neotrim

am comis-o, am nevoie de ajutor

78 posts in this topic

Sambata seara am facut accident, am intrat frontal intr-un golf, azi voi primi masina inapoi.

Nevoia mea de ajutor se refera la cei care ma pot ajuta cu piese, contra cost bineinteles.

Cand voi avea masina, voi face lista de piese.

Macar acum stiu sa nu imi iau VW niciodata si sa raman la Volvo, mi-a salvat viata masina mea si din cele 2 este singura ce mai poate fi repusa pe roti, golful e dauna totala, trebuie sa ii dau 3500 pe el...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca esti intreg! Sper ca nimeni nu a fost ranit. Fierul se repara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce stire de luni dimineata...

Imi pare tare rau sa aud asa ceva, stiu ca tineai mult la 850-ul tau. Dar fii bucuros ca nu ai patit nimic fizic si ca nu ti-ai ales o masina care sa te "tradeze" la nevoie ! Te-a salvat si asta-i cel mai important. Cum s-a intimplat totusi ?

Referitor la piese, se vor gasi bineinteles. Daca nu s-a stricat vreo piesa de rezistenta la Volvo (zici ca accidentul a fost frontal...) atunci poti sa incepi sa faci acea lista. Altfel, ia-ti alta fara accident.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ouch , imi pare rau sa aud asta . Bine ca esti OK , fierul e fier se repara .

De ce trebuie sa ii plastesti tu 3500 pe golf , nu il despagubeste asigurarea?

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

intr-adevar bine ca nu ai patit nimic, daca volvo-ul tau are mai mult decat niste plastic spart si ceva piese stricata atunci ii bine sa il repari, daca fierul si structura de resistenta a fost indoit mai degraba cauti altul si il folosesti pe asta ca sursa de piese pentru celalalt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa platesti tu nimic celuilalt pe golf decat daca nu ai avut RCA. Daca ai RCA de acolo isi ia banii. Daca nu, de la tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt mai multe situatii in care RCA-ul devine invalid. Condus sub influenta alcoolului, ITP expirat, n-ai cauciucuri de iarna si e zapada/gheata pe jos, permis suspendat, etc. Zic si eu nu il acuz pe Neotrim de nimic, Doamne-fereste .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neotrim are numere de Bg...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neotrim are numere de Bg...

Devine cu atat mai interesant. Ar fi foarte util pentru noi toti sa fim tinuti la curent cu aspectele acestui caz, bineinteles, daca Neotrim nu are nimic impotriva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt curios unde este asigurat? Ce firma din bulgaria se obliga sa plateasca daunele? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are importanta ca e in bulgaria, are carte verde. Am un pireten cu V40 pe bulgaria (de pe forumul asta) asigurat la euroins, a pocnit pe cineva si nu au fost probleme la despagubire. Ce-i drept a fost pana intr-o mie de euro dauna.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe orice asigurare scrie clar in ce tari este acoperit autoturismul de polita rca-asa numita carte vede. Este ca si cum unul cu numere de Ro merge in ...Suedia si il loveste pe un suedez. Credeti ca se rezolva pe loc??? Nu. Firma de asigurari a suedezului trebuie sa ia legatura cu firma de asigurari a romanului pentru hartogaraie, recuperare de bani si alte cele. Daca aveti impresia ca si in acest caz ipotetic rezolvarea este rapida va inselati.

Ca romanii ii blameaza pe cei cu nr de Bg pt ca ocolesc legea romaneasca ,de cacao fie vorba intre noi, asta este alt subiect. Totul tine de asigurare. Este sau nu facuta pe naspa. Preferati sa fiti loviti de unul cu numere de Ro dar cu asigurarea falsa??? Si sunt foarte multe false. Cu ce va incalzeste ca avea numere de Ro dar asigurarea falsa, sau itp expirat, sau io mai stiu ce problema la masina ????

Neotrim, sincer imi pare rau de accident, bine ca ocupantii volvo-ului nu au patit nimic. Daca ai nevoie de ajutor la reconstruire da un tzar... Daca ti-o repari in SB va fi mai greu cu ajutorul fizic...

Edited by funkydj85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspunderea civila poate fi asumata nu doar prin intermediul unei asigurari, ci si in instanta. Dar speram sa nu fie cazul pentru prietenul nostru.

Deocamdata, noi doar ne dam cu parerea fara sa stim prea multe detalii. Sa vedem ce zice el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legea zice asa. Ai un accident mergi la politie, declari accidentul,se stabileste vinovatul, si se fac actele pentru introducerea masinilor in reparatie. Pagubitul are nevoie de copia dupa polita rca a vinovatului pentru a introduce masina in service. Se poate face pe casco cu regres de pe rca, dar nu cred ca este cazul aici. Deci atata timp cat neotrim a dat toate actele necesare repararii auto avariat nu are de ce sa fie dat in judecata. Pagubitul trebuie sa_ si recupereze paguba, contravaloarea reparatiei de la firma de asigurari a lui neotrim. Daca aceasta decide sa nu plateasca atunci se recurge la judecata cu suspiciuni de frauda si alte cele. Pana atunci firma de asig a lui neotrim este buna de plata pt paguba. Daca el este cel vinovat. Aceste cazuri de reparatie pe rca_ ul vinovatului se pot solutiona si peste un an de zile. Inclusiv intre firmele de asig din ro procesul dureaza destul de mult daca exista suspiciuni de vreun fel. Bafta colegu'. Da mai multe detalii sa te putem ajuta un pic mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog, putina rabdare, Neotrim va explica (daca va dori) cum s-a intimplat. E si asa destul de amarit - am vorbit cu el la telefon...850-ul nu mai poate fi reparat...costuri prea mari pentru puterile lui + o banuiala cum ca masina nu mai prezinta siguranta (i-a intrat roata in prag de la contactul respectiv)...Va pune si citeva poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex 44 ,conform normelor ordinului 14 RCA, asigurarea nu are nici o treaba cu ITP-ul,ca nu are nevinovatul rca sau cauciucuri de iarna,gumele sunt doar pt polite casco,in care se stipuleaza clar .Iar cu Euroinsul aveti grija la Dauna Totala ,la cataloagele lor de specialitate in care suma este diminuata ,sau sunt masini fara dotari .

Cat despre Euroins au provenienta Bg :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex 44 ,conform normelor ordinului 14 RCA, asigurarea nu are nici o treaba cu ITP-ul,ca nu are nevinovatul rca sau cauciucuri de iarna,gumele sunt doar pt polite casco,in care se stipuleaza clar .Iar cu Euroinsul aveti grija la Dauna Totala ,la cataloagele lor de specialitate in care suma este diminuata ,sau sunt masini fara dotari .

Cat despre Euroins au provenienta Bg :smile:

Ma scuzi ca intervin, insa de curand am avut si eu o problema, un accident cu o alta masina, o tipa a intrat in mine din senin si cand ne-am dus la asigurator sa facem dosarul, eu aveam o problema: nu aveam ITP-ul efectuat, daca nu cunosteam pe nenea de acolo aveau toate motivele sa-mi respinga dosarul. Asta mi s-a intamplat mie personal!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca totusi se hotaraste sa repare masina, poate il putem ajuta cu totii. Eu am un sasiu, de fapt o masina aproape intreaga. Este B5254 170 CP.

post-4735-0-16187300-1358801814_thumb.jp

post-4735-0-01060500-1358801830_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma refeream la masina vinovatului, daca nu are itp valabil sau este echipata cu anvelope de vara pe zapada/gheata nu cred ca te va despagubi rca-ul lui. E si normal, din moment ce este ilegal sa circuli fara ITP sau cu anvelope de vara pe zapada. La fel ca atunci cand esti baut sau nu ai permis. RCA nu este valid in astfel de situatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am ajuns in dormitor, cu toata rusinea declar.....0,71 in aer, de aia nu e valabila asigurarea, daca nu as fi fost idiot asigurarea ar fi acoperit totul, ca treceau ani pana isi lua banii nu mai era problema mea, dar am fost baut, un dobitoc m-a provocat, eu i-am dat pana am intrat in golf.

Masina inca e la cel care a luat-o cu platforma, nu am reusit sa gasesc inca o curte sa o duc. E destul de busita, maine postez imagini, acum grija mea e cum sa fac sa nu mi se faca dosar penal si sa nu fiu exmatriculat.

Daca sunt doritori sa cumpere masina asa cum e cu totul astept oferte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai gresit grav...asta e. Insa e mare lucru sa recunosti asa ceva...

Pune niste poze maine si eventualii doritori de piese te vor contacta.

Lasa, toate trec intr-un final.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti tin pumnii , pacat de masina si incearca sa ramai treaz la volan de acum inainte. Orice pedeapsa va trebui sa induri bucura-te ca nu a murit nimeni !!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca totusi se hotaraste sa repare masina, poate il putem ajuta cu totii. Eu am un sasiu, de fapt o masina aproape intreaga. Este B5254 170 CP.

Cat cereti pe ea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol atunci . Esti printre putinii care au curajul sa recunoasca o greseala ( cam fatala ce-i drept ) .

Ai grija , calmeaza-te si timpul o sa le rezolve pe toate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog, frumos, toate "sfaturile" care credeti ca-l vor ajuta in vreun fel pe Neotrim sa i le trimiteti prin PM, nu public.

Omul a gresit, e omeneste. Si-a recunoscut greseala, e tanar si ii fierbe inca sangele si va rezolva inr-un final aceasta situatie.

Topicul va fi de asemenea curatat si mutat la sectiunea Daune/Accidente.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.