K-storu

Volvo V70 - 2.0d momentum 100kw Clima Leer

11 posts in this topic

Salut, am gasit un V70 din aprilie 2009 cu 150.000 la bord. Masina a avut un usor accident frontal, motiv pt. care au sarit airbagurile sofer/pasager. Pretul masinii in starea actuala este de € 8.900 ceea ce mie m-i se pare acceptabil insa nu stiu cat ma costa reparatia airbagurilor. Cand zic reparatie, ma refer sa fie din nou functionale. Stiu ca sant multi care se multumesc doar cu mascarea avariilor.

P.S. Un an nou fericit tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina nu face acesti bani la echiparea ,motorizarea si accidentarea pe care spui ca o are..Faci cum iti dicteaza inima.Airbagurile fac pe putin 12-15% din pretul actual de vinzare al masinii.Mai este de schimbat si bordul si cine mai stie ce nimicuri mai ai .Zici ,accident frontal usor dar nu ai pus poze sa iti fac o " evaluarea la ochi". :smile:

Daca avea pina in 40-50 mii merita un calcul.Eu zic ca ma pricep cit de cit la masini atinse ,rasturnate ,etc :smile:

La multi ani si tie ,Doamne ajuta!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa repari plansa de bord te costa in jur de 150-200 euro. Ma refer sa fie din nou functionala, fara airbag-ul propriuzis. Airbag pasager plus sofer, nu cred ca ar costa mai mult de 3-400 euro in dezmembrari. Pe langa astea mai trebuie luat in calcul centurile (mai mult ca sigur au detonat), parbrizul 2-300 euro si in plus ce defecte sti ca mai are masina

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil va puteti da seama mai mult de avarii din pozele de mai jos.

333_zpsd4dd52f1.jpg

222_zps63c08288.jpg

111-1_zps136b111c.jpg

@V50Saphir

Dupa semnatura ta imi dau seama ca esti posesor V50.

In momentul de fata sant in tratative cu sotia: ea vrea V50,eu V70.

Personal, m-ar aranja si pe mine un V50. motorizare de 2.0, 6 trepte.

In rest nu prea stiu nimic de acest model. Ideea este ca ne trebuie neaparat o masina break din cauza ca a aparut puradelul cu nr. 3

E mai usor cu caruciorul si chestii de transportat. Daca imi poti impartasii ceva pareri (bune/rele) despre acest model ti-as ramane dator cu cateva beri :-)

Edited by K-storu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merita la acesti bani masina, numai plansa de bord cu airbaguri sare de 1200E, aripa plus bara sar de 500E, nu-mi dau seama ce faruri are, banuiesc ca sunt cu xenon iar un far costa 600E deci cu totul ajungi pe la minim 2500E .

O astfel de masina intreaga este in RO 10.ooo E iar in NL cam 12.ooo E iar daca stai si o cauti o gasesti si mai jos .

Daca tu gasesti toate piesele la maxim 1000E si o repari singur poate ca merita pt ca masina are optiuni de Summum .

V70 este mult peste V50 la capitolul comfort, isonorizare si tinuta de drum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa ma desfasor in detalii dar vazind pozele bagi muuulti bani decit ti s-au spus aici.In fine ,vrei V70 e sigur ca gasesti in Olanda,unde observ ca locuiesti, aceeasi motorizare si optiuni nelovita si cu 170-180 mii km pina max. 9500-10000 doar trebuie sa fii atent zilnic la anunturile locale,zonale.

Legat de V50 (am sasiu confort) e lejer in a-l conduce , silentios ca mers ,un pic ca o barca pe valuri.Daca ma dau la ea in plecari mai bruste vad cerul ca se ridica de "bot" muult.M-a interesat motorul D5 si km foarte putini la cumparare.Din ce vad ,optezi pentru litraj mic adica 2L.Am avut si condus Focus-uri dar e diferit de, D5(2400cmc). V50-urilor de 1,6 si 2L sint zgomotoase cu motoare de "moara" PSA dar la final se pot revinde mai usor.Fara suparare si fiecare dupa gusturi si bani

Cit priveste V70 model nou, dorit de tine ,nu mai este V70 -ul pe care il stiam ca si confort de acum multi ani dar fiecare invoca motive si motive.Spre ex.pentru mine un V70 este un picut sub Ford Mondeo (new)ca si confort ca sa deviez un pic discutia si costa mult .

Sfatul meu este sa cauti un V50 Summum cu maxim de optionale(linia audio mai ales),carte service la zi .Apoi V50 ,odata ce te plictisesti de el sigur il poti revinde.(motorizare 1,6 sau 2L),ORI un new Mondeo Wagon care este masina de famile 100% ,de 2,2L Diesel .Este parfum

Alegi masina pe care simti ca ti-o doresti . :smile: Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

De roata dreapta fata nu zice nimeni nimic? Se vede ca-i stramba si ca a fost schimbata si cine stie ce mai trebuie schibat (brat, amortizor, etc)!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU merita!Numai in cazul in care il poti cumpara cu vreo 6000,dar si asa e mult..

La 9400 e poti gasi un v70 frumos cu 180-200 tkm la bord din 2009.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am ocazia sa achizitionez un V70 din 05/2010, motor 2 litri, manual, 100kw. Ce ma surprinde e ca vanzatorul specifica EURO 4 cu 157g/km. Este posibil din 2010?

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA ,e foarte corect ce iti zice.Mai sus un pic ca si an vei gasi E5 ,motorul nou,de 163cp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru promptitudine! Sunt cam dezamagit sincer sa fiu. Timbrul de mediu pentru noxele astea este undeva la 1800 euro. F mult zic eu pentru un amarat de 2 litri diesel de 136 cp.

Sent from iPhone via Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now