Bodo

Un radical schimb de look ( tapitat scaune fata si fete usi )

32 posts in this topic

Salutare tuturor iubitorilor de masini marca VOLVO.Ma numesc Bogdan, asa se cuvine o prezentare in conditii,sunt posesorul unui Volvo S 40 2.0 T benzina din anul ´99.Acum in toamna asta ca tot nu aveam de munca am zis sa aduc un pic de culoare in masina mea.Dupa ce m-am decis in final la culoare,interiorul la masina mea a ramas ceva de genul.

- primul pas,prepararea fetelor de usi

post-5305-0-71852600-1360870521_thumb.jppost-5305-0-90703600-1360870528_thumb.jp

- rezultatul e acesta

post-5305-0-51605900-1360870646_thumb.jppost-5305-0-17764500-1360870655_thumb.jp

- si sa fie treaba completa niste leduri ¨ ascunse¨ care sa reflecte lumina pe timp de noapte in cromul de la usa,rezultatul cel putin din punctul meu de vedere e mai mult decat satisfacator

post-5305-0-82377500-1360870953_thumb.jppost-5305-0-90152700-1360870959_thumb.jp

Daca tot am fost multumit de rezultat,am trecut si la scaunele din fata,praguri si schimbator sincer e cam molipstitor,odata ce incepi nu stii cand te mai opresti.

- inainte

post-5305-0-25111200-1360871290_thumb.jp

- dupa

post-5305-0-03339200-1360871366_thumb.jppost-5305-0-21263800-1360872215_thumb.jp

- refortare cu burete de 3 cm pentru un confort cat mai mare

post-5305-0-99466000-1360871517_thumb.jppost-5305-0-51316800-1360871540_thumb.jp

- o cotiera adaptata intre scaune,la drum intins e foarte comoda post-5305-0-72687400-1360872324_thumb.jp

- un pic de culoare si pentru praguri

post-5305-0-88492300-1360871660_thumb.jppost-5305-0-45765300-1360871668_thumb.jp

- iar acesta e schimbatorul

post-5305-0-56733000-1360871792_thumb.jppost-5305-0-19275300-1360871800_thumb.jppost-5305-0-71886500-1360871809_thumb.jp

O sa mai revin cu cateva poze cu scaunele montate,sper ca nu va-ti plictisit cu cititul. :smile:

O seara placuta va doresc si drum bun!

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoooooooooooooos !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

superb,felicitari!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru munca depusa. E chiar foarte ok !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata foarte bine!! Felicitari!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tapiter sau doar pasionat?Am incercat si eu cu fetele de usi sa pun piele dar imi mai trebuiau inca doua maini pe care nu le-am avut ,asa ca au iesit pe ici colo niste cute dar m-am obisnuit repede cu ele .Partea portocalie este din piele naturala sau eco?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata foarte bine. Am scos si eu tapiteria la masina mamei. Stiu ce munca e.

Am incercat si la volvo pentru a o spala la masina dar mi s-a parut o munca si mai si....

Intrebare? Ai cleste pentru prins tapiteria de bureti sau ai refolosit capsele vechi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tapiter sau doar pasionat?Am incercat si eu cu fetele de usi sa pun piele dar imi mai trebuiau inca doua maini pe care nu le-am avut ,asa ca au iesit pe ici colo niste cute dar m-am obisnuit repede cu ele .Partea portocalie este din piele naturala sau eco?

Pasiune,multa rabdare am luat-o ca pe o provocare :).Pentru a evita cutele am inceput din mijloc spre exterior,folosind un prosop foarte ´´pufos´´ si un uscator de par pentru a face materialul mai flexibil.Partea portocalie este imitatie de piele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumos a iesit. Imi place contrastul intre portocaliu su restul tapiteriei. Felicitari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata foarte bine. Am scos si eu tapiteria la masina mamei. Stiu ce munca e.

Am incercat si la volvo pentru a o spala la masina dar mi s-a parut o munca si mai si....

Intrebare? Ai cleste pentru prins tapiteria de bureti sau ai refolosit capsele vechi?

:smile: le-am prins cu coliere (soricei) de plastic.Pfff...nu ma mai chinuiam sa le prin cu capsele vechi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le-am pus la loc... :smile:

La masina mamei erau intre 12 - 20 de capse....

La final, repuneam capsa in 30 secunde :smile: .. de scos cam la fel.

Oricum, felicitari.

Foarte fain :smile:

Eu le-am spalat in masina de spalat, tapiteria fiind din panza.

Au iesit ca noi dupa spalare. Recomand spalarea la masina pe manual, fara stoarcere. Tapiteria contine un burete pe interior care e mai sensibil.

post-135-0-12185600-1360929882_thumb.jpg

post-135-0-24475200-1360929890_thumb.jpg

post-135-0-50030900-1360929898_thumb.jpg

post-135-0-17097300-1360929904_thumb.jpg

post-135-0-12251100-1360929912_thumb.jpg

post-135-0-72075100-1360929919_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le-am pus la loc... :smile:

La masina mamei erau intre 12 - 20 de capse....

La final, repuneam capsa in 30 secunde :smile: .. de scos cam la fel.

Oricum, felicitari.

Foarte fain :smile:

Eu le-am spalat in masina de spalat, tapiteria fiind din panza.

Au iesit ca noi dupa spalare. Recomand spalarea la masina pe manual, fara stoarcere. Tapiteria contine un burete pe interior care e mai sensibil.

post-135-0-12185600-1360929882_thumb.jpg

post-135-0-24475200-1360929890_thumb.jpg

post-135-0-50030900-1360929898_thumb.jpg

post-135-0-17097300-1360929904_thumb.jpg

post-135-0-12251100-1360929912_thumb.jpg

post-135-0-72075100-1360929919_thumb.jpg

La mine buretele ala de sub panza era facut ´´rumegus´´,nu-ti imaginegi ce am facut in camera cand le-am desfacut. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am spalat si tapiteria de piele la masina,insa dupa uscare a trebuit sa-i fur crema de corp a nevese-mi si sai fac un masaj serios ca era ca pielea de porc pusa la uscat.

Este ca acum de cand i-ai schimbat look-ul parca iti este mai draga masina!!!!

Edited by blackhole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am spalat si tapiteria de piele la masina,insa dupa uscare a trebuit sa-i fur crema de corp a nevese-mi si sai fac un masaj serios ca era ca pielea de porc pusa la uscat.

Este ca acum de cand i-ai schimbat look-ul parca iti este mai draga masina!!!!

Mult mai draga !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

M-am apucat sa curat tot interiorul si vreau sa fac si niste schimbari. ce material ai folosit (cel de culoare portocalie)??? cu ce l-ai lipit?

Eu am spalat tapiseria de pe scaune, mai trebe sa repar tapiseria de pe scaunul soferului caci este scobit in coltul dinspre exterior, am spalat toata mocheta din interior . Vreau sa imbrac fetele de usi in ceva asemanator materialului tau portocaliu, numai ca eu as vrea sa fac interiorul bej... trebuie sa scot si plafonul sa-l fac si pe acela. Am tot cautat ba piele alcantara, ba piele ecologica, dar am dat de niste preturi cam maricele- 100 ron m2 de alcantara... Am inteles ca pielea ecologica este mai ieftina, dar n-as vrea sa se crape, sau sa se rupa pe la cusaturi.

Apropo, cu ce "ata" ai cusut-o??? trebuie ceva special sau merge si ata mai groasa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Felicitari pentru efort si rezultatul obtinut!

Am incercat si eu intr-o zi sa scot tapiseria si m-am lasat pagubas...singura pe care am reusit sa o scot a fost de pe partea dreapta spate, in urma demontarii banchetei mici. Totusi...cum ai reusit sa scoti tapiseria din fata fara sa dai jos scaunele? M-am tot uitat la pozele tale dar nu reusesc sa inteleg cum ai facut... Imi poti da un sfat, un indiciu?

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

M-am apucat sa curat tot interiorul si vreau sa fac si niste schimbari. ce material ai folosit (cel de culoare portocalie) ??? cu ce l-ai lipit?

Eu am spalat tapiseria de pe scaune, mai trebe sa repar tapiseria de pe scaunul soferului caci este scobit in coltul dinspre exterior, am spalat toata mocheta din interior . Vreau sa imbrac fetele de usi in ceva asemanator materialului tau portocaliu, numai ca eu as vrea sa fac interiorul bej... trebuie sa scot si plafonul sa-l fac si pe acela. Am tot cautat ba piele alcantara, ba piele ecologica, dar am dat de niste preturi cam maricele- 100 ron m2 de alcantara... Am inteles ca pielea ecologica este mai ieftina, dar n-as vrea sa se crape, sau sa se rupa pe la cusaturi.

Apropo, cu ce "ata" ai cusut-o??? trebuie ceva special sau merge si ata mai groasa?

Salut,materialul care l-am folosit eu este imitatie din piele cumparat din LeroyMerlin,acum nu stiu daca si in Bucuresti sunt aceleasi materiale,pe mine m-a costat 14 euro 1m lungime pe 1.20 latime ( asa vine standard pentru latime) si il aduce la comada dureaza 5 zile lucratoare.....pentru tot ce am facut eu pana acum am folosit in total 2m .Pana acum sunt multumit de ea,a rezistat cu bine caldurilor din Spania nu a crapat,nu s-a rupt la cusaturi.Tin sa reamintesc ca pentru huse mi-am cumparat masina de cusut si ata normala,numai ca pasul la cusatura sa nu fie chiar asa des,ai posibilitatea sa ¨tai¨ materialul.Schimbatorul e facut manual :smile:) inca nu aveam masina,numai eu stiu cat am cusut la el,dar ce mai conteaza cand faci pentru masina ta.

Daca mai ai ceva dubii,nu ezita.

O zi buna !

Edited by Bodo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Felicitari pentru efort si rezultatul obtinut!

Am incercat si eu intr-o zi sa scot tapiseria si m-am lasat pagubas...singura pe care am reusit sa o scot a fost de pe partea dreapta spate, in urma demontarii banchetei mici. Totusi...cum ai reusit sa scoti tapiseria din fata fara sa dai jos scaunele? M-am tot uitat la pozele tale dar nu reusesc sa inteleg cum ai facut... Imi poti da un sfat, un indiciu?

Multumesc anticipat!

Salut !

Daca vrei sa scoti tapiteria de pe fata prima data trebuie sa scoti tetiera,pipaie scaunul pe spate cu aratatoarele o sa simti 2 gauri cam la o palma in jos pe linie cu piciorusele de la tetiera.... apesi pe ele dar indicat ar fi sa mai ai ce cineva sa traga de tetiera sa nu te chinui :smile:.In partea stanga roata care pliaza spatarul iasa pur si simplu tragand de ea,in schimb cea din dreapta de la tensionare lombara nu am reusit sa o scot,dar cum husa este destul de flexibila bagi o surubelnita intre roata si husta cautand marginea husei ( e decupata in forma de cerc) si o scoti dintr-o parte usor usor pana iasa.Spatarul in partea din spate jos de tot are fermoar,il desfaci si incepi sa ridici husa pana o sa ajungi la nivelul buzunarului acolo o sa intalnesti o tija metalica bagata printr-o panza,aceea tija este prinsa de scaun cu niste inele metalice de niste ´sarme´ ce traverseaza buretele scaunului 3 la numar daca nu ma insel.O sa ai nevoie de un patent cu varf ascutit sa-l bagi pe inele si desfaci patentul pentru a deschide inelele (pe parte din fata o sa ai 2 tije).Pentru partea de sezut trebuie sa demontez plasticul din partea exterioara a scaunul,unde iasa centura capacul acela iasa daca tragi de el in sus s-au in partea stanga nu-mi mai aduc aminte si in spatele lui ai un surub,apoi scoti clapetele de reglaj de inaltime si dupa prima clapeta o sa mai vezi un surub ce tine plasticul prins de scaun,il scoti si pe ala .Odata scoase suruburile poti sa indepartezi plasticul,nu de tot ca-l tine centura.Pe lateralele scaunului daca ridici marginea husei o sa intalnesti cate o tija pe fiecare parte,exact unde face curba scaunul spre buzunarul din fata o sa ai pe fiecare parte 2 inele metalice care de data asta sunt prinse de scheletul scaunului si husa,acelasi lucru se intampla si in partea din fata a scaunului.Partea ce grea acum vine,de ce zic asta :smile: o sa trebuiasca sa stai cu capul in jos sa desfaci husa ce vine prinsa in partea din spate sub scaun,partea bune e ca nu ai multe inele 4 cred.La montat nu am adoptat o metoada mai usoara de prindere,coliere de plastic.

Sper ca m-am facut inteles cat mai mult posibil si nu v-am obosit ochii va doresc o duminica placuta !!!!!!!

Edited by Bodo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum am promis ca o sa pun cateva poze cu husele montate pe scaune,masina mea arata ceva de genul.post-5305-0-89856800-1361288234_thumb.jppost-5305-0-13282700-1361288369_thumb.jppost-5305-0-19712800-1361288418_thumb.jppost-5305-0-40483700-1361288492_thumb.jppost-5305-0-00822500-1361288525_thumb.jp

Acum imi mai ramane sa fac banchetele din spate.

O zi buna!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mistoooooooooooo. spor la treaba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mistoooooooooooo. spor la treaba!

Multam !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Daca vrei sa scoti tapiteria de pe fata prima data trebuie sa scoti tetiera,pipaie scaunul pe spate cu aratatoarele o sa simti 2 gauri cam la o palma in jos pe linie cu piciorusele de la tetiera.... apesi pe ele dar indicat ar fi sa mai ai ce cineva sa traga de tetiera sa nu te chinui :smile:.In partea stanga roata care pliaza spatarul iasa pur si simplu tragand de ea,in schimb cea din dreapta de la tensionare lombara nu am reusit sa o scot,dar cum husa este destul de flexibila bagi o surubelnita intre roata si husta cautand marginea husei ( e decupata in forma de cerc) si o scoti dintr-o parte usor usor pana iasa.Spatarul in partea din spate jos de tot are fermoar,il desfaci si incepi sa ridici husa pana o sa ajungi la nivelul buzunarului acolo o sa intalnesti o tija metalica bagata printr-o panza,aceea tija este prinsa de scaun cu niste inele metalice de niste ´sarme´ ce traverseaza buretele scaunului 3 la numar daca nu ma insel.O sa ai nevoie de un patent cu varf ascutit sa-l bagi pe inele si desfaci patentul pentru a deschide inelele (pe parte din fata o sa ai 2 tije).Pentru partea de sezut trebuie sa demontez plasticul din partea exterioara a scaunul,unde iasa centura capacul acela iasa daca tragi de el in sus s-au in partea stanga nu-mi mai aduc aminte si in spatele lui ai un surub,apoi scoti clapetele de reglaj de inaltime si dupa prima clapeta o sa mai vezi un surub ce tine plasticul prins de scaun,il scoti si pe ala .Odata scoase suruburile poti sa indepartezi plasticul,nu de tot ca-l tine centura.Pe lateralele scaunului daca ridici marginea husei o sa intalnesti cate o tija pe fiecare parte,exact unde face curba scaunul spre buzunarul din fata o sa ai pe fiecare parte 2 inele metalice care de data asta sunt prinse de scheletul scaunului si husa,acelasi lucru se intampla si in partea din fata a scaunului.Partea ce grea acum vine,de ce zic asta :smile: o sa trebuiasca sa stai cu capul in jos sa desfaci husa ce vine prinsa in partea din spate sub scaun,partea bune e ca nu ai multe inele 4 cred.La montat nu am adoptat o metoada mai usoara de prindere,coliere de plastic.

Sper ca m-am facut inteles cat mai mult posibil si nu v-am obosit ochii va doresc o duminica placuta !!!!!!!

Multumesc mult pentru raspuns, abia acum am reusit sa intru iar pe aici sa vad ce si cum.

Dupa cum imi imaginam, e un adevarat calvar sa scoti tapiseria dar probabil ca in cele din urma se merita. Cred ca cea mai buna varianta ar fi demontarea scaunelor pentru a usura oarecum munca insa, am o mica dilema...am citit undeva pe net ca scaunul soferului ar avea pe partea stanga o siguranta pt airbag si trebuie facut ceva cu ea inainte de a da jos scaunul pentru a nu declansa punguta magica. Stii cumva despre ce e vorba si ce anume trebuie facut cu siguranta aia ? Daca e prea riscant mai bine ma chinui asa si gata :)))

Multumesc inca o data pentru informatii. Bafta, numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspuns, abia acum am reusit sa intru iar pe aici sa vad ce si cum.

Dupa cum imi imaginam, e un adevarat calvar sa scoti tapiseria dar probabil ca in cele din urma se merita. Cred ca cea mai buna varianta ar fi demontarea scaunelor pentru a usura oarecum munca insa, am o mica dilema...am citit undeva pe net ca scaunul soferului ar avea pe partea stanga o siguranta pt airbag si trebuie facut ceva cu ea inainte de a da jos scaunul pentru a nu declansa punguta magica. Stii cumva despre ce e vorba si ce anume trebuie facut cu siguranta aia ? Daca e prea riscant mai bine ma chinui asa si gata :smile:))

Multumesc inca o data pentru informatii. Bafta, numai bine.

Salut ,nu stiu nimic despre siguranta dar odata ce prinzi trucul nu o sa ti se para chiar asa greu.

Bafta,spor la treaba !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siguranta este la modelele mai vechi 850, S90, V70 unde airbagurile SIPS sunt actionate mecanic si nu electric. La aceste modele se pune siguranta de plastic (arata ca o lingura) peste capsula mecanica care declanseaza.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now