icristi

Curea alternator

85 posts in this topic

1 hour ago, MihaiS60 said:

Am fost la Volvo, a durat maxim o ora, manopera nu este cine stie ce, piesele sunt scumpe. In total 290 de euro, din care manopera doar 75 Euro.

Curelele cate 60 de euro bucata, se schimba ambele, intinzatorul 100Euro, plus doua suruburi 3 euro.

coduri piese

31330870 curea,

31325042 curea

31330379 intinzator

30624274 surub

Numai bine!

Mihai

felicitari! Iti recomand sa verifici si alternatorul(axul sa nu fie stramb iar fulia sa nu fie gripata)...avand in vedere investitia facuta este bine sa ti verificat tot traseul "curea servicii"...iar cureaua (31330870)daca o schimbi odata la 2 ani este excelent pt ca nu tine 90.000km cat recoamnda Volvo,trece foarte greu de 50.000km intacta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut,

  am nevoie de ajutorul vostru. E posibil sa fi avut ghinion la service. Va atasez cateva poze.

Dupa cum stiti de dimineata am fost la Volvo sa schimb curele auxiliare si rola intinzatoare. am plecat fain frumos , grabit sa ajung inapoi la servici, iar dupa servici am aruncat un ochi sa vad ce e pe acolo. Mie mi se pare ca m-au fraierit si ca intinzatorul de la curea nu este schimbat.

Am fost deja la un service de cartier, si dupa ce s-a uitat maistru de acolo la el, in 5 secunde mi-a spus ca aia nu e piesa noua. Am mers inapoi la Volvo si nu au recunoscut. Mi-au zis ca ei sunt siguri ca s-a schimbat piesa, ca a avut piesa in mana. Mie mi se pare ca rola aia e vizibil plina de depuneri de la cureaua veche. O sa incerc sa merg maine la un service care face constatari. As vrea sa obtin o hartie care sa spuna daca piesa este noua sau nu. Eu am fost fraier ca nu am cerut de la inceput piesa veche inapoi dupa schimb. Acum cand am fost a doua oara am cerut-o si mi-au zis ca o cauta in gunoi si ma suna maine daca o gasesc. Le-am cerut sa-mi arate o piesa noua, si mi-au zis ca nu au pe stoc, ca ei comanda tot timpul in avans. Mi-e greu sa cred ca nici la reprezentanta nu au piese asa comune pe stoc.

poza 1.jpg

poza 2.jpg

poza3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, MihaiS60 said:

IPVa salut,

  am nevoie de ajutorul vostru. E posibil sa fi avut ghinion la service. Va atasez cateva poze.

Dupa cum stiti de dimineata am fost la Volvo sa schimb curele auxiliare si rola intinzatoare. am plecat fain frumos , grabit sa ajung inapoi la servici, iar dupa servici am aruncat un ochi sa vad ce e pe acolo. Mie mi se pare ca m-au fraierit si ca intinzatorul de la curea nu este schimbat.

Am fost deja la un service de cartier, si dupa ce s-a uitat maistru de acolo la el, in 5 secunde mi-a spus ca aia nu e piesa noua. Am mers inapoi la Volvo si nu au recunoscut. Mi-au zis ca ei sunt siguri ca s-a schimbat piesa, ca a avut piesa in mana. Mie mi se pare ca rola aia e vizibil plina de depuneri de la cureaua veche. O sa incerc sa merg maine la un service care face constatari. As vrea sa obtin o hartie care sa spuna daca piesa este noua sau nu. Eu am fost fraier ca nu am cerut de la inceput piesa veche inapoi dupa schimb. Acum cand am fost a doua oara am cerut-o si mi-au zis ca o cauta in gunoi si ma suna maine daca o gasesc. Le-am cerut sa-mi arate o piesa noua, si mi-au zis ca nu au pe stoc, ca ei comanda tot timpul in avans. Mi-e greu sa cred ca nici la reprezentanta nu au piese asa comune pe stoc.

poza 1.jpg

poza 2.jpg

poza3.jpg

Intinzatorul este nou,se vede clar rola de la el ca nu a capatat nici macar pic de luciu de uzura,la fel si cureaua.nu inteleg de ce cauti nod in papaura,se vede clar ca au schimbat piesele...nu se risca nimeni sa nu schimbe piese care sunt mai ales la vedere! cred ca maistrul nu a inteles care rola,ori repara biciclete :)))

Ps! Ce vezi tu nu sunt depuneri,este rola de la intinzator care este prea noua si nu a capatat puc de uzura!

Edited by Raxo

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer in poza arata bine, in realitate nu luceste asa metalul, cred ca din cauza blitzului arata asa in poza. Am dat cu unghia pe rola si am luat mizerie de pe ea. La fel arata si rolele uyate de la alte masini pe care le-am avut si la care am schimbat singur aceste role. Sper sa fie cum zici tu. Maine oricum mai merg la un punct de inspectie tehnica,  TÜV se numeste. O sa vad ce zic si cei de acolo.

Edited by MihaiS60

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 minutes ago, MihaiS60 said:

IPVa salut,

  am nevoie de ajutorul vostru. E posibil sa fi avut ghinion la service. Va atasez cateva poze.

Dupa cum stiti de dimineata am fost la Volvo sa schimb curele auxiliare si rola intinzatoare. am plecat fain frumos , grabit sa ajung inapoi la servici, iar dupa servici am aruncat un ochi sa vad ce e pe acolo. Mie mi se pare ca m-au fraierit si ca intinzatorul de la curea nu este schimbat.

Am fost deja la un service de cartier, si dupa ce s-a uitat maistru de acolo la el, in 5 secunde mi-a spus ca aia nu e piesa noua. Am mers inapoi la Volvo si nu au recunoscut. Mi-au zis ca ei sunt siguri ca s-a schimbat piesa, ca a avut piesa in mana. Mie mi se pare ca rola aia e vizibil plina de depuneri de la cureaua veche. O sa incerc sa merg maine la un service care face constatari. As vrea sa obtin o hartie care sa spuna daca piesa este noua sau nu. Eu am fost fraier ca nu am cerut de la inceput piesa veche inapoi dupa schimb. Acum cand am fost a doua oara am cerut-o si mi-au zis ca o cauta in gunoi si ma suna maine daca o gasesc. Le-am cerut sa-mi arate o piesa noua, si mi-au zis ca nu au pe stoc, ca ei comanda tot timpul in avans. Mi-e greu sa cred ca nici la reprezentanta nu au piese asa comune pe stoc.

poza 1.jpg

poza 2.jpg

poza3.jpg

Intinzatorul este nou,se vede clar rola de la el ca nu a capatat nici macar pic de luciu de uzura,la fel si cureaua.nu inteleg de ce cauti nod in papaura,se vede clar ca au schimbat piese...nu se risca nimeni sa nu schimbe piese care sunt la vedere! cred ca maistrul nu a inteles care rola :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, Raxo said:

Intinzatorul este nou,se vede clar rola de la el ca nu a capatat nici macar pic de luciu de uzura,la fel si cureaua.nu inteleg de ce cauti nod in papaura,se vede clar ca au schimbat piese...nu se risca nimeni sa nu schimbe piese care sunt la vedere! cred ca maistrul nu a inteles care rola :)))

Iti voi atasa o poza cu intinzatorul si cureaua puse la un S60 noi noute! Piese OE(original equipment)

iti faci prea multe probleme si stresezi si pe cei din Volvo! "Depunerile" pe care le vezi este mizeria de la motorul tau!

 

 

IMG_0703.PNG

Edited by Raxo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raxo, iti multumesc mult pentru intersul acordat problemei mele. Ma mai linistesc acum, vazand ca si in poza ta arata la fel. Eu am facut 20 de km de la service pana la mine la job, si nu ma asteptam sa vad vre-o depunere pe rola. O trec la capitolul experiente noi .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, MihaiS60 said:

Raxo, iti multumesc mult pentru intersul acordat problemei mele. Ma mai linistesc acum, vazand ca si in poza ta arata la fel. Eu am facut 20 de km de la service pana la mine la job, si nu ma asteptam sa vad vre-o depunere pe rola. O trec la capitolul experiente noi .

Stai linistit! Nici o problema! Peste 90.000 cand il vei schimba vei constata acelasi lucru :)

rola mai capata depuneri si de la praful de la curea,vapori ulei,inclusiv de la banda alba de teflon de la corpul intinzatorului care preia vibratiile din curea! ;)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a dovedit ca intr-adevar au schimbat piesa. Ce m-au lamurit cei de la TÜV este ca pe rola nu este mizerie, ci asa este structura plasticului, si ca cel mai probabil este plastic reciclat. Am incercat apoi sa curat rola si intr-adevar nu se ia nimic de pe ea, pentru ca e curata :) doar ca arata aiurea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now