costin s

Localizare serie sasiu.

21 posts in this topic

Bine v-am gasit.

Astazi am incercat sa fac ITP-ul si nu am reusit datorita faptului ca nu am gasit seria sasiului ( aceea poansonata) si datorita faptului ca frana de stationare, nu tine suficient de bine.

Partea cu frana o inteleg, dar faptul ca nu am gasit unde este ascunsa seria si omul de la statia ITP care ma tot intreba unde este, de parca am bagat-o in buzunar si acum astept sa vad daca o gaseste, mi-a cam stricat ziua.

Va rog, daca puteti, sa imi spuneti unde gasesc aceasta serie.

Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seria de sasiu (singura) este pe tablita de identificare de sub parbriz, in compartimentul motor. Alta NU exista. Cea argintie, cu rama neagra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsul super rapid. Este acoperita de elemente de plastic ce trebuie indepartate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma duc sa ma uit.

Din pacate, nu este. Am dat la o parte chiar si materialul fonoabsorbant din zona aceea. Maine incerc sa-i fac poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aualeoooo, stai ca acum am vazut ca ai S80 !

Placuta aia este la stalpul din dreapta-spate ! Deschizi usa dreapta-spate si gasesti acolo un sticker cu seria si nivelul de echipare. Imediat revin cu informatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe aia am gasit-o, dar nu era multumit respectivul. Vroia neaparat stantata, nu sticker .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In acest caz explica-i BOULUI de la RAR, ca singurele locuri unde este seria sunt o data SUB PARBRIZ (vizibil prin fanta de langa coltul stang - cum stai la volan) si IN SPATE LA USA unde ai gasit-o deja...

Dovada atasata

post-3-0-50468300-1353360309_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult. M-a frecat la cap jumatate de ora cu seria asta. Am sunat acasa, am mobilizat nevasta sa sune la Volvo ( am agitat-o si pe ea)...

Tipul de la RAR ( statia ITP este in cadrul reprezentantei VW) a spus la un moment dat: " Domne', veniti cu masini din acestea pe aici si nu stiti unde este seria ..." .

Ma voi duce la alta statie, pentru ca individul asta este cam exagerat. Mi-a verificat si duzele de la parbriz, chiar si daca se tureaza pe loc in pozitia N a cutiei.

Edited by costin s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Dar poti sa mergi la alta statie ITP daca ai deja deschis "dosarul" la asta de acum?

Sunt chiar curios... Mai prin 2010 cand am vrut si eu sa fac asta (mi-a refuzat ITP-ul pentru o fisura la parbriz in partea dreapta sus) mi s-a spus ca nu se poate merge la alta... Si am schimbat parbrizul, ca n-am avut incotro...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Behu. La asta nu m-am gandit. De lasat nu le-am lasat nimic si nici nu am platit nimic. Am completat o fisa de efectuare a ITP-ului atunci cand am ajuns la ei.

Oricum, trebuie sa rezolv frana de stationare inainte. Cica s-a schimbat nu stiu ce lege si daca ai probleme la masina ce sunt considerate periculoase pentru circulatie, si ai venit mai repede la ITP ( chiar si cu 3 luni inainte de expirare), iti anuleaza inspectia pe care o ai deja.

Edited by costin s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar in compartimentul motor între masca de la stergatoare si suportul superior al motorului nu s-a uitat?Eu la S60 acolo o am,pe lângă cea din bord.

In poza se vede undeva pe mijloc o decupatura la plasticul de la stergatoare,acolo este.

gega5e2a.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca s-a uitat.Dupa ce i-am dat manualul masinii sa se uite si el, a mai cautat vreo 5 minute si dupa aceea m-a luat cu frana. Eu nu am vazut alta decat cea indicata de Midnight Caller.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acolo e mai mult ca sigur.E mare cât capul!Arunca o privire acolo si spune-ne ce gasesti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost din nou la masina. Prima constatare: este frig de intepenesti. A doua: plasticul respectiv are doua capace, dar nici unul, nu acopera seria.

Edited by costin s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mea culpa!Mai devreme intrasem pe tableta si nu am văzut ca ai modelul nou de S80.Oricum trebuie sa fie undeva in compartimentul motor,sub toată plasticaraila de pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistit. Nu este nici o problema. De ce nu pun toti producatorii, in maxim doua pozitii stablite de comun acord, eu unul, nu pricep. Sa ma fi vazut astazi, parca imi faceam singur verificarea: " poate este la sub chederul capotei, poate pe oala amortizorului, poate sub scaun, da' seria motorului unde este..." .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toti producatorii pun seria in parbriz, acolo o ai si tu .

Seria motorului este in partea din spate langa distributie .

PS> la ITP poti fi respins daca nu merge sistemul de spalare al parbrizului, asa ca este normal sa verifice acest lucru .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,dai putin in spate scaunul din dr. cel al pasagerului si o sa vezi caci mochete are o decupare (taietura) in forma de usita,ridici usita respectiva (din mocheta) si o sa vezi seria puansonata acolo.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,dai putin in spate scaunul din dr. cel al pasagerului si o sa vezi caci mochete are o decupare (taietura) in forma de usita,ridici usita respectiva (din mocheta) si o sa vezi seria puansonata acolo.

Salut. Am fost la masina si am gasit-o in locul indicat de Sandro ( raman dator ). As pune o poza, dar nu stiu cum.

Multumesc tuturor pentru ajutor si pentru sugestii. Maine poate reusesc sa merg la service pentru frana de stationare. Poate am noroc si scap repede, doar cu o tensionare de cablu ( imi cer scuze daca este stupida ideea).

In legatura cu instalatia de spalare a parbrizului, verificarea ei, pentru mine, a fost o noutate. Stiam de omul de la statie ca este mai strict ( l-am nimerit acolo si cand am facut ITP-ul la alta masina), dar este mai aproape.

Edited by costin s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu spalatoarele parbrizului nici eu nu am mai auzit-o!! Daca aveam masina curata si imi actiona maneta spalatoarelor il puneam sa-mi spele masina!! :cursing:

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now