costinell_mc

Interval schimbare distributie

98 posts in this topic

Multumesc,totusi unde as gasi tot (vreau sa schimb si cureaua de transmisie) si pompa de apa,cine imi poate spune exact ce piese se schimba,coduri sau un pret estimativ cat ar costa, bineinteles fara manopera,si am nedumerirea cu cureaua de distributie:ce nr.de dinti are si ce latime?As dori sa achizitionez toate piesele pe rand cum zice Midnight Caller(poate ma ajuti chiar tu,am luat un prezon nu demult de la tine).Deci astept o parere sincera de la un expert cu tot ce ar fi indicat sa schimb,inca o data multumesc Midnight Caller pentru promtitudine :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca si sa te uiti la semnatura mea :smile:

Daca nu, arunca un ochi in sectiunea de magazine, la Bursa.

Spor !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce interval se schimbă distribuția la un 1.6 benzină din 2007?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este pe lant, la peste 90k km :) ... din cate am inteles o poti tine lejer pana pe la 120k km. Cartea zice pana in 90000 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care carte zice pana la 90 de mii? Asta daca ar fi pe lant, dar nu este...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Daca este pe lant, la peste 90k km :smile: ... din cate am inteles o poti tine lejer pana pe la 120k km. Cartea zice pana in 90000 :smile:"

Deci, m-am facut inteles? :D

Iar la distributia pe lant, nu schimb decat auxiliarele, adica rola si intanzatorul nu si lantul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distributia se schimba la 10 ani sau 160.ooo km . Asa ca Nicule strange bani si schimba distributia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi trebuia sa schimb distributia la 150.ooo km dupa cum scrie in cartea masinii, am decis, sa o schimb doar acuma la 200.ooo km. Astazi am facut programare la ATU Mühlacker pentru schimbarea setului de distributie: curea de distributie (Steuerrimen CT 759 148 SP 230 H), rola de control (Spannrolle Rena, Volvo), rola de ghidare (Umlenkrolle Rena, Volvo), curea de tensiune (Riemenspanndämpfer Rena, Volvo), distantantor disc (Distanzscheibe Riemenspanndämpfer), pompa de apa (Wasserpumpe Rena, Volvo), BASF Glysantin G30 cica 3 litri. Pretul total cu manopera inclusa este 554€. Pretul normal era de 694€, dar acuma este oferta cu reducere, deci achit mai putin si la curea si la manopera. Conditia le-am pus-o, ca masina sa o las dimineata, iar dupa-amiaza dupa orele de munca sa o pot ridica. Faza haioasa este, ca angajatul ATU mi-a spus ca imi comanda 2 curele de distributie, sa vada care se potriveste... I-am raspuns, ca platesc doar una si ca eu vreau doar ca sa nu am probleme. Garantia la piese + manopera e de 6 luni. Imi cer scuze pentru traducerea imperfecta (de aceea am scris si in germana), dar pentru mine acestia sunt doar simpli termeni tehnici nesemnificativ si utilizabili destul de rar, si chiar si cu traducerea corecta nu as stii cum arata piesa respectiva, neavand tangenta cu astfel de lucruri.

Edited by roco

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roco ..Daca seria de motor este pina la 1266195 ai curea "lunga"(148 dinti) iar daca seria motor incepe de la 1266196 este "scurta" 142 dinti.Vezi in brief :smile: .Ca idee vbesc fara sa le vezi ,poate te ajuta.

Si eu am avut cureaua(volvo) vreo 12 ani de cind nu a fost mai schimbata +masina fiind aproape nefolosita vreo 2 ani pina sa o cumpar .Una peste alta este foarte bine ca folosesti OEM ,esti mai sigur in timp.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea nu sunt OEM. Cel putin nu cureaua. CT 759 e cod de ContiTech. Iar "Rena, volvo" sunt de fapt "Renault,Volvo" si sunt marcile pe care se potrivesc acele piese :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gresit o litera ce-i drept. :smile:

Corect era ""Una peste alta este foarte bine sa folosesti OEM ,esti mai sigur in timp.""" si eram foarte inteles..

Curea Conti CT 759 am si eu pe motor si stiu ce reprezinta codul.

In fine , iti multumesc de corectare daca asta era ideea.(pacat ca ai uitat de bin,,,) :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu de corectat era vorba :)

Am uitat de bin ? Ce e alea nenea ? ;D

Aualeooooo ala de T5 !!! Ti-l trimit first thing maine !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am schimbat distributia plus schimbul de ulei cu materialul lor (ulei de marca cum spun ei, NoName luat la vrac 10w40 +filtru Volvo+manopera cu 27 €), iar per total suma a fost de 506,75€, cu garantie de 6 luni la materiale si 1 an la manopera. Cureaua de distributie este CT 979 142 SP 230H. Cu toate astea, toti colegii de la servici mi-au reprosat ca am fost la A.T.U., care este o retea destul de scumpa de service-uri. Eu nu mai inteleg nimic... oricum traiesc printre schwabi care sunt recunoscuti pentru zgarcenia lor. Parca masina trage mai bine acuma si sunt foarte multumit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo! Bine ca ai pus Conti!!! Eu am avut Conti, montata pe masina de la 180oookm pana la 250oookm si arata impecabil. Am inlocuit distributia Conti (curea) Ina (rolele) care se prezentau ok, la recomandare, cu Dayco, care dupa 5oookm a cedat cureaua.

In opinia mea Dayco este bullshit si NU o recomand nimanui, doar celor care cred in povestea cu insertie de teflon si ca este echiparea OEM. Tot la 180ooo km s-a inlocuit cureaua accesoriilor cu una Dayco si la 259ooo era crapata/fisurata pe lungime.

Culmea...doua curele Dayco, puse la interval diferit de timp...cedeaza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo! Bine ca ai pus Conti!!! Eu am avut Conti, montata pe masina de la 180oookm pana la 250oookm si arata impecabil. Am inlocuit distributia Conti (curea) Ina (rolele) care se prezentau ok, la recomandare, cu Dayco, care dupa 5oookm a cedat cureaua.

In opinia mea Dayco este bullshit si NU o recomand nimanui, doar celor care cred in povestea cu insertie de teflon si ca este echiparea OEM. Tot la 180ooo km s-a inlocuit cureaua accesoriilor cu una Dayco si la 259ooo era crapata/fisurata pe lungime.

Culmea...doua curele Dayco, puse la interval diferit de timp...cedeaza!

Cum sa cedeze dupa 5000 km? Nu ai garantie la piese? Nu ai factura de achizitie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dayco este intr-adevar echiparea de fabrica,Dinoco. Pe cureaua OEM este scris Made in italy si are dintii galbeni. Dayco e singurul care fabrica in italia si are dintii galbeni. Am dat si role INA si in cutia de intinzator am gasit...Dayco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sa cedeze dupa 5000 km? Nu ai garantie la piese? Nu ai factura de achizitie?

Pe calea Plevnei, cu 50km/h a facut buf si s-a oprit motorul!

Nu am factura, sau n-am primit, sau poate am primit-o si nu stiu ce am facut eu cu ea, ca nu o gasesc, am schimbat-o inainte sa se strice pompa de ulei, ulterior am pus-o pe noul motor, avea in rulaj de maxim 300km.

Garantie...din gura!, si daca n-ar fi din gura dureaza pana se solutioneaza, timp in care dau bani la taxi!

Oricum nu s-au rupt dintii curelei, s-a rupt partea exterioara.

Revin cu poze saptamana viitoare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat de nasol ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbo, ai luat de la mine distributia ? Ca daca da, eu sigur ti-am dat factura si cu deviz de montaj o rezolvam cu garantia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Turbo, ai luat de la mine distributia ? Ca daca da, eu sigur ti-am dat factura si cu deviz de montaj o rezolvam cu garantia.

Of course!, a fost luata de la tine prin intermediul lui Bogdan ( d'asta zic ca nu gasesc factura), a fost schimbata prin februarie-martie la fostul service cu care colabora Gu', dar a fost inlocuita degeaba...

Te sun luni

*ai tel. Inchis :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit factura, este emisa catre Bogdan pt. ca el facuse comanda, n-am stiut la momentul respectiv daca este pentru tine sau nu... Asa cum am vorbit acum la telefon, incearca sa obtii de undeva un deviz + factura montaj in service si un deviz de constatare si facem dosarelul sa vedem ce putem obtine de la ei.

E clar, e ultima distributie Dayco pe care am dat-o.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-a cedat cureaua in sensul ca s-a rupt?

L.E. Scuze, nu vazusem ultimele postari.

Edited by serge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,deci cureaua de la Dayco e cu probleme,ce parere aveti de cureaua de la Gates?mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gates cica sunt foarte bune mai bune decat conti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now