nariam

Sunt diferente ?

12 posts in this topic

Salutare!

Am o rugaminte catre cunoscatorii Club Volvo in a ma ”limina” si pe mine.

Exista diferenta intre farurile de la XC 90, an 2004, 2401 cc diesel, 120 kw, cu xenon si fara, intre cele cu lupa(evident la prima vedere se vede diferenta, cele fara nu au lupa, dar nu aspectul asta ma intereseaza) si cele fara lupa, intre cele bi-xenon adaptiv si cele fara adaptiv?

Am nevoie de un far dreapta cu xenon(fara lupa) si am oferte din cele cu lupa, ori bi-xenon si incearca sa ma convinga, ofertantii ca, nu ar fi diferente majore(?????) la modul de prindere si nici la constructie intre aceste faruri.

Becurile si balastul, se pot monta de la farurile fara lupa, la cele cu lupa, au acelsi sistem de prindere?

Multumesc tare mult pentru intelegere si ajutor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farul la exterior (sistem de prindere) nu difera, la interior diferentele sunt de aspect (culoare fond, cu lupa sau fara) sau tehnice (adaptiv ABL sau nu) numai la xenon iar soclul becului difera si el pe scurta (xenon ,halogen) pe lunga nu difera ai H7. Informatie 99% sigura. Balastul OEM costa, poate ar fi mai bine sa pui unele cu bi-xenon si fara ABL, ai sa fi multumit. Deci sa le cumperi pereche si sa-l vinzi pe cel care il ai. Ia legatura cu @Andu G, el a facut schimbul asta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina este 2003-2004 si are halogen este exceptional .

Daca masina este dupa 2005 si are halogen este jale pt ca nu poti scapa de eroarea de bec ars .

Daca masina are xenon este o problema pt ca nu vede "bi-xenonul" si da eroare dupa care muta farurile in jos. Se poate insa pacalii dar costa .

OFF TOPIC

Daca masina este XC70 si are si xenon atunci te apuca plansul ...........asa cum plang eu pt ca josul e sus si susul e jos .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina este 2003-2004 si are halogen este exceptional .

Daca masina este dupa 2005 si are halogen este jale pt ca nu poti scapa de eroarea de bec ars .

Daca masina are xenon este o problema pt ca nu vede "bi-xenonul" si da eroare dupa care muta farurile in jos. Se poate insa pacalii dar costa .

OFF TOPIC

Daca masina este XC70 si are si xenon atunci te apuca plansul ...........asa cum plang eu pt ca josul e sus si susul e jos .

Masina este XC 90 din 2004 si are xenon pe faza scurta, pe faza lunga este halogen.

Se poate monta xenonul la un far simplu(fara xenon) dar fara sa fie diferente estetice(culoare, fond) sau tehnice(sa nu dea erori)?

Multumesc pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina ta are xenon de fabrica atunci e defapt bixenon si orice far pui in afara de cel original o sa dea eroare de far pt ca nu vede mecanismul de bi-xenon .

Eroarea in bord este in EN : " HEADLAMP HAILURE" si cand apare se muta farurile maxim in jos iar in acest caz nu mai vezi decat putin in fata masinii .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bogdan G, omul zice ca are xenon fara lupa, spunemi te rog mai sunt adaptive (bi-xenon) in cazul asta? Multumesc,

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte rar, cam la 2-3 luni imi aparea aceasa eroare " HEADLAMP HAILURE" si disparea simplu, comutam de cateva ori faza lunga-faza scurta si disparea fara probleme. Sa fi fost din fabrica fara xenon iar fostul proprietar sa-i fi montat xenon?

Am gasit un set de faruri fara xenon, cu halogen si mariusb mi-a dat un sfat demn de luat in seama, si daca le montez pe masina pe acestea(fara xenon), se poate anula eroare(daca apare si persista " HEADLAMP HAILURE") si functiona normal?

Multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nariam, tu ai xenon de fabrica dar ai probleme la mecanismul bi-xenon, pur si simplu la un far nu functioneaza bine mecanismul de ridicare a reflectorului .

Se poate anula eroarea dar nu merita sa pui faruri cu halogen la o masina care are xenon, pur si simplu bat aiurea farurile si deranjezi pe toata lumea .

@Marius, DA, la XC90 toate farurile xenon sunt cu bi-xenon, cele cu lupa au si ABL (Active Bending Light) .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pot monta kit-urile xenon(balastul sau starterul + becurile) de la un far cu xenon pe unul fara xenon?

Posibil sa dea, in acest caz, erori in bord?

Reglajul farurilor cum se va face, automat sau manual?

Multumesc pentru intelegere si ajutor!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu inteleg intrebarea, spune clar ce te doare, tu ai xenon de fabrica si ai probleme cu farurile originale, vrei niste faruri sh ieftine si sa faci o "mantocarie" care sa si mearga, sa nu dea erori si sa fie ieftin . Ei bine nu exista asa ceva, ai xenon de fabrica iar atunci trebuie sa pui exact ce ai de fabrica fix acelasi model (fara lupa) .

Orice modificare vrei sa faci costa pt ca nu stie multa lume cum sa-ti pacaleasca bi-xenonul din farurile originale .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spart un far si nu am gasit decat un set de faruri simple, fara xenon si vroiam sa stiu daca le pot monta pe masina, fara sa apara probleme(erori in bord, lumina sa bata in toate directiile, sa le pot regla, etc).

Multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate, difera tipul de bec plus alte diferente .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now