu voi avea parte de aceasta masina doar la drumuri lungi...uoooffff.

Dar ce motor recomanzi ? D3 163 cp sau D5 185-205 cp?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lumeeeeee nu va inghesuiti sa va mai dati cu parerea. :help: ............Macar posesorii de xc-uri, daca nu , cei ce cunosc masinile astea foarte bine :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as lua un V8 care a costat nou peste 70.000 euro , as da maxim 20.000 pe ea si m-as simti bine vreo 2 ani . Sotia ta se va bucura , cu siguranta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as lua un V8 care a costat nou peste 70.000 euro , as da maxim 20.000 pe ea si m-as simti bine vreo 2 ani . Sotia ta se va bucura , cu siguranta !

Da mi--ar placea, dar nu vreau un motor asa de mare (impozit enorm si consum). Si pe de alta parte vreau sa cumpar o masina noua, aici un xc60 este cca 47000 euroi iar xc90 50000 e.

Deci ce ma sfatuiti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut doar drivetest cu xc60 dar mi-a parut ok motorul D3, As merge pe asta.

As mai alege si varianta cu sasiu sport sau cel cu garda la sol usor coborata... In versiune normala, mi-a parut un pic ciudata suspensia pe curbe, parca erau arcurile prea lungi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cum se circula prin Rusia eu unul as zice sa-ti iei XC90,si tind sa cred ca inclimi mai mult spre acest model

La cum se circula prin Rusia eu unul as zice sa-ti iei XC90,si tind sa cred ca inclini mai mult spre acest model

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina noua 50000 , in trei ani nu mai iei 20000 pe ea .Cat te costa masina ?10000 pe an , nu ?Daca iei una SH cu 20000 si o dai cu 10000 dupa 2 ani , nu crezi ca-ti mai raman bani sa mergi cu camarazii tai la un ISCHGL macar 2 saptamani in high-season(cand este plin de ''ursi'' ) :beertogether: ?

Am probat un XC60 T6 AWD cu suspensie adaptiva , de peste un an isi cauta un nou proprietar :

http://www.autovit.ro/volvo-xc-60-C26492748.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina noua 50000 , in trei ani nu mai iei 20000 pe ea .Cat te costa masina ?10000 pe an , nu ?Daca iei una SH cu 20000 si o dai cu 10000 dupa 2 ani , nu crezi ca-ti mai raman bani sa mergi cu camarazii tai la un ISCHGL macar 2 saptamani in high-season(cand este plin de ''ursi'' ) :beertogether: ?

Am probat un XC60 T6 AWD cu suspensie adaptiva , de peste un an isi cauta un nou proprietar :

http://www.autovit.r...-C26492748.html

Da sunt de acord cu tine , dar preturile astea sunt valabile in Romania nu si in Rusia. (Nu scad asa mult)

Exemplu : Am un Pajero sport cumparat in 2007 cu 30000 e, acum pot sa-l vand cu 20000 e deci pierd 2000 pe an.(pana acum am un cumparator la 18500e )

La cum se circula prin Rusia eu unul as zice sa-ti iei XC90,si tind sa cred ca inclimi mai mult spre acest model

Salut! Vad ca sti cum se circula pe aici. Chiar locuiesti in Кроншта́дт? Am fost anul trecut pe acolo , frumos dar friiiigggggg :confused2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut doar drivetest cu xc60 dar mi-a parut ok motorul D3, As merge pe asta.

As mai alege si varianta cu sasiu sport sau cel cu garda la sol usor coborata... In versiune normala, mi-a parut un pic ciudata suspensia pe curbe, parca erau arcurile prea lungi.

Salut 'Olandezule Zburator'!

Imi trebuie o masina cu garada mai sus , sa merg si cu ea pe la balta.

Voi merge sa fac un test drive

Hei lumeeeeeeee!!!!!!

Ce motor recomadati d3? saud5?

Si daca stiti incep sa aibe probleme la un anumit nr de km parcursi? NU cunosc nimic despre Volvo....

De ex am un audi a6 2.5 tdi si au probleme cu axele cu came, pompa injectie etc. pe la 200000-250000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vei ramane surprins dar XC60-ul are garda la sol mai mare cu cativa centimetri fata de XC90.

For full pleasure ia un D5 :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vei ramane surprins dar XC60-ul are garda la sol mai mare cu cativa centimetri fata de XC90.

For full pleasure ia un D5 :headbang:

Da multam' asta am citit ca are garda la sol mai mare decat xc90,. Ce imi poti spune despre motoarele diesel de la Volvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ,

imi poti arata si mie un UAZ PATRIOT din 2012 ? Sunt curios ! Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ,

imi poti arata si mie un UAZ PATRIOT din 2012 ? Sunt curios ! Mersi

Da-mi o adresa de mail sa-ti trimit, am incercat aici sa postez dar nu reusesc , sunt prea mari pozele.

Sau cauta pe google уаз патриот 2012

@mid...Ai sa fii surprins un pic(eu am fost) ca totusi ruseasca fiind , parca un pic e mai ingrijita la aspect ,per total.

http://www.youtube.com/watch?v=lFZQ6WdSHsA&feature=related

"Stie" masina putine sau multe sa faca ,ramine sa ne spuna mai multe Razvan :smile:

Din ce vad eu aici acest patriot are cauciucuri de fitze nu ne off road.

Eu sunt foarte multumit de aceasta masina , daca ai gume bune , te duce unde vrei.

De exemplu eu am 3 randuri de gume , de sosea, de iarna si de camp.

Consuma ceva cam mult , la ce performante poate oferii acest motor. Undeva la 16-18 in oras,iar la drum 11,5 la 100 km/h.

Cea din videoclip din cate aud este diesel (de la iveco 116 cp), eu am benzina (motorul rusesc zmz 409 2,7l 130 cp)..

Una peste alta este o masina super , fara prea multa electronica, dar pentru drumuri lungi categoric iti trebuie o alta masina...

Eu am cumparat-o, pentru ca merg zilnic pe camp (am o balta de pescuit) :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Razvan, motoarele noi de pe XC60 nu mai au problemele celor vechi, recomandarea mea este D5-ul nou de 215CP . Banuiesc ca vrei un Volvo nou .

Daca vrei un XC60 SH, ia direct modelul D5 @205Cp, fugi de modelul de 185Cp, ala are ceva probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Razvan, motoarele noi de pe XC60 nu mai au problemele celor vechi, recomandarea mea este D5-ul nou de 215CP . Banuiesc ca vrei un Volvo nou .

Daca vrei un XC60 SH, ia direct modelul D5 @205Cp, fugi de modelul de 185Cp, ala are ceva probleme .

Multam' Bogdane!!!!!

Eu vreau sa iau un Volvo nou, aici am gasit cu motor de 163, 185, 205 cp. Daca cei de pe aici prin Rusia scriu corect pe aceste situri . Exista motor de 205 cp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sunt de acord cu tine , dar preturile astea sunt valabile in Romania nu si in Rusia. (Nu scad asa mult)

Exemplu : Am un Pajero sport cumparat in 2007 cu 30000 e, acum pot sa-l vand cu 20000 e deci pierd 2000 pe an.(pana acum am un cumparator la 18500e )

Salut! Vad ca sti cum se circula pe aici. Chiar locuiesti in Кроншта́дт? Am fost anul trecut pe acolo , frumos dar friiiigggggg :confused2:

Doar pana la Chisinau am fost si am vazut cum es merge pe acolo.Cine are masina cea mai mare se baga ,cu aia mica stai mai in spate:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar pana la Chisinau am fost si am vazut cum es merge pe acolo.Cine are masina cea mai mare se baga ,cu aia mica stai mai in spate:)

Hehehehe, aici este pe dos....... Nu conteaza ce masina conduci (mai ales prin Moscova pe centura) te bagi peste tot ,si gaz cat poate. (Sa-I vezi cum merg cu Laditele)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vad pe site in Rusia, D3, D4 sau D5 cu 136cp, 163cp sau 215cp .

Motorul de 205cp este unul vechi, la fel de bun ca cel nou de 215Cp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vad pe site in Rusia, D3, D4 sau D5 cu 136cp, 163cp sau 215cp .

Motorul de 205cp este unul vechi, la fel de bun ca cel nou de 215Cp

Eu deocamdata nu am gasit de 215 cp.

Voi merge sa fac un test drive , dar au motorul de 163 cp pe acea masina.

Problema ca unde locuiesc eu , in acest oras nu exista dealer Volvo, de aceea ma tem sa nu am probleme cu masina. Sper sa merg doar la revizii :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine nu faci un test drive cu D4-ul, o sa te impresioneze in mod negativ, e puturoasa rau masina cu D4 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now