costinell_mc

Taxa noua, timbrul verde?

174 posts in this topic

Salutare,am platit 'marea pacaleala nationala' in valoare de aproximativ 1500 euro.Ideea era ca o sa deschid proces pentru recuperarea taxei.Toate bune si frumoase,am deschis procesul chiar dupa inmatricularea masinii acum 4 luni,termenul ar fi undeva in jur de 8 luni.DAR intre timp am gasit o super oferta la o masina si as vrea sa o vand.Daca nu am primit banii,urmatorul proprietar trebuie sa o plateasca?De la finante ce fel de dovada imi da ca e sau nu platita?

Mersi fain.

Daca inca nu ai primit o sentinta cu care sa te fi prezentat la finante atunci, finantele iti vor da adeverinta cum ca taxa nu a fost recuperata si in final omul nu va trebui sa plateasca taxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate inteleg urmatorul proprietar nu o sa plateasca taxa atata timp cat nu am primit eu banii,chir fiind si in proces numai ca daca omul va vrea sa vanda masina cine o cumpara va trebui sa o plateasca pt ca nu are cum sa justifice ca e platita din moment ce eu am recuperat banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, politia in momentul cand duci actele pt inmatriculare iti cere adeverinta de la finante care sa arate daca pt masina respectiva este platita taxa sau nu. Deci nu au treaba cu noul proprietar ci au treaba cu masina daca are taxa platita sau nu. Atata timp cat tu nu ai depus la finante sentinta prin care ii obligi sa iti dea banii inapoi, finantele nu pot elibera adeverinta cum ca taxa a fost recuperata si vor elibera adeverinta cum ca taxa este platita. Dupa ce ai depus sentinta la ei atunci orice alt nou proprietar va primi de la finante adeverinta cum ca pt masina respectiva a fost recuperata taxa, in consecinta va trebui sa o plateasca.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este oficial.

Daca se va vinde , masina se va vinde numai cu procura, sau contract de vanzare/cumparare, radiere din rol vanzator si luare pe rol de catre cumparator, fara insa a o inmatricula.

Nu conteza cei 30% vama si cei 19% TVA platiti pentru aceasta masina la momentul importului in Romania. Nu este platit timbrul de mediu.

Asa ca , cine a zis " volvo for life " a inventat conceptul de " masina pe viata" in care, pe langa marcile consacrate in acest sens, se vor mai aduga cca 80 % din parcul auto national, fara exceptia de marca a masinii.

Avem o tara frumoasa.... pacat ca are conducatori destoinici!

H.

Edited by ursu48
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are conducatorii pe care si-a ales, uitandu-se la Talkshow-uri si promisiuni pe tembelizor.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoaratiu, poti te rog sa detaliezi, ca eu nu am inteles nimic din ce ai scris tu. Eu detin o masina (nu conteaza ca e pe societate).

Daca vreau sa o vând cu factura unui cumparator, fie el persoana fizica sau juridica, mă impiedica ceva sau cineva să fac asta?

Din câte ştiu eu despre economie, finanţe şi contabilitate, nu mă impiedica nimeni şi nimic.

Nu-mi vorbi despre preţ, căci e o alta poveste.

Preţul e doar punctul unde se întâlnesc oferta celui care vinde cu disponibiltatea celui care cumpără.

Şi unde se decide cine dă aldămaşul,

Nu crezi că e normal ca o maşină să fie înregistrată pe rolul fiscal al cumpărătorului după ce acesta din urmă devine proprietar?

Ce e atât de nefiresc in asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ursu a platit Vama si TVA pt masina lui pt ca a cumparat-o mai demult. Acum, noul cumparator trebuie sa plateasca aceasta taxa de mediu noua, care e de fapt tot vama si tva deghizata, ca nu are nici o treaba cu poluarea, vrea doar statul sa mai faca un ban.

Masina lui e practic taxata de 2 ori acum. O mizerie, care desi nu il afecteaza direct ca doar nu plateste el inca o data taxa, il arde la buzunar pt ca se strica piata, scad preturile masinilor pt care trebuie sa platesti taxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

este taxata de 5 ori ca sa fim mai precisi :

- vama la import la momentul cumpararii initiale

- tva la momentul cumpararii initiale

- impozitul anual la primarie functie de cilindree

- taxa de mediu inclusa in fiecare tona de combustibil scos la comercializare

- noua taxa de mediu pentru inmatriculare

Si ca sa raspund intrebarii, tocmai ai descoperit o lacuna in procedura :

Tu ai procesul pe rol acum, o sa se judece la data stabilita, candva in viitor.

Daca vinzi masina acum pana iti primesti taxa inapoi, proprietarul nou o va putea inmatricula fara sa plateasca taxa. (va primi de la finante adeverinta cum ca taxa a fost deja platita).

Ulterior tu iti vei recupera taxa daca ai castig de cauza in proces.

End of story.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

scirbele dracului cica se considera la acest timbru valoarea euro din octombrie 2012!!!!!

cind era 4.55 ron - 1 euro

astia nu au limita!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius!

Pe scurt, sa concluzionez ce au spus antevorbitorii mei :

Eu VANZATOR iti vand tie masina cu 1 leu. Tu, CUMPARATOR, pentru a putea sa o inmatriculezi pe tine , va trebui sa platesti pe langa pretul de cost al masinii, de 1 leu, inca 2,5 lei statului drept tibru de mediu. Adica total masina 1 leu + 2, 5 lei = 3,5 lei.

Avand in vedere cele de mai sus, am deschis discutia de a gasi variante de transfer/vanzare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are cum sa fie timbrul de mediu mai mare decat valoarea unei masini. Astea sunt povesti de adormit copiii.

Daca, totusi masina are o valoare atat de mica incat timbrul de mediu e mai mare, atunci sigur iei mai multi bani de la Remat.

Hai sa nu mai ocolim adevarul si sa spunem doar ce ne convine.

Vinde cineva intradevar o masina cu un pret mai mic decat ii da Remat-ul pe ea ?

Daca totusi o fi vreun exemplar izolat, o exceptie nemaipomenita, nu merita sa ne facem griji din asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mai pe scurt, la XC70-ul sotiei, taxa de mediu a ajuns de la 2400E cat era in 2008 cand a fost inmatriculata masina in RO la 10.500E. Pe atunci taxa era cam 20% din valoarea masinii iar acum taxa este mai mare decat valoarea masinii .

@Marius, un XC70 2004 nu este o masina de Remat, totusi taxa este de 10.500E .

post-178-0-41330500-1363764373_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vinzi XC70 -ul cu mai putin decât timbrul de mediu ? Il cumpar eu, Bogdan! Mai ai si altele ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Măcar cei care defilează cu ideea de "Volvo până la moarte" au ocazia să o şi pună în practică...

Nu înţeleg de ce vă interesează subiectul taxei, chiar e cineva pe-aici care vrea să renunţe la maşină? ;D

PS: Marius, vezi că icsşceul lui Bogdan e Diesel... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atasat gasesti calculu bazat pe norma EURO 3.

Daca ar fi EURO 2, taxa ar scadea la cca 5300 eur.

Heim! eu vreau sa trec la un model mai nou. Insa a ma gandi ca mai pot avea niste banuti din vanzarea masinii pentru a completa pana la masina noua dorita, devine sau a devenit o utopie.

Marius. Nu vrem sa vindem masinile decat la pret corect de piata pentru o masina de de x ani, cu x km.

post-238-0-25638200-1363764663_thumb.png

Edited by ursu48

Share this post


Link to post
Share on other sites

Măcar cei care defilează cu ideea de "Volvo până la moarte" au ocazia să o şi pună în practică...

Nu înţeleg de ce vă interesează subiectul taxei, chiar e cineva pe-aici care vrea să renunţe la maşină? ;D

PS: Marius, vezi că icsşceul lui Bogdan e Diesel... ;D

Upss... Eu sunt fan Otto! Renunt la idee. Multumesc de pont.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marius, da masina este la vanzare cu 9000E si DA timbrul de mediu este mai mare decat valoarea masinii, deci cum ramane cu afirmatia ta :" Nu are cum sa fie timbrul de mediu mai mare decat valoarea unei masini. Astea sunt povesti de adormit copiii." ???

@Mr Ciocan, da eu am renuntat deja la 2 Volvo-uri si mai am inca 2 la vanzare. Cumperi ?

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upss... Eu sunt fan Otto! Renunt la idee. Multumesc de pont.

Si totusi, a lui tine inca 100 de ani peste a ta :D ..... construita cu mai mult cap ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]

@Mr Ciocan, da eu am renuntat deja la 2 Volvo-uri si mai am inca 2 la vanzare. Cumperi ?

Păi, Mr. Ciocan-De-Cositorit, nu cumpăr, că am scos la piese din asta pe care o am, de aproape-mi pot face încă una, deşi mai mică, aşa... cu o uşă, poate o înmatriculez în Uruguay, să mă păsuiască la ITP pentru că am lipit bucşele cu silicon... ;D

Agresor, aşa e, construită cu mai mult cap, pentru mai multă... bătaie de cap... ;D

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasati dragi colegi ca dupa ce termina astia autostrazile o sa se scoata taxa de mediu.Astia au pus enspe mii de taxe ca sa mai stopeze importul de masini ca nu mai au loc pe strazi si in parcari.E un control de la inaltime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marius, da masina este la vanzare cu 9000E si DA timbrul de mediu este mai mare decat valoarea masinii, deci cum ramane cu afirmatia ta :" Nu are cum sa fie timbrul de mediu mai mare decat valoarea unei masini. Astea sunt povesti de adormit copiii." ???

Ce sa mai zic ? Ai dreptate, daca zici ca dai masina cu 9.000. Sunt curios cine o sa ti-o cumpere ?

Caci problema nu e doar cât ceri tu, ci si cât ofera cumparatorul.

Eu iti doresc sa iti implinesti visul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mai pe scurt, la XC70-ul sotiei, taxa de mediu a ajuns de la 2400E cat era in 2008 cand a fost inmatriculata masina in RO la 10.500E. Pe atunci taxa era cam 20% din valoarea masinii iar acum taxa este mai mare decat valoarea masinii .

@Marius, un XC70 2004 nu este o masina de Remat, totusi taxa este de 10.500E .

post-178-0-41330500-1363764373_thumb.jpg

Bogdan , ai dreptate dar te rog nu-i mai explica lui Marius ca iti tocesti buricele degetelor degeaba ! El, nu crede/intelege nici atunci cand vede alb pe negru in documente oficiale ! Exemplele ar putea fi multe ( vezi topicul cu ...CE JNATE SI CAUCIUCURI SA IMI IAU ?!!!

Exemplul dat de tine referitor la XC poate fi folosotor celorlalti cititori !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aline, ai gresit-o cu topicul ala. Voi pune foarte curand chiar acolo dovada ca gresesti si tu si toti cei care au pus preturi aberante. Putintica rabdare, dragule. Asta daca nu-mi inchide intre timp un moderator topicul...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Aici am o intrebare la cei care au o masina la fel ca a mea : incape roata de 16 inch cu specificatiile de mai sus in locasul destinat din portbagaj ? "

Asta intrebi tu , Marius in conditiile in care in talon sunt trecute roti de 16" , dimensiune data de producator !.

Asa ca ...inteleg ca nu crezi ce scrie !

Edited by alinbuga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off topic: Te referi la intrebarea cu incaputul jantei de 16"... Asta era nimic in contextul celor discutate acolo. Oricum nu ne-am contrat pe asta. M-au lamurit prietenii care mi-au raspuns ca nici nu-mi trebuie rezerva pe 16".

Eu credeam ca te referi la ironiile cu trimisul la importator sau la dealer sa vad eu acolo preturi...

Culmea e ca, in cele din urma am fost si acolo... Ar fi trebuie sa merg de la inceput....

Dar ma opresc ca suntem off-topic.

Detaliile le vom discuta la timpul potrivit in subiectul potrivit.

On topic : Concluzia la acest subiect e urmatoarea : nu mai visati la cai verzi pe pereti. Asta e legea si trebuie respectata. Cine cauta solutii de ocolire (totdeauna vor fi destui tentati sa ocoleasca legea) nu au de ce sa se planga.

Apropos, observ ca cel mai mult se plang de starea strazilor ( gropi, mizerie, etc), tocmai cei care nu platesc taxe locale ( impozitul auto e una din ele). Atunci de ce mai asteapta ceva ? Singurul loc unde trebuie sa se planga cei care au masina inmatriculata in Ruse, este Primaria acestui frumos oras de pe malul drept al Dunarii. Restul e cancan.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now