Sign in to follow this  
Followers 0
Vicu

Radiator ulei suplimentar pt cutie automata

34 posts in this topic

Vreau sa-mi iau asa ceva și vroiam părerea unuia mai avizat decât mine, merita sa-l montez pe masina mea C30 D5 (din punct de vedere tehnic)?

http://bmracing.com/?wpsc-product=hi-tek-automatic-transmission-cooling-system-10x7-12x4-with-7-diameter-fan

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man, la ce te ajuta? Ai probleme cu cutia? Uleiul? Tu acu ceva timp ai pus masina la vanzare si acum ai inceput sa bagi bani in ea. :) Eu zic ca nu prea are rost sa pui suplimentar pe ea ptr ca masina ta oricum de fugit fuge destul de bine si nici nu se preteaza a fi un RS clio ori megane. Probabil ca cine e in masuna sa-ti dea sfaturi despre ceea ce doresti tu sa montezi o sa spuna ce are de spus. Din punctul meu personal de vedere nu stiu la ce te ajuta piesa. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu o forjezi n-ai nevoie. E adevarat ca temperatura ridicata a lichidului de transmisie e cea care omoara transmisiile automate, dar nu atingi temperatura aia daca mergi cat de cat normal cu masina. Daca o tii intr-o forja constanta, atunci da, ai nevoie.

Dar sa-i pui si un termostat, ca sa nu iti raceasca in prostie lichidul, ci doar cand e nevoie. Altfel mai rau faci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu termostatul e tare, ti-a iesit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E geniala :D

De fapt sistemul se leaga in paralel cu radiatorul actual care la randul lui se afla in radiatorul de apa, in acest caz vara lichidul de la cutie nu poate sa scada mai jos de 90C iar in acest caz acest radiator suplimentar cu ventilator este exceptional, daca se poate tine lichidul la 60C este exceptional . Pt ca odata ce se incalzeste uleiul din cutie incep si problemele, la mine a ajuns uleiul si la 140C .

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, am zis o prostie. N-am stiut ca are radiator.

Totusi, de ce se leaga in paralel nu in serie si de ce trebuie sa fie asa rece lichidul de transmisie, 60C?

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites
E geniala :D

De fapt sistemul se leaga in paralel cu radiatorul actual care la randul lui se afla in radiatorul de apa, in acest caz vara lichidul de la cutie nu poate sa scada mai jos de 90C iar in acest caz acest radiator suplimentar cu ventilator este exceptional, daca se poate tine lichidul la 60C este exceptional . Pt ca odata ce se incalzeste uleiul din cutie incep si problemele, la mine a ajuns uleiul si la 140C .

Bine mr.G, acum nu au pe stoc, dar cum apare comand si vin la montaj...ms

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

E geniala :D

De fapt sistemul se leaga in paralel cu radiatorul actual care la randul lui se afla in radiatorul de apa, in acest caz vara lichidul de la cutie nu poate sa scada mai jos de 90C iar in acest caz acest radiator suplimentar cu ventilator este exceptional, daca se poate tine lichidul la 60C este exceptional . Pt ca odata ce se incalzeste uleiul din cutie incep si problemele, la mine a ajuns uleiul si la 140C .

Poate gresesc, dar eu stiu ca se leaga in serie, nu are ventilator, parca si chitul cuprinde un singur furtun pentru legatura dintre cela doua radiatoare, turul si returul ramanand originalele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine stie/cunoaste, acest radiator se potiveste la masina din semnatura, zice ca este pentru uleiul de la directie, eu cred ca este pentru cutia de viteze. Poate ca pentru cutia de 5+1, dar ... ?

http://www.ebay.de/itm/Volvo-XC90-BJ04-2-9L-T6-200KW-Servo-Kuhler-Servoleitung-Servokuhler-/390545614186?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3AVolvo%7CModel%3AXC+90&hash=item5aee55256a

Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este fix radiator pt ulei pt cutia de viteze automata, asta se monteaza cum spui tu mai sus, adica in serie, din el se duce returul de ulei in cutie .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este deja pe drum, multumesc pentru confirmare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Culmea radiatorul acela il aveam si eu ,aruncat printre rafturi .Acum ca am observat la tine aceasta idee as fi tenta si eu de acest lucru ..

Numai ca eu in radiatorul de apa am deja serpentine pt racire si incalzire ulei cutie,dar mai am si acel radiator.Sa inteleg ca am 2,de fabrica ?

Bogdan care ar fi avantajele si dezavandajele ?Ms.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai in..... , scuze nu sunt Bogdan.

Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60/V70 in varianta R au totul dublat, adica doua intercoolere + doua radiatoare de racire ulei cutie, deci nu este nici o problema daca mai pui un radiator . Nu stiu insa cat de mult ai nevoie de inca un radiator, adica nu ai o masina atat de grea incat sa necesite doua radiatoare de ulei cutie, la XC90 sau la R-uri este alta poveste, sunt masini mai grele, 4x4, care chiar au nevoie de racire suplimentara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine radiatorul de apa are in interior serpentine pt uleiul de la cutie,dar am si un radiator in fata celui de AC la partea de jos ca cel din imaginea atasat de colegul.Am doua radiatoare pt uleui din cutie?Ms.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu l-am pus/montat pentru ca urmeaza sa trag o rulota, si ajung la mma = 394oKG, asa recomanda si producatorul si oricum e o protectie suplimentara. Costuri mici, montare rapida, mi se pare foarte util.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Salman, nu ai 2 radiatoare, cel de jos este pt servo-directie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ,este identic cu cel din poza pusa de colegul si de aceea eram uimit. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum arata uleiul dintr-o cutie automata cu radiatorul stricat/infundat:

Deci merita pus un racitor/radiator in plus!!!

Pentru poze si alte informatii, vizitati pagina de facebook a lui Samer Zakzak: http://www.facebook.com/reparatiicutiiautomate

post-1775-0-87385900-1363894049_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bea cineva un shake :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum arata uleiul dintr-o cutie automata cu radiatorul stricat/infundat:

Deci merita pus un racitor/radiator in plus!!!

Pentru poze si alte informatii, vizitati pagina de facebook a lui Samer Zakzak: http://www.facebook....iicutiiautomate

Mai precis in amestec cu apa.
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum naiba a ajuns apa in uleiul de cutie ?Tare asta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o luam asa usurel, cineva mai sus spunea ca are o serpetina in radiatorul de apa/antigel pe care este uleiul de la cutie (mai sti tu cine?). Iar radiatorul care zici ca-l ai si e la fel cu cel luat de mine este pentru cutie, pentru servo este practic o teava in forma de U, care pe un brat sau chiar amandoua are niste "aripiore" pentru disiparea/pierderea calduri.

Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sustin ce am spus radiatorul de apa are serpentina de ulei pt cv automata,dar am si radiatorul de care spui,mentionat in poza atasata de tine in fata celui de AC. Mai exact asta

post-4299-0-40269800-1363998095_thumb.jp ce zici seamana? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0