dobre2009

Sfaturi cumparare Volvo V50

78 posts in this topic

da Bogdan ... stiu ca din spatele tastaturii nu poti face nimic.... dar am vazut ca te pricepi la Volvo... dar asa o parere despre masina... la ce sa ma astept? la ce probleme pot aparea ... nu stiu ce sa zic....

http://www.autovit.ro/volvo-s40-C27720062.html acesta este anuntul.

am fost ieri am vazut masina si chiar arata bine.... intretinuta... acum trebuie sa merg la o reprezentanta volva sa vad daca restul sunt reale... imi poti da te rog niste sfaturi? cam la ce ar trebuii sa ma uit? imi este foarte frica cum filtrul de particule? cum as putea sa stiu daca ii pe duca?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdane au s40 senzor de presiune roti?

daca este din 2010 si este euro 5 si dupa tester nu iasa nimic suspect,numai ca daca este bisnitar este mana n mana cu reprezentanta atunci este ok

pune si tu linku,poze, km

LE..intre timp ai postat :D

DIn spatele tastaturii arata f bine si merita banii...cu toate ca este din franta

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

thor nu este euro 5... este euro 4 a "gresit" in anunt..... ii ceva problema ca este din franta?

apropo ce motor au pe ele? renault? peugeot? ca nu mai inteleg nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

este motor PSA ford pejo mazda....motoare f bune.Ciudat ca 2010 driveE este euro 4,Daca este euro 4 cat este taxa?Masinile din franta nu sunt intretinute din cate am inteles:consumabile,etc...pt ei masinile sunt simple obiecte,rareori vezi masini nelovite,zgariate etc.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai pe calculatoarele de pe net ii undeva la 470-500 Euro taxa.... am vazut cartea service si avea revizile facute cam din 20k in 20k de km.... ultima fiind facuta in 2012 decembrie la 101k km. Sincer chiar pare f intretinuta.... fara zgarieturi ... tapiteria ingrijita fara urme de uzura... chederele, pragurile par ok....

apropo ce model ii? momentum ? summum? ca nu ma pricep deloc la asa ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

momentum pt ca summum vine ca scaune piele,electric(sofer)+ incalzite,oglinzi retractabile electric, senzori spate+ paote si gps+ telefon

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca si intretinere in ce gama se incadreaza? este destul de costisitoare? ca am auzit vorbe ca daca iti pica o piesa ceva trebuie sa astepti o luna pana iti vine.. este adevarat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca si intretinere in ce gama se incadreaza? este destul de costisitoare? ca am auzit vorbe ca daca iti pica o piesa ceva trebuie sa astepti o luna pana iti vine.. este adevarat?

Gresit. Nu pica asa usor. Depinde de gradul de uzura anterior. Cu termenul de livrare piese stai linistit. Dureaza 3-5 zile daca nu au pe stoc. Nu stai cu luna sa astepti vreo piesa. Trebuie sa te duci la reprezentanta si sa faci o verificare completa acolo. Ma refer la mecanica, electronica etc. Masina arata bine dar orice vanzator de masini face o cosmetizare inainte. Sa verifici vopseaua sa nu aiba impuritati( aspect coaja portocala) ca inseamna ca a fost lovita si vopsita. La fel si stalpii sa nu fie plin de chit de la vreo reparatie pentru vreo rasturnare. Trebuie ridicata pe elevator si vazut ce ai pe sub ea si placute frana interioare, cablaje, esapament etc. Fiind din Franta e posibil sa inmultesti cu 2 numarul de km actual. O carte service costa 25 euro pe afara in original. E usor de manarit cartea si km. La diagnoza trebuie sa verifici km real. Si nu in ultimul rand trebuie sa te gandesti ca pretul real al masinii este de vreo 7000 euro daca nu mai mic. Este cumparata de la firma de licitatii auto iar in parcurile lor nu gasesti masini sub 150.000 km mai ales la preturile astea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa imi fac o programare la reprezentanta volvo.... si o sa vad ce ii de capul ei.... daca am seria de caroserie ma poate ajuta cineva cu istoricul ei ? ca am inteles ca sunt ceva probleme cu aflatul istoricului daca masina ii din franta sau beligia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si intretinere este exact cat un ford focus exceptand situatia in care tii mortis sa mergi la reprezentanta. Daca iti cumperi tu consumabilele si le schimbi la service multi marca iesi la o revizie cam 500-600 lei cumparand filtrele si uleiul de cea mai buna calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o sa iti spuna nimic la Volvo. Cel putin mie nu au stiut sa-mi spuna nimic de masina, adusa din Olanda. Au in sistem doar ce a fost facut prin Romania. Ia frumusel datele de pe cartea de service a masinii, si suna tu la service-ul trecut acolo. Daca ai noroc, iti confirma ei datele din carte.

PS - eventual da si un search pe net cu seria de caroserie. S-au mai vazut cazuri sa mai fie masina postata pe un site de afara, cu km reali.

Edited by Mihaipg
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu o sa merg la reprezentanta... la un service ii cel mai ok... m-ati mai linistit acum... nu mai sunt asa speriat de costuri, piese si alte cele.... si tot ma framanta o chestie.... de ce nu sunt asa multe volvo-uri ca passat-uri... skoda... etc..?

ms Mihai o sa incerc sa caut dupa serie... asa cum ai zis tu

Edited by Cryss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai nu mai merge cu VIN-ul pe gugale pt ca s-au suparat niste baieti si COTW nu mai pune VINul public si nici km .

@Cryss, pai cum sa fie Volvo-uri cat Passaturi daca productia de masini Volvo pe un an de zile este cat productia de Passat pe jumatate de an . Iar ca idee trebuie sa stii ca Volvo produce undeva pe la 400.ooo masini /an iar grupul VAG undeva pe la 8 milioane, cam asta e diferenta intre cele 2 . :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai nu mai merge cu VIN-ul pe gugale pt ca s-au suparat niste baieti si COTW nu mai pune VINul public si nici km .

Km ii poti vedea (nelogat fiind) ca si inainte si ar fi stupid sa ii ascunda ,doar VIN-ul a fost ********* din motive lesne de inteles ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate Adrian, numai VIN-ul este ***********, asadar nu mai poti gasi masina cu "guagalu" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

care are un s40 de 1.6D? ca am auzit niste vorbe ca 1.6D ii prea putin ptr masina asta... ca ii cam "puturoasa"!!!! nu sunt vitezoman... nu imi trebuie mie formula.... dar as vrea sa aibe ceva putere cand te bagi intr-o depasire sau daca esti mai incarcat unpic(4 persoane+ ceva bagaje) sa traga... are asa ceva un S40 de 1.6D?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am V50 1.6D, DrivE, si in nici un caz nu o gasesc ...puturoasa :D. Asa cum am mai spus, incarcata full si cu cutie (mare) deasupra, cand dau de banda dubla, la deal, depasesc de rup. Cine ti-a spus "vorbele" alea nu stia despre ce vorbeste.

Edited by Mihaipg
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

mihai s40 ii tot ca v50-ul tau... 1.6D DrivE din 2010.... si la pretul asta.... imi este frica sa nu aibe ceva probleme... ori km ori ceva incidente.... o sa merg la o reprezentanta sa vad ce poate sa imi spuna...

ai avut ceva probleme cu ea? apropo cati km are V50-ul?

Edited by Cryss

Share this post


Link to post
Share on other sites

o scris mai sus...parca 60mii cumparata si o facut vro 30k pana acum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca citesti topicul de la inceput (sunt doar patru pagini) gasesti si raspunsurile mele la aceste intrebari, si cateva sfaturi (inclusiv cu ce iti poate spune reprezentanta despre masina adusa de afara, chiar pe pagina asta).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi este frica ca vanzatorul sa nu fie mana in mana cu cei de la reprezentanta volvo...... se poate merge cumva si la alta reprezentanta? ceva din gama VAG?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma dau batut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze daca am pus intrebari complet aiurea.... dar chiar nu ma pricep..... multumesc pentru intelegere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ai un mecanic al tau cu care te cunosti de ceva vreme si sa te poate ajuta poti sa te duci la orice statie ITP mai rasarita si sa platesti un ITP sa-ti bage masina ca si cum l-ar face pe bune. De acolo poti sa-ti dai seama de starea tehnica in mare + noxe. Diagnoza ti-o poate face orice service multi marca mai rasarit daca au un tester decent universal, dar cel mai bine tot la reprezentanta ar fi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am v50 2.0d trage de rupe

nu stiu cu e 1,6 dar stiu ca e mai puturios ca 2.0

eu unul nu mi-as lau 1,6 d din 3 motive

1-nu are 6 trepte

2-consuma la fel ca 2,0d

3-cand te grabesti si faci depasiri riscante nu prea te ajuta mai ales daca sunt 4-5 persoane

acum o luna am facut un drum de 150km numai dus am avut rezervorul full ochii si m-ia consumat decat 6 litri la pompa nu am depasit 120kmh/h

cam 110km pe autostrada si 40km in oras si centura bucurestiului pana la otopeni

singurul dezavantaj e ca platesti mai mult la asigurare

salutare

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now