mario74

pareri pro si contra volvo s80,2.0 diesel....

9 posts in this topic

salutare tuturor,dupa cum spune si titlul topicului,astept parerile voastre despre aceasta motorizare,vreau sa cumpar aceasta masina(2009,anul fabricatiei),este masina sefului si vrea sa o vanda pentru ca nu o foloseste mai deloc,masina are 91.000 de km,este modelul Summum,cutie manuala,ma intereseaza in primul rand fiabilitatea acestui tip de motor si la ce trebue sa ma astept de la el.....consum,performante...etc,va multumesc,o zi buna tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se poate, cu ce buget o achizitionezi? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

inca nu am vorbit nimic cu el,de la fiica-sa am aflat aseara cand am mers in birou dupa salariu(era masina mamei sale care a murit acum o luna)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este ok motorizarea, aceiasi ca la S40/V50 2.0D,

136 cp cam putini pt S80 dar te obisnuiesti .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai prins ocazie, cum am prins eu de la firma la care am lucrat, nu mai sta pe ganduri. Merge decent S80 cu 2.0D (inchipuie-ti ca exista S80 si cu 1.6d) iar daca nu esti multumit, 2.0d-ul de PSA are potential destul de mare, chiar si tratat cu manusi.

Edited by Adi2727
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este ok motorizarea, aceiasi ca la S40/V50 2.0D,

136 cp cam putini pt S80 dar te obisnuiesti .

Multumesc Bogdan,ceva caluti se pot adauga totusi,nu?ramane de vazut cat de puturoasa e,mai mult in depasiri ma intereseaza

Daca ai prins ocazie, cum am prins eu de la firma la care am lucrat, nu mai sta pe ganduri. Merge decent S80 cu 2.0D (inchipuie-ti ca exista S80 si cu 1.6d) iar daca nu esti multumit, 2.0d-ul de PSA are potential destul de mare, chiar si tratat cu manusi.

Multumesc si tie Adi,ai dreptate,asa ma gandeam si eu,maine nu merg la lucru,dar poimaine sper sa aflu si pretul........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia initiativa si propune tu o oferta financiara, daca esti in tema cu masina (Ia deviz de reparatie de la reprezentanta). O sa prefere de departe sa ti-o dea tie la pret mult mai mic decat al pietei, decat sa isi piarda timpul cu discutii si telefoane. Pe tine te cunoaste, ai un foarte mare ATU. ;)

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

In calitate de detinator de S80, model 2010, motorizare D3 (163cp) pot sa iti spun ca masinuta e mai mult decat ok si are grija de tine daca si tu ai grija de ea. Nu am foarte multi km pe ea, am doar 10.000 deocamdata. Din punct de vedere al consumului nu pot sa zic ca e foarte mancacioasa. Eu am pe bord un consum mixt de 6,8 in momentul de fata (nu stiu cat de ok e, dar cei de la volvo nu au zis nimic) si probabil ca va mai scadea in momentul in care ma voi plimba mai mult pe autostrada. Deocamdata o cam chinui in oras si se vede.

Puncte minus la masina ar fi intretinerea: costa. In rest, nu prea am gasit altele deocamdata. As zice ca e pretentioasa la tipul de carburant pe care i-l pui, dar inca mai cercetez partea asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt S40, cel putin, 2.0D e ok ca si performante...Nu te da chiar pe spate ,dar nu e nici lenes.Ca si fiabilitate e ok,dar componentele de pe langa el(alternator,demaror,injectie,ambreiaj,turbo) o sa le vina randu curand dupa 200.000km cand o sa incepi sa le schimbi pe rand(cel putin asa s-a intamplat la S40 meu din 2004,dar presupun ca acelasi lucru se va intampla indiferent ca e 1.6D, 2.0D,D5 sau Audi,BMW,etc)...

E bine totusi ca fiind motor/platforma puse pe mai multe marci de masini,vei gasi piese/producatori/preturi variati/e...

Consumul la mine pe S40 am cam 7-8 in oras(Constanta,poate chiar 9 iarna) si 5.5-6.5 la drum lung...Pe S80 probabil va tinde spre 8 in oras si 6-7 drum lung...

Una peste alta e OK...Succes la achizitie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now